كاهش 35 درصدی فاصله باسوادی بین مردان و زنان قبل و پس از انقلاب

كاهش 35 درصدی فاصله باسوادی بین مردان و زنان قبل و پس از انقلاب

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به كاهش ۳۵ درصدی فاصله باسوادی در میان مردان و زنان اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، مردان باسواد ۳۸ درصد بیشتر از زنان با سواد بودند ولی حالا این آمار به ۳ درصد كاهش پیدا كرده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، شاپور محمدزاده در برنامه رویداد با اشاره به شروع فعالیت نهضت سوادآموزی از هفتم دیماه ۱۳۵۸ در کشور، عملکرد این سازمان را در جهت کاهش نرخ بی سوادی در نقاط شهری و روستایی قابل توجه دانست و اظهارکرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا ۱۳۶۵، حدود ۱۱میلیون نفر به نرخ باسوادان کشور افزوده شده و نرخ سواد در کشور از ۴۷، ۵به ۶۱.۸درصد رسید.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، اضافه کرد: برپایه آخرین آمار سرشماری کشوری که در سال ۱۳۹۵صورت گرفت رقم افراد باسواد در کشور به ۸۷.۶ درصد رسیده بود و برپایه آماری که از راه سازمان نهضت سوادآموزی در سال ۱۳۹۸استخراج شد این رقم در فاصله سنی بالای ۶سال به ۸۹درصد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه حالا در بعضی استان ها مانند تهران، مازندران، اصفهان نرخ افراد باسواد بالای ۹۸درصد است و ما باید بگردیم تا افراد بی سواد را پیدا نماییم، خاطرنشان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مردان، ۳۸درصد بیشتر از زنان سواد داشتند ولی این رقم حالا در فاصله سنی ۱۰تا ۴۹سال به ۳درصد کاهش پیدا کرده است و خوشبختانه در جهت عدالت بخشی بین زنان و مردان در حوزه سوادآموزی اقدامات قابل توجهی انجام شده است.
محمدزاده با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی میزان سواد در میان روستاییان ۳۰درصد بود ولی این رقم تا سال ۹۵به ۷۸.۵ درصد رسیده است، اضافه کرد: فاصله سواد در مناطق شهری و روستایی هم از ۳۵درصد به ۱۲درصد کاهش پیدا کرده است.
وی با اشاره به اینکه در استان های محروم که نرخ سواد آنها پایین تر از میانگین کشوری است، طرح «شتاب بخشی» را اجرا کرده ایم، اظهار داشت: برپایه این طرح علاوه بر اعتبارات سالانه، اعتبارات ویژه ای در نظر گرفته شده تا نرخ سواد در این مناطق افزایش پیدا کند و در استان هایی که نرخ میانگین سواد بالاتر از میانگین کشوری است، اقداماتی را در جهت تعمیق سواد انجام داده ایم.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محمدزاده همینطور با اشاره به اینکه مراکز یادگیری محلی را در بعضی از استان ها به منظور آموزش مهارت زندگی، حقوق شهروندی و افزایش مهارت، بوجود آمده است، گفت تلاش داریم تعداد مراکز یادگیری محلی مان را توسعه دهیم تا افراد هم مهارت و هم سواد را در کنار یکدیگر یاد بگیرند.
منبع:

1399/04/26
13:35:36
5.0 / 5
2095
تگهای خبر: آموزش , آموزش و پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه