قیمت كتب درسی سال تحصیلی ۹۸ ۹۹ اعلام شد، تخفیف ۵۰ تا صد درصدی به مناطق محروم و سیل زده

قیمت كتب درسی سال تحصیلی ۹۸ ۹۹ اعلام شد، تخفیف ۵۰ تا صد درصدی به مناطق محروم و سیل زده

به گزارش پروژه آسان معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش اظهار داشت: بر مبنای گزارشاتی كه از استان ها گرفتیم در ۴ استانی كه درگیر سیل هستند تا امروز حدود۵۷ هزار جلد كتاب برای استان های مازندران، گلستان، لرستان و فارس ارسال و به صورت مجانی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علی باقرزاده اظهار نمود: متقاضیان برای ثبت نام كتب درسی جدید سال تحصیلی ۹۸ ـ ۹۹، لازم است وارده سایت مربوطه شوند و در آنجا راهنمای ثبت نام وجود دارد. این افراد می توانند كد ملی یا سریال شناسنامه شان را وارد كرده، استان، شهرستان، مدرسه و پایه مدنظر را انتخاب كنند و كتاب هایشان را سفارش دهند. همینطور مقرر است اپلیكیشن موبایل این سامانه هم بزودی بر روی سایت قرار گیرد كه در این صورت افراد می توانند در گوشیهای همراه خود این برنامه را دانلود و نسبت به سفارش كتاب درسی خود اقدام نمایند.
وی افزود: سازمان پژوهش با حمایت های دولت شرایطی را فراهم نموده است تا شاهد حداقل افزایش نرخ كتاب باشیم. در دوره ابتدایی و متوسطه اول حداكثر افزایش قیمت كتاب در حد ۱۰ درصد، در متوسطه دوم به علت پایین بودن تیراژ كتاب ها تا حدود ۱۶ و ۱۷ درصد با افزایش وجه نسبت به سال قبل مواجه هستیم.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش در بخشی از صحبت هایش به قیمت كتاب های درسی پایه های مختلف اشاره نمود وگفت: دوره ابتدایی قیمت كتاب شانزده هزار و ۱۰۰ تومان، پایه دوم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بابت ۶ جلد كتاب، پایه سوم ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان بابت ۷جلد كتاب، پایه چهارم بابت ۷جلد كتاب ۲۲ هزارو ۶۰۰ تومان، پایه پنجم بابت ۷جلد كتاب ۲۲ هزارو ۶۰۰ تومان، پایه ششم بابت ۹جلد كتاب ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان و پایه هفتم، هشتم و نهم هم میانگین ۴۰ هزار تومان است. البته در بعضی پایه ها به علت تعدد كتاب ها این مقدار بیشتر است. در متوسطه دوم هم قیمت كتب به صورت متوسط بین ۴۵ هزار تومان برای حدود ۱۴ تا ۱۵ جلد كتاب در نظر گرفته شده است.
او همینطور به توزیع كتاب درسی در مناطق سیل زده اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای گزارشاتی كه از استان ها گرفتیم در ۴ استان كه درگیر سیل هستند تا امروز حدود ۵۷ هزار جلد كتاب برای استان های مازندران، گلستان لرستان و فارس ارسال كرده ایم كه به صورت مجانی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.همچنین برای استان خوزستان به علت گرمسیری بودن استان، كوتاه بودن سال تحصیلی و هم به علت اینكه جریان سیل هنوز در بخشی از مناطق ادامه دارد، كلاس ها امكان تشكیل ندارند و هنوز آمار دقیقی هم نداریم.
باقرزاده خاطرنشان كرد: برای سال آینده حدود ۸۰ میلیارد ریال منابع برای مناطق سیل زده و دانش آموزان مناطق محروم اختصاص داده ایم تا با تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد. كه البته ۲۰ استان را شامل شده است. همینطور در گفتگوهایی كه با موسسات خیریه داشتیم قرار شد تا برای دانش آموزانی كه هزینه كتاب برای آنها مسئله است از محل كمك هایی كه توسط دولت و سازمان پژوهش یا موسسات امدادی، پرداخت گردد، دغدغه ای برای خرید كتاب نداشته باشند.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش در پاسخ به اینكه متقاضیان دریافت كتب درسی بایستی كتابهایشان را چگونه دریافت كنند؟ اظهار داشت: برای متوسطه اول یا راهنمایی سابق در بخش دانش آموزان عادی، نمایندگی های فروش كتاب در سطح شهرستان ها و مناطق بوجود آمده است كه بایستی متقاضیان به نمایندگی ها مراجعه نموده و نسبت به دریافت كتاب هایشان اقدام نمایند. قیمت كتاب ها هم همان قدری است كه در پشت جلد نوشته شده است و هیچ نمایندگی حق دریافت وجه اضافه را ندارد. از طرفی خدماتی مانند جلد، پلاستیك، دفتر، مداد، خودكار و یا منگنه كردن منوط به رضایت خانواده ها است و هیچ نمایندگی حق ندارد خانواده ها را تحت فشار قرار دهد.
به قول وی تمهیداتی اندیشیده شده است كه سال آینده برای رفاه حال دانش آموزان و خانواده هایشان و همینطور متعادل نگه داشتن بهای كتاب های درسی دانش آموزان در تمام دوره ها و مقاطع تحصیلی، تحت پوشش ثبت نام اینترنتی قرار بگیرد. همینطور تمهیداتی هم اندیشیده شده است تا افرادی و خانواده هایی كه می خواهند هزینه كتاب دانش آموزی را پرداخت كنند، بتوانند وارد سامانه شده و با كد ملی آن فرد، برایش كتاب ثبت نام كنند و هزینه آنرا بپردازند.
باقرزاده در ادامه اظهار داشت: اگر گروهی یا نهادهایی می خواهند هزینه كتب درسی گروهی از دانش آموزان یك مدرسه یا بخشی از استان را بپردازند اما كد ملی آنها را در اختیار ندارند، آمادگی لازم را داریم كه اطلاعات این دانش آموزان را در اختیارشان قرار دهیم تا با حفظ همه جوانب به نام آنها كتاب را ثبت سفارش كنند و هزینه را بپردازند. كتاب ها هم در اول مهرماه در مدرسه ای كه آن دانش آموزان تحصیل می كنند بدون اینكه مشخص شود چه كسی هزینه این كتاب را پرداخت كرده، در اختیارشان قرار می گیرد.
وی كه در برنامه ای تلویزیونی صحبت می كرد، با اشاره به اینكه مرحله اول ثبت نام كتب درسی تا ۲۰ خرداد است اظهار داشت: مرحله دوم ثبت نام ها از اول مرداد تا ۱۶ شهریور ادامه دارد كه امكان اصلاخ سفارش را در اختیار متقاضی قرار می دهد. همینطور تا ۲۰ شهریورماه كتاب ها را به مناطق تحویل می دهیم و مناطق و شهرستان ها موظفند تا ۲۷ شهریور ماه كتاب ها را به مدارس تحویل دهند و مدیر مدرسه از بخشنامه های ارسال شده در جریان است كه كتاب ها را تحویل بگیرد.
وی در انتها اظهار داشت: برخی از رشته های كار و دانش كتاب ندارند و نباید كتاب هم داشته باشند، چونكه یك راهنمای برنامه دارند. چون جنبه مهارتی داشته و بایستی مهارت را توسط كارگاه ها و موسسات كسب كنند.در حقیقت كتاب نداشتن به این معنا نیست كه آموزش و پرورش برای آنها كتاب چاپ نكرده و ضرورتی هم ندارد كه این افراد كتاب های باقی موسسات را بگیرند. از طرفی ساز و كاری هم در حال طراحی است كه كتاب ها به شكلی طراحی شوند كه نیاز به كتاب های مكمل از سوی موسسات آموزشی نداشته نباشد.1398/01/28
13:56:56
2.5 / 5
4872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه