پرس وجوی پیامكی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

پرس وجوی پیامكی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

پروژه آسان: بازماندگی از تحصیل از آن دسته موضوعاتی است كه به نظر می آید هنوز متولی مشخص و كمیته منسجم و واحدی برای پیگیری و رفع آن در كشور وجود ندارد البته هر از چند گاهی در این میان اقدامات خوبی صورت می گیرد.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، محمد بطحائی - وزیر آموزش و پرورش - در آخرین نشست خبری خود در آخرین روز شهریور ماه شمار بازماندگان از تحصیل را ۱۴۲ هزار نفر در دوره ابتدایی اعلام نمود و اظهار داشت: برآورد ما این است كه نتوانستیم این ۱۴۲ هزار دانش آموز ابتدایی بازمانده را به مدرسه برگردانیم البته ۳۱ هزار و ۹۱۰ دانش آموز را به مدرسه برگرداندیم كه افتخار بزرگی است. همین طور در سال تحصیلی قبل ۵۰۶۹ دانش آموز اتباع را فارغ از داشتن مدارك هویتی با هماهنگی وزارت كشور و سایر دستگاه ها در دوره ابتدایی ثبت نام كردیم.

البته سعید طاهری - رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای سازمان برنامه و بودجه كشور- در مرداد ماه سال جاری آمار جامع تری از بازماندگی از تحصیل اعلام و اظهار نمود: آمار در دست ما از بازماندگان تحصیلی ۷۴۷ هزار نفر در كشور است كه ۲۳ درصد آنان مربوط به مقطع ابتدایی است. از این تعداد۱۴۰ هزار و ۲۸۶ نفر در خوزستان هستند و حدود ۱۹ درصد این جمعیت را تشكیل می هند و بیشتر افراد مربوط به دختران و مقطع متوسطه دوم است. ۸۵ درصد بازماندگان از تحصیل در گروه های سنی 6، ۱۰، ۱۱، ۱۴ تا ۱۶ سال هستند.

كسی كه در شش سالگی تحصیل نمی كند به سبب مشكلات معیشتی است و نیاز است بهزیستی، استانداری و دستگاه های اجرایی، آموزش و پرورش را برای ساماندهی بازماندگان از تحصیل كمك كنند. وزارت آموزش و پرورش كه متولی ریشه یابی و پیگیری بازگشت به مدرسه بازماندگان از تحصیل است در چند پارسال اقداماتی همچون «جست و جوی خانه به خانه» را آغاز نموده است و طبق اعلام معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش « در چهار پارسال ۱۴۳ هزار كودك بازمانده از تحصیل جذب مدرسه شدند و همچنان ۱۴۲ هزار كودك از تحصیل بازمانده اند. هر ساله اسامی بازماندگان را اعلام می نماییم كه معمولا این كار در زمستان انجام میگردد. آموزش و پرورش در اقصی نقاط كشور حضور دارد و دارای مدرسه است. وقتی آموزش و پرورش محور باشد و با سایر سازمان های مربوط هم افزایی داشته باشیم كار بهتر پیش می رود.»

در این میان وزارت رفاه باز با سیاست «رفع فقر آموزشی» از سه پارسال به سوژه بازماندگی از تحصیل وارد و در سال ۹۴ و ۹۵ شناسایی گسترده كودكان بازمانده از تحصیل با ابتكار معاونت رفاه این وزارتخانه آغاز شد. در آن زمان لیستی از دانش آموزان مقطع ابتدایی از آموزش و پرورش و لیست واجدین شرایط برای رفتن به مدرسه از سازمان ثبت احوال را دریافت نمودند و سپس پیگیری های گوناگون توانستند ۱۳۴ هزار كودك بازمانده از تحصیل را شناسایی و بر حسب علل بازماندگی از یكدیگر تفكیك كنند.

طی اجرای این طرح، با احصای كد ملی و شماره تماس سرپرستان خانوار با خانواده های این كودكان تماس گرفتند و علت بازماندگی از تحصیل را جویا شدند كه فقر، مهاجرت، عوامل فرهنگی و..... همچون این دلایل است. همین طور مشخص شد كه تعدادی از این كودكان باوجود آنكه تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند باز هم به مدرسه نرفتند.

به گفته مدیركل لطمه های اجتماعی وزارت رفاه، برای سال ۹۷ یكی از محورهای اصلی برنامه های خودرا شناسایی مجدد بازماندگان از تحصیل قرار داده ایم. بی توجهی به تحصیل می تواند در آینده منجر به فقر شود و بنا بر این از طرف وزارت رفاه پیگیری میگردد. با وزارت آموزش و پرورش و نهاد ریاست جمهوری باز در تعامل هستیم و همراهی خوبی با ما دارد. نهضت سواد آموزی باز اعلام آمادگی كرده تا آن دسته از كودكانی كه سنشان بالا رفته است تحت پوشش ببرد.

البته وزارت رفاه منتظر همكاری و حمایت سایر دستگاه ها نمانده است و برنامه اش را به آرامی جلو می برد. احمدرضا پرنده - مدیركل دفتر لطمه های اجتماعی وزارت رفاه - در این باره توضیح داد: طرح شناسایی كودكان بازمانده از تحصیل از اقدامات ویژه معاونت رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است. ما به منظور كاهش فقر آموزشی برنامه ای در سال ۹۶-۹۷ اجرا و تعداد ۹۶ هزار كودك بازمانده از تحصیل در مقطع سنی ۶تا ۱۱ سال را شناسایی كردیم.

وی اضافه كرد: ما ابتدا مشخصات دانش آموزان ثبت نام شده در مدرسه را از آموزش و پرورش گرفتیم و از ثبت احوال باز اطلاعات كودكان در سنین ۶تا۱۱ سال كه باید به مدرسه می رفتند ولی ثبت نام نكرده بودند را بدست آوردیم. سپس از راه ثبت احوال، كد ملی سرپرست خانوار این كودكان را ستاندن كردیم. با همكاری خوب وزارت ارتباطات شماره تلفن سرپرست خانوار این كودكان را به دست آوردیم و از این طریق به تك تك خانواده ها هم اكنون پیامكی از جانب وزارت رفاه ارسال شد و از خانواده ها خواستیم در این مرحله فقط علت نرفتن فرزند خود به مدرسه را از راه پیامك به همان شماره كه پیام را دریافت نمودند، ارسال نمایند.

به گفته پرنده، شناسایی علت بازماندگی این ۹۶هزار نفر از تحصیل در دست بررسی می باشد و بزودی دلایل بازماندگی از تحصیل از راه پیامك، تماس تلفنی و بازدید میدانی مشخص و جهت بازگشت به تحصیل كودكان به مدرسه با استفاده از تمامی ظرفیت ها اقدام خواهد شد. اعتباراتی هم پیش بینی كردیم و تخصیص دادیم تا بتوانیم آن دسته از كودكان را كه به سبب فقر به مدرسه نرفته اند را به چرخه آموزش برگردانیم.مدیركل دفتر امور لطمه های اجتماعی وزارت رفاه اصرار كرد كه اجرای این طرح یكی از اقدامات موثر وزارت رفاه سپس پیروزی انقلاب اسلامی است و موفقیت این طرح نشان و الگویی از یك كار هم افزا در كشور است.

به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، وزارت رفاه در این مدت با شناسایی و ریشه یابی بازماندگی از تحصیل در چارچوب سامانه پیامكی و تماسهای تلفنی با خانواده ها در تلاش است تا كودكان محروم از تحصیل را به مدرسه برگرداند. اقدامی كه اگر خیریه ها و سازمان های حمایتی و مردم نهاد باز به آن ورود كنند با سرعت بالاتری پیش می رود و كودكان بیشتری می توانند پشت میز و نیمكت های كلاس درس بنشینند و طعم شیرین باسوادی را بچشند.


1397/09/23
17:37:31
5.0 / 5
4451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه