۱۶ رقم روی كارت بانكی چه معنایی دارد؟

۱۶ رقم روی كارت بانكی چه معنایی دارد؟

پروژه آسان: در گذشته حجم زیادی از فعالیت شعب بانك ها به كارهایی مثل انتقال مبالغ پایین، پرداخت قبوض، استعلام موجودی و... اختصاص داشت. علاوه بر این، مشتریان بانك ها هم برای انجام این امور ساده مجبور بودند به بانك رفته و اصولاً زمان زیادی را در صف بگذرانند. برای بهبود این شرایط كارت های بانكی به وجود آمدند. با عنایت به قابلیت این كارت ها برای انجام فعالیت های بانكی بوسیله دستگاه های خودپرداز و پرداخت از طریق دور، هزینه های عملیاتی بانك ها به شدت كاهش یافته و همین طور از اتلاف زمان مشتریان جلوگیری شد. از دیگر مزایای این كارت ها عدم حمل پول نقد برای خرید از فروشگاه ها بود. روی همه كارت های بانكی یك عدد ۱۶ رقمی حك شده است. در ادامه توضیح می دهیم كه این اعداد چه معنایی دارند.


چرا شماره كارت بانكی ۱۶ رقم دارد و معنای این اعداد چیست؟
۱۶ رقم روی كارت حاوی اطلاعات مهمی است.

شش رقم اول شماره شناسایی بانك است و مشخص می كند كه كارت توسط كدام بانك یا موسسه مالی صادر گردیده است. برنامه نویس ­ها و موسسه ­های بانكی با بررسی این ۶ رقم، بانك صادر كننده كارت را تشخیص می­ دهند. به این شش رقم اصطلاحاً BIN (Bank Identification Number) می گویند. این شماره برای برخی از بانك ها به شرح زیر است:
نام بانك
BIN
نام بانك
BIN
بانك ملی ایران
۶۰۳۷۹۹
بانك سینا
۶۳۹۳۴۶
بانك سپه
۵۸۹۲۱۰
بانك سرمایه
۶۳۹۶۰۷
بانك آینده
۶۳۶۲۱۴
بانك شهر
۵۰۲۸۰۶
بانك كشاورزی
۶۰۳۷۷۰
بانك دی
۵۰۲۹۳۸
بانك مسكن
۶۲۸۰۲۳
بانك صادرات
۶۰۳۷۶۹
بانك اقتصاد نوین
۶۲۷۴۱۲
بانك ملت
۶۱۰۴۳۳
بانك پارسیان
۶۲۲۱۰۶
بانك تجارت
۶۲۷۳۵۳
بانك پاسارگاد
۵۰۲۲۲۹
بانك رفاه
۵۸۹۴۶۳
بانك سامان
۶۲۱۹۸۶
بانك انصار
۶۲۷۳۸۱

دو رقم بعدی (ارقام ۷ و ۸) معرف كد محصول است كه نوع كارت بانكی را مشخص می كند. انواع كارت های بانكی از قبیل كارت نقدی (كارت­ های بانكی متصل به حساب) یا كارت پیش پرداخت (مانند بن كارت، كارت هدیه و كارت اعتباری)، دارای كد محصول مجزا هستند.
هفت رقم بعد (ارقام ۹ تا ۱۵) معرف شماره سریال كارت بوده كه برای هر كارت منحصر به فرد است.
رقم آخر (رقم شانزدهم)Check Digit یا رقم كنترلی است. این رقم صرفا برای اطمینان از درست وارد كردن ۱۵ رقم ابتدایی به كار می ­رود. اگر یكی از ارقام شماره سریال اشتباه وارد شده باشد، وجود رقم كنترلی از ارسال وجه به مقصد اشتباه جلوگیری خواهد نمود. این كار از راه صحت سنجی شماره ۱۶ رقمی انجام می ­شود. صحت سنجی شماره ۱۶ رقمی كارت چگونه انجام می شود؟
همانطور كه اشاره شد، آخرین رقم شماره كارت، رقم كنترلی بوده و به این صورت محاسبه می شود: اعداد جایگاه­ های فرد در عدد ۲ ضرب می ­شود و اعداد جایگاه­ های زوج در عدد ۱ ضرب می ­شوند. حاصل جمع همه اعداد به دست آمده باید مضربی از عدد ۱۰ باشد در غیر این صورت شماره كارت معتبر نیست. در نتیجه به ازای هر ۱۵ رقم ابتدایی، تنها یك رقم كنترلی وجود دارد كه شماره كارت را تكمیل نماید. پس وجود این رقم تا حد زیادی سبب پیشگیری از اشتباه در ارسال پول خواهد شد. چونكه اگر شما یك یا چند رقم از شماره كارت مورد نظر را اشتباه وارد كنید، احتمالاً نتیجه نهایی فرمول بالا، مضربی از ۱۰ نخواهد بود. وجود الگوریتم شماره بانكی چه ضرورتی دارد؟
روزانه میلیون­ ها تراكنش در شبكه بانكی صورت می گیرد. وجود یك فرایند منظم در تبادلات مالی، برای پیشگیری از اتلاف وقت ضروری می باشد. برای نمونه سیستم بانكی در حین انجام هر تراكنش كارت به كارت، باید مشخصات و نام شخص گیرنده را از میان تمام كارت ­های بانكی تشخیص دهد. با بررسی ۶ رقم اول، بانك مقصد مشخص شده و در نتیجه اطلاعات مورد نظر تنها در بین كارت های همان بانك جستجو می شود.
در ادامه به شیوه استفاده از این الگوریتم برای ایجاد تجربه كاربری مناسب در اپلیكیشن همراه كارت اشاره می شود.
«همراه كارت» یك اپلیكیشن پرداخت است. این نرم افزار موبایلی خدمات بانكی روزمره از قبیل خرید شارژ، خرید بسته اینترنت، پرداخت قبض و... را عرضه می كند.
انجام تراكنش در همراه كارت بر پایه كارت بانكی بوده و در نتیجه كاربران پس ازنصب این اپلیكیشن، باید در مرحله اول كارت خویش را اضافه كنند. دو روش برای اضافه كردن كارت وجود دارد:

۱- اسكن كارت
در این روش، با لمس دكمه اسكن در اپلیكیشن، دوربین فعال می شود، سپس با قرار دادن كارت در مقابل دوربین، ۱۶ رقم روی آن به صورت خودكار خوانده می شود.
۲- ثبت دستی كارت
در این حالت، تمام ۱۶ رقم روی كارت به صورت دستی وارد می شود. توسعه دهندگان اپلیكیشن از الگوریتم شماره كارت كه در بالا توضیح داده شد، برای بهبود تجربه كاربری استفاده می نمایند. در هنگام وارد كردن این اعداد، همراه كارت ۶ رقم اول را بررسی نموده و در همان لحظه بانك صادركننده را تشخیص می دهد، سپس ظاهر كارت مربوطه به كارت بانك مورد نظر تبدیل می شود.

همراه كارت با عرضه روش های جدید در تلاش است تا كاربران تجربه مطلوبی را در هنگام استفاده از اپلیكیشن كسب كنند. جهت بررسی بیشتر این اپلیكیشن و یا دانلود آن می توانید به لینك زیر رجوع كنید:
https: //hamrahcard.ir/
۲۱۲۱منبع:

1398/06/28
12:29:31
5.0 / 5
4815
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه