عاملی در پاسخ به پروژه آسان تشریح كرد

امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی نماییم

امیدوارم با تعامل مجلس جدید سهمیه ها را ساماندهی نماییم

به گزارش پروژه آسان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه ها و حذف كنكور را موضوع اصلی قابل طرح و بررسی با مجلس شورای اسلامی عنوان نمود و اظهار داشت: امیدواریم در بحث سهمیه ها با تعامل مجلس جدید كه از فردا فعالیت خودرا آغاز می كند، بتوانیم قسمتی از سهمیه ورود به دانشگاه ها را تعدیل و سهمیه مازاد را تعریف نماییم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی ضمن بیان این مطلب و در پاسخ به سوال ایسنا به آخرین وضعیت ساماندهی سهمیه های ورود به دانشگاه ها اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به این که بخش عمده ای سهمیه ها نظیر سهمیه ایثارگران که سهم 25 درصدی ورود به دانشگاه ها را شامل می شود، برمبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی است و قسمتی از سهمیه ها نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است بدین سبب حل این مساله مستلزم همکاری بین این شورا و مجلس می باشد.
وی در ادامه اشاره کرد: ما در این دوره از کارهای مجلس شورای اسلامی سعی کردیم این همکاری شکل بگیرد و بتوانیم بخش هایی از لایحه ای که وزارت علوم با همکاری وزارت بهداشت در بخش سهمیه ها تدوین کرد و در رابطه با مجلس شورای اسلامی بود را اصلاح نماییم و بخش در رابطه با شورا نیز در خود شورا مورد بررسی قرار بگیرد که متاسفانه هنوز این امکان فراهم نشده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور بررسی سهمیه های ورود به دانشگاه ها را یکی از مهمترین برنامه های تعاملی این شورا با مجلس فعلی عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله جزء محورهای اصلی برنامه های شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد و با مجلس آینده دراین زمینه همکاری خواهیم داشت. امیدواریم بتوانیم در باره این مساله ابتدا با هیات رئیسه مجلس و بعد با کمیسیون آموزش تعامل نماییم تا این مساله بررسی شود. اما بطور کلی کار مجلس را شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی تواند انجام بدهد و کار شورا نیز مجلس نمی تواند پیگیر شود. این مساله یک موضع مشترک است که امیدواریم با همکاری مجلس آینده که از فردا فعالیت خودرا شروع می کند، به انجام برسانیم.

سهمیه ها باید تعدیل شوند
وی همین طور اشاره کرد: موضوع ما فقط حذف سهمیه های ورود به دانشگاه ها نیست و می تواند سهمیه های مازاد نیز تعریف شود چونکه اگر سهمیه های مازاد تعریف شود به صورتی جلوی ورود عموم مردم به دانشگاه ها را نخواهد گرفت. بدین سبب سهمیه ها باید تعدیل شوند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور اشاره کرد: بحثی که وجود دارد این است که هم اکنون در بعضی از موارد برای ورود به دانشگاه ها سهمیه 35 تا 40 درصد داریم. بدین سبب این حجم از سهمیه ها بسیار زیاد است. ضمن اینکه عملا متقاضی نیز در بعضی از حوزه ها وجود ندارد. فقط مشکل در برخی از رشته های خاص و برخی رشته های پزشکی وجود دارد اما در سایر رشته ها عملا صندلی خالی وجود دارد و موجب رقابت سهمیه مواجه نیستیم.
عاملی همین طور به آخرین وضعیت حذف کنکور اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون این مساله بحث شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست. خوشبختانه کنکور یکی از معتبرترین روش هایی است که اعتماد بالای ملی در این عرصه وجود دارد اما این فرایندی که در یک حوزه برای ورود دانشجویان تصمیم گیری صورت بگیرد و آینده دانشجو در یک بازه زمانی چهار ساعت مشخص شود، روش مناسبی نیست. ما در خیلی از روش های آموزش عالی کشور مشاهده می نماییم که دانشجویان یک پروسه چهار ساعته تعیین تکلیف می شوند و متقاضی در چه رشته هایی تحصیل کند. بدین سبب برای این مساله ریز نمرات فرد و میانگین معدل ملاک قرار می گیرد و همین طور چهار سال آخر تحصیلی فرد در ارزیابی موثر است.
وی در آخر اشاره کرد: ما یک روش ارزیابی متفاوتی را باید برای ورود به دانشگاه ها دنبال نماییم که دراین زمینه دغدغه هایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد اما این مساله جزء تابوهای آموزش عالی کشور شده است که سال ها است که می خواهیم در عرصه کنکور تصمیم گیری نماییم اما عملا محقق نشده است و امیدواریم این مساله نیز در تعامل با مجلس شورای اسلامی نیز به نتیجه برسد.
منبع:

1399/03/09
10:01:21
5.0 / 5
2563
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تحصیل , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه