اما و اگرهای طرح خرید خدمات آموزشی در مدارس

اما و اگرهای طرح خرید خدمات آموزشی در مدارس

پروژه آسان: معاون اداره كل آموزش و پرورش شهر تهران اظهار داشت: استفاده از نیروی انسانی در طرح خرید خدمات آموزشی اگر بر اساس استانداردها باشد و به خوبی اجرا شود، متضمن كیفیت خواهد بود.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، پانته آ دری در یك برنامه رادیویی درباره خرید خدمات آموزش اظهار نمود: تبدیل برنامه درسی مصوب به چهار دوره سه ساله مشتمل بر دو دوره سه ساله در ابتدایی و دو دوره سه ساله متوسطه و یك دوره پیش دبستان منجر به افزایش بد تعداد دروس شد.
وی اضافه كرد: در سنوات گذشته - دو دهه قبل- فقدان چرخه طبیعی نیروی انسانی آموزش و پرورش را داشتیم، یعنی سالانه برنامه ریزی برای جایگزین كردن این افراد با جذب فارغ التحصیلان فراهم نشد و بنا بر این برای عدم خالی ماندن كلاس های درس، ناگزیر به استفاده از افرادی بودیم كه شرایط ورود به كلاس را داشته باشند.

دری افزود: خرید خدمات آموزشی یعنی از نظام بیمه ای كشور به اندازه نیاز ساعت آموزشی خریداری نماییم و این تركیب از جایی ناشی شده است كه فردی در استخدام رسمی آموزش و پرورش نباشد اما حق و حقوق قانونی او مشتمل بر دستمزد و كسورات باید پراخت شود و به او اجازه می دهد به اندازه ساعات مورد نیاز [آموزش و پرورش] وارد حوزه تعلیم و تربیت شود.

وی با انتقاد از اینكه كیفیت آموزشی برای نیروهای رسمی آموزش و پرورش هنوز مورد ارزشیابی قرار نگرفته است، گفت: نمی توان گفت در یك شرایط برابر، یك همكار با سابقه عملكرد كیفی بهتری در مقایسه با یك نیروی خرید خدماتی دارد؛ ما انتظار داریم كیفیت آموزش در سطح نخست بالاتر و فاخر تر باشد اما [لزوما اینگونه نیست].

دری اشاره كرد: استفاده از نیروی انسانی در طرح خرید خدمات آموزشی اگر بر اساس استانداردها باشد و به خوبی اجرا شود، متضمن كیفیت خواهد بود ولی اگر فاقد اصول و مبانی درست باشد، منجر به خروجی نا مطلوب خواهد بود.

رئیس سابق آموزش و پرورش یكی از مناطق تهران با بیان اینكه باید كمك كرد گرهی از كار نیروی انسانی آموزش و پرورش باز شود، خاطرنشان ساخت: نظام سنجش صلاحیت های معلمی در صورت استقرار یافتن، شاید میان بسیاری همكاران كنونی با استانداردهای لازم فاصله ای معنادار ایجاد نماید [ولی این مسئله الزامی نیست تا نیروهای خرید خدمات آموزشی را بالاتر یا پایین تر تلقی كنیم].

دری با تصریح بر اینكه دانشگاه فرهنگیان باید برمبنای برنامه ریزی مدون نیروی دانشجو را به میزان لازم ستاندن می كرد، اضافه كرد: امروز این نقصان وجود دارد؛ البته باید كمك نماییم كاستی ها بر طرف شود؛ پس طرح خرید خدمات آموزشی باید اجرا شود.

همچنین معصومه ابراهیمی، كارشناس سابق ارزیابی عملكرد باز از وجود ۹۲۵ هزار كارمند در حوزه آموزش و پرورش سخن گفت و اضافه كرد: تا سال ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ هزار نیرو از این افراد بازنشسته می شوند و برای سال آینده تنها ۱۰ هزار خروجی برای دانشگاه فرهنگیان خواهیم داشت.

این مدیر دبیرستان از كمبود شدید نیروی انسانی در آموزش و پرورش آگاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه مدیران مدارس هرگونه مایل هستند برنامه ریزی و نظارت می نمایند؛ البته بافت منطقه ای مدارس و انتظارات اولیا بر این تصمیمات اثر گذار است.

ابراهیمی با اشاره به بحران اقتصادی كنونی گفت: در بعضی مدارس به سبب بافت قدیمی و فرسودگی بایستی هزینه های گزاف انجام دهند ولی در هزینه های روزمره مدارس می توان صرفه جویی و قناعت كرد.1397/12/25
22:09:32
5.0 / 5
4267
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه