دبیر ستاد راهبری ستاد جامع نقشه علنی كشور عنوان كرد

تعیین سیاست های سهمیه های کنکور تا ۶ ماه آینده

تعیین سیاست های سهمیه های کنکور تا ۶ ماه آینده

دبیر ستاد راهبری ستاد جامع نقشه علنی کشور از مهلت ۶ ماهه شورا برای تعیین سیاست های سهمیه های پذیرش  در دانشگاه ها اطلاع داد و اظهار داشت: در این حوزه تعامل خوبی با مجلس و روسای سه کمیسیون داریم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر منصور کبگانیان در نشست خبری تشریح و تبیین ابعاد مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی با عنوان «سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از انتهای دوره متوسطه) در سال ۱۴۰۲» که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه زحمات نزدیک به ۱۰ سال شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد ساماندهی کنکور درحال به ثمر نشست، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی در طول این سال ها در تلاش بودند که مساله کنکور را حل کنند. می دانستیم که این مورد باید حل وفصل شود. قبل از هر سخن هم از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و دستگاههای همکار شامل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان و روسای سه قوه هم جهت همکاری در این موضوع، قدردانی می کنم.
دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: در طول این ۱۰ سال چاره هایی، توسط کارهای کارشناسی به دست آمد و این وحدت نظر به وجود آمد که کنکور و پذیرش دانشجو در دانشگاه، باید ساماندهی گردد.
وی همینطور درباره پرسش های برخی دانش آموزان که با این مصوبه از سال ۱۴۰۲ وارد دانشگاه می شوند، اظهار داشت: شکایات زیادی از جانب دانش آموزان بخصوص آنهایی که علاقه به عمق یادگیری داشتند و معتقد بودند که پدیده کنکور سطحی دارد و ارتباطی با کتاب های درسی ندارد، به دست ما می رسید. از این دست شکایات زیاد وجود داشت. بر این اساس، تا حدود ۶۰ درصد مشکلات و مسایل این عرصه حل شده است. خطاب به این دانش آموزان عرض می کنم که برمحتوای دروس کتب درسی تمرکز بیش تری داشته باشند.
کبگانیان اضافه کرد: همینطور معلمان و دبیران معتقد بودند که دانش آموزان در کلاس درس توجهی ندارند. البته مسائل و مشکلات به صورت کامل حل نشده است، چون که کماکان آینده ۱۲ ساله دانش آموز در چند ساعت تعیین می شود و در این زمان کوتاه، امکان دارد مشکلات عدیده ای برای دانش آموزان به وجود بیاید و نتواند از پس آزمون بر بیاید.
دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: از طرفی، ۲۵ تا ۳۰ روز مدت زمان برگزاری امتحانات نهایی است که با فاصله از هم برگزار می گردد. در صورتیکه کنکور یک مسابقه چند ساعته است و سنجش علمی درستی برای ورود به دانشگاه نخواهد بود.
وی اضافه کرد: سنجش برای ورود به دانشگاه، باید تشریحی و توسط معلمان انجام پذیرد. امنیت امتحانات نهایی به صورت کامل رعایت شده است. از تصحیح عادلانه برگه های امتحانات نهایی در طول این دو سال مطمئن شدیم. گزارشی رسیده بود که امکان دارد استان به استان و منطقه به منطقه این عدالت رعایت نشود، اما به برکت گسترش فضای مجازی، تعداد تصحیح کنندگان، مشکل عدم رعایت عدالت حل شده است. این ارزیابی تشریحی است و چیزی بالاتر از این در عدالت آموزشی وجود ندارد. یکی از اهداف ما همین بود که اگر جوان روستایی نمی تواند کلاس کنکور با خرج زیاد را شرکت کند، با خواندن همان کتاب های درسی، به رتبه و جایگاه خوبی در فضای آموزشی دانشگاه خواهد رسید.
کبگانیان اظهار داشت: اولیا هم باید بدانند که درصد زیادی از ارزیابی فرزندانشان توسط عمق یادگیری انجام می پذیرد و تمرکز فرزندان خویش را بر این مورد تقویت نمایند.
وی بیان نمود: بر این اساس، دستگاههای مسئول شامل وزارت خانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت و همینطور سازمان سنجش و آموزش کشور، طی مدت دو سال فرصت دارند تا این کار به سرانجام برسد. زیرساخت های لازم باید فراهم گردد و ضعف های در ارتباط با امتحانات نهایی برطرف شود. از مسؤلان آموزش و پرورش در دولت آینده تقاضا داریم که زیرساخت های لازم و ابزار مورد نیاز را فراهم نمایند و توسعه دهند. دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی هم وظیفه داشته و دارند که در برگزاری امتحانات نهایی اطمینان ما زیر سوال نرود.
دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ارتباط با کلاس های کنکور هم اظهار داشت: بعضی از این ها نگران بودند که کار آنها تعطیل می شود اما این گونه نیست. اینان به جای آموزش تکنیک های تست به کمک ما و آموزش و پرورش بیایند و عمق یادگیری را آموزش دهند. درصد زیادی از اینان این قابلیت را دارند که کارکرد خویش را تغییر دهند. ضمن این که این مجموعه ها باید مجوز لازم را از وزارت آموزش و پرورش دریافت نمایند و کار خویش را به سمت محتوا و عمق یادگیری ببرند. اگر در جهت توسعه علمی کشور کار کنند، لازم نیست تعطیل شوند و می بایست خویش را با این مصوبه تطبیق دهند.
وی تصریح کرد: روسای سه قوه در این مصوبه همکاری خوبی داشتند. همینطور رئیس جمهور منتخب که پیشتر رئیس قوه قضاییه بودند در تصویب این مصوبه همکاری خوبی داشتند. باآنکه در رسانه ها این مصوبه سیاسی جلوه داده می شود، اما لازم است تاکید شود که شورایعالی انقلاب فرهنگی، نهادی فرا قوه ای و فراجناحی است و این مصوبه حاصل تفکر نقشه جامع علمی کشور در سالهای اخیر است. شورایعالی انقلاب فرهنگی، فقط دولت و یا فقط مجلس و قوه قضاییه نیست. نگاه سیاسی به این مورد معنا ندارد.
به گفته وی، شورایعالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۳ بر روی مساله کنکور کار کرده است، اما به علت این که بعضی از این مصوبات به نتیجه نرسیده بود، کار اساسی در اینباره انجام نپذیرفت. در این مواقع شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان دستگاهی بالادستی به کمک سایر قوا و دستگاه ها می آید. همینطور نظارت و گزارش گیری از دستگاه ها هم در دستور کار ما خواهد بود.
کبگانیان اضافه کرد: بخش عمده آموزش عالی و سنجش و پذیرش در این مصوبه گنجانده شده است. یک بخش در ارتباط با پذیرش در رشته های پزشکی است و هنوز اتفاق نظر لازم در این حوزه شکل نگرفته است. چه بسا رای گیری هم می شد، اما پرسش های مهمی در اینباره مطرح است که باید به صورت دقیق بررسی شود. ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی در سال ۱۳۶۷ حدود ۴ هزار و ۶۵۰ نفر بوده، که در سال ۱۳۹۰ هم علیرغم افزایش تعداد تخت های بیمارستانی، اساتید علوم پزشکی و دانشکده های مرتبط، میزان پذیرش در این رشته ها همین حدود بوده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: بحث سهمیه ها هم موضوعی است که باید سیاستگذاری جداگانه ای برای آن تبیین شود و شش ماه در این حوزه به ما فرصت داده شده است. بعضی از این سهمیه ها عدالت آموزشی را زیر سوال برده بود. بر این اساس، مقرر گردیده است ظرف مدت شش ماه سیاستگذاری در ارتباط با سهمیه ها انجام پذیرد.
دبیر شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور همینطور بیان داشت: برخی دانشگاه ها امکان دارد در حد نصاب پذیرش دانشجو، سخت گیری کنند و دانشجویان خوب را از دست بدهند. بنابراین این اخطار را به دانشگاه ها می دهیم که مراقب افراط و تفریط ها باشند. در این حال برخی اختیارات در پذیرش دانشجو به دانشگاه ها داده خواهد شد. از طرفی دانشگاه ها قادر خواهند بود که به مصوبات علمی از نظر شکلی ورود کنند.
دکتر کبگانیان به عدم تغییر ظرفیت های پذیرش در رشته های پزشکی طی ۲۳ سال گذشته انتقاد نمود و اظهار داشت: ظرفیت پذیرش پزشکی در ۶۷ حدود. ۴ هزار و ۶۵۰ نفر بود که این نیزان در سال ۹۰ هم همین تعداد است یعنی ۲۳ سال پس از سال ۶۷ علارقم افزایش تخت های بیمارستانی، دانشکده ها و اساتید تغییری در ظرفیت های پذیرش رشته های پزشکی نداشتیم و این اشکال دارد باید اصلاح گردد.
وی در مورد نحوه تعیین حدنصاب دانشگاه ها در صورت افزایش ظرفیت سوابق تحصیلی به ۶۰ درصد از سال ۱۴۰۰ هم اظهار داشت: قرار شد دانشگاه ها حدنصاب مشخصی در رشته خاصی که قبو ل دارند را اعلام کنند و فقط اخطار می دهم دانشگاه ها در تعیین حدنصاب افراط نکنند چون امکان دارد در صورت سخت گیری دانشجویان خوب را از دست می دهند و افراط و تفریط در حدنصاب مضر است پیشنهاد شورا این است که پیشنهاد حدنصاب دانشگاه ها در شورای سنجش و پذیرش تصویب برسد.
وی اضافه کرد: پیشنهاد ۳۰ درصدی پذیرش در رشته های علوم پزشکی از لیسانس در شورا به اتفاق نظر نرسید اما این حق نخبگان کشور است در رشته ای که دوست دارند ادامه تحصیل دهند این پیشنهاد مجددد بررسی خواهد شد.
دکتر کبگانیان همینطور از تعیین سهمیه های کنکور تا ۶ ماه آینده اطلاع داد و اظهار داشت: در مورد سهمیه های کنکور شورا ۶ ماه فرصت دارد سیاست های خود در این حوزه را تعیین کند در این حوزه با مجلس و روسای سه کمیسیون تعامل داریم البته برخی سهیمه ها ناعادلانه و برخی نظیر سهیمه مناطق عادلانه است باید تعیین تکلیف شوند.
1400/05/11
19:58:12
0.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه