سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت:

فروش سهام عدالت در بانك ها موقت است

فروش سهام عدالت در بانك ها موقت است

به گزارش پروژه آسان سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت اظهار داشت: روش سهام عدالت در بانك ها یك امر غیرعادی برای یك زمان خاص و ویژه كسانی است كه به شبكه كارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند؛ این كار برای یك دوره مشخص است.به گزارش پروژه آسان به نقل از مهر، حسین فهیمی، در برنامه پایش که با موضوع «مدیریت دولت بر سهام عدالت» پخش گردید، با اشاره به اینکه سهام عدالت بعد از ۱۰ سال انتظار آزاد شده است، گفت: یکی از جنبه های مالکیت این است که سهامدار بتواند سهام خودرا بفروشد اما ما در این خصوص دعوتی برای فروش سهام عدالت نداشته ایم و به وظیفه خود در امتداد ایجاد زیر ساخت بر آن عمل کرده ایم.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت بیان کرد: سود سالیانه شرکت های سهام عدالت، مثل سال های قبل به همان نحو اتفاق خواهد افتاد، اما کسانی که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب نموده اند و در ۳۶ شرکت سهامدار شده اند، از این شرکت ها سود می گیرند.
وی افزود: ترکیب ۳۶ شرکت سهام عدالت شامل صنایع مختلفی است، الزاماً این شرکت ها درآمد سالیانه خودشان را به سود تقسیمی تبدیل نکرده اند، فرصتی به مردم داده شد که با ارزش سال ۸۵ مابه التفاوت ارزش سهام عدالت تسویه نشده را پرداخت کنند در غیر این صورت آن مقدار از سهامی که تسویه نشد به دولت بازگشت.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت افزود: هم اکنون یک جامعه ۴۶ میلیونی سهام عدالت داریم، مفهوم آزادسازی سهام عدالت، فروش آن نیست و مردم می توانند دارایی شان را مدیریت کنند، این سهام تا پیش از این تحت مدیریت دولت بود و حالا خود سهامدار می تواند آنرا مدیریت کند.
وی اضافه کرد: ما برای کسانی که می خواهند دارایی سهام عدالتشان را نقد کنند، زیرساخت را فراهم نموده ایم، این به منزله تشویق برای فروش سهام نیست، در روز دهم خرداد که سهام عدالت آزاد شد بیش از ۱۳ میلیون سهامدار جدید به بازار بورس ایران وارد شدند.
فهیمی با اعلان اینکه رفتار مالی مردم با آزادسازی سهام عدالت تغییر می یابد، اظهار داشت: فروش سهام عدالت در شعب بانک ها یک امر غیرعادی برای یک زمان خاص و ویژه کسانی است که به شبکه کارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند، بدین سبب این کار برای یک دوره مشخص است.
وی اضافه کرد: در همه بازارها امکان سوءاستفاده وجود دارد ولی سازمان بورس باید از آن جلوگیری کند، ولی این انتظار را نباید داشت که به خاطر این مسئله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می نماییم از دارایی های سهام عدالت به خوبی محافظت نماییم سوءاستفاده نشود.
رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر
احسان همتی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه پایش با اشاره به اینکه آزادسازی سهام عدالت ۱۵ سال به طول انجامیده است، اظهار داشت: ارزش شرکت های بورسی سهام عدالت در ۱۵ سال اخیر، بیش از ۲۰ برابر شده، اما شرکت های غیر بورسی سهام عدالت هنوز ارزش گذاری نشده اند.
وی بیان کرد: در مسئله سهام عدالت ابهاماتی وجود دارد از این جهت که در ابتدا ۶۰ شرکت دولتی را شامل می شد که به مردم واگذار شد، اتفاقی که رخ داده این است که ۱۱ شرکت از سبد سهام عدالت حذف شده و دلیل آن معین نیست.
همتی اضافه کرد: در سال ۹۵ سهام عدالت ارزش گذاری شد و برخی شرکت ها حذف و درصد سهام برخی شرکت ها نیز کاهش پیدا کرد، معیار حذف و کاهش درصد سهام این شرکت ها معین نیست.
همتی با تاکید بر اینکه در ۳ ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، اظهار داشت: درصد زیادی از مردم روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب نموده اند، طی یک ماه اخیر تصمیمات زیادی درباب سهام عدالت گرفته شده که بعضاً عجیب است و همین تصمیمات موجب سردرگمی مردم شده است.
تحریم ها اثری بر بازار سرمایه ندارد
در ادامه ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه با اعلان اینکه سهام عدالت سبدی سرمایه گذاری که از صنایع مختلفی تشکیل شده است، اظهار داشت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و غیره است.
وی اظهار داشت: تغییرات قیمت سهام عدالت شبیه تغییرات شاخص کل بازار بورس بوده، تحریم ها در ۱۰ سال اخیر موجب افت شرکت های بورسی نشده و ارزش آنها یا ثابت بوده و یا بیشتر شده است، بدین سبب تحریم ها اثر چندانی بر روی بورس ندارد.
هلالات اضافه کرد: در دو دولت مختلف تحریم ها اوج داشته که آمار نشان میدهد تأثیری بر بازار بورس نداشته است، از طرفی شاخص تورم نیز یکی از عوامل مؤثر بر بورس بوده، که با بررسی اطلاعات این نتیجه استنباط شد که رشد بازار بورس بیش از تورم بوده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: اثر کرونا بر روی بورس کوتاه مدت است، از طرفی فروش شرکت ها در فروردین ماه افت می کند که اثر این پارامتر قبلاً در قیمت ها دیده شده و کرونا نیز در این زمان رخ داد، بدین سبب اثری بر بازار نداشت.
هلالات اظهار داشت: در بازارهای موازی افزایش هایی داشته ایم، بعنوان مثال دلار و شاخص بورس همبستگی مستقیمی دارد، بدین سبب در ۳ ماه اخیر با افزایش نرخ ارز، شاخص بورس نیز رشد کرده است.
کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه از سال ۹۱ تا ۹۳ بازار سرمایه ۲۷۰ درصد رشد داشته، اظهار داشت: از خرداد ۹۳ تا فروردین ۹۵ نیز بازار با ۴۰ درصد ریزش مواجه بوده، بدین سبب در آن سال ها نیز بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه نکرده است.


منبع:

1399/03/19
10:34:51
5.0 / 5
2567
تگهای خبر: سرمایه گذاری , شاخص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه