بازنشستگی ۴۶۰۰ نیروی آموزش و پرورش استان مركزی تا سال ۱۴۰۴

بازنشستگی ۴۶۰۰ نیروی آموزش و پرورش استان مركزی تا سال ۱۴۰۴

پروژه آسان: مدیركل آموزش و پرورش استان مركزی اظهار داشت: تا سال 1404 حدود 4600 نیرو در آموزش و پرورش استان مركزی بازنشسته می شوند و ردیف استخدامی استان از این تعداد كمتر است.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، شهریار فولادوند در جلسه مشترك مسئولین آموزش و پرورش استان با اعضای كمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوعات و مشكلات حوزه آموزش و پرورش استان اظهار داشت: استان مركزی دارای ۲۵۰ هزار دانش آموز، ۲ هزار واحد آموزشی، ۱۳ هزار پرسنل موظف و ۳۵۰۰ نیروی غیرموظف است.

وی با تاكید بر اینكه استان مركزی از بالاترین ضریب كمبود نیروی انسانی برخوردار است، اضافه كرد: این كمبودها موجب شد كه ردیف های استخدامی به استان اختصاص پیدا كند كه قسمتی از این نیاز با استفاده از نیروهای حق التدریس شاغل، حق التدریس آزاد و بازنشستگان، طبق ضوابط رفع می شود.

فولادوند اشاره كرد: ۳۳ درصد نیاز موجود توسط نیروهای غیرموظف تامین می شود، اما با این وجود كمبودهای نیرویی در شهرستان هایی مانند ساوه همچنان مشهود است و حتی گاهی برای تدریس، نیرویی در ساوه وجود ندارد و از نیروهای استان قم استفاده می شود.

وی با اشاره به اینكه در آموزش و پرورش استان مركزی با كسری ۳۵۰۰ نیروی غیرموظف مواجه هستیم، اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۶۰۰ نیروی آموزش و پرورش استان بازنشسته و از سیستم خارج می شوند، اما ردیف استخدامی استان كمتر از این تعداد است.

مدیركل آموزش و پرورش استان مركزی اشاره كرد: با وجود همه كسری ها و كمبودها نیروهای توانمند و خلاقی در حوزه كارشناسی آموزش و پرورش استان وجود دارد، بطوریكه نرخ پوشش تحصیلی كه شاخص عدالت تحصیلی است سطح بالایی در استان مركزی دارد و هم اكنون نرخ پوشش مقطع ابتدایی ۹۹ درصد، مقطع متوسطه اول ۹۷ درصد و متوسطه دوم نیز ۸۷ درصد است.

وی با اشاره به اینكه بعضی از مدارس استان با ظرفیت كمتر از ۱۰ دانش آموز فعال است، اما امكان نقل و انتقال وجود ندارد، اضافه كرد: استان مركزی دارای ۸۰۰ كلاس چندپایه و تعدادی مدرسه دوشیفته است و با این روند درصددیم كه زمینه آموزش برای همه دانش آموزان فراهم گردد، با این وجود نرخ گذر تحصیلی در استان مطلوب است بطوریكه نرخ گذر در مقطع ابتدایی به متوسط اول ۹۸ درصد و متوسطه اول به متوسطه دوم ۹۳ درصد است.

فولادوند بیان كرد: با عنایت به مشكلاتی كه در حوزه جذب نیروهای حق التدریس در كشور وجود دارد اما امروز راه برون رفت از مشكلات حوزه آموزش و پرورش و كیفیت بخشی به آموزش ها جذب نیروهای حق التدریس مشروط بر رعایت ضوابط و مقررات است و از سویی نیروهای حق التدریس باید در جایگاه اصلی خود قرار گیرند تا معضل نقل و انتقال نیروها كه معضل بزرگ كشور است رفع گردد.

وی با اشاره به كمبودهای جدی در مقاطع ابتدایی اضافه كرد: سال های گذشته این امكان وجود داشت كه با گفت و گو و طرح مشكلات و كمبودها، سهمیه نیرو بیشتر از ظرفیت اسمی در نظرگرفته شود اما بتازگی بر طبق شاخص ها ردیف استخدامی در نظر گرفته می شود و همین امر سبب شده است كه نیازها همچنان باقی بماند.

فولادوند با اشاره به مشكلات موجود در حوزه فضاهای آموزشی بعنوان یك دغدغه بزرگ در كشور و استان مركزی بیان كرد: امروز با ساخت و ساز های انبوه در كشور مواجه هستیم كه مصداق آن در استان مركزی ساخت كوی كوثر در اراك و كوی علوی در ساوه است كه تعداد بالایی از خانواده ها و دانش آموزان در این نقاط اسكان داده می شوند اما متاسفانه فاقد فضای آموزشی هستند. برای راه اندازی مدرسه در این نقاط زمین به قیمت كارشناسی فروخته می شود در صورتیكه زمین برای راه اندازی مدرسه باید بلاعوض تحویل داده شود.

وی به استانی شدن بودجه های آموزش و پروش اشاره نمود و اظهار داشت: ملی شدن اعتبارات به این معنا است كه ادارات كل هیچ دخالت و قدرت برنامه ریزی و توان مدیریتی در اعتبارات نداشته باشند در صورتیكه باید بودجه ها استانی شود، همین طور در كنار آن بومی گزینی مدنظر قرار گیرد.
1398/05/11
15:59:16
5.0 / 5
4217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه