كدام معلولان مشمول دریافت شهریه تحصیلی می شوند؟

كدام معلولان مشمول دریافت شهریه تحصیلی می شوند؟

رئیس سازمان بهزیستی كشور اعلام نمود: حدود ۱۵۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دانش آموزانی هستند كه تحت پوشش خدمات حمایتی و تخصصی و فنی بهزیستی قرار دارند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در مراسم امضا تفاهم نامه ای که میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی منعقد شد، اظهار نمود: هدف ما این است که فرد دارای معلولیت دارای زندگی مستقل همراه با شان و منزلت اجتماعی، در بستر جامعه و در درون خانواده و همراه با ایجاد زمینه برای مشارکت موثر آن در اجتماع را داشته باشیم.
وی افزود: ازاین رو امروزه گسترش مراکز شبانه روزی نگهداری افراد دارای معلولیت خدمتی برای جوامع محسوب نمی گردد، بلکه میزان حضور افراد دارای معلولیت در درون جامعه و فعالیت اجتماعی آنها است که نشان دهنده ایجاد شرایط مناسب در جوامع است، بنابراین یکی از اهتمام ویژه های ما در فعالیتها مبحث دسترس پذیری و مناسب سازی جوامع و مبلمان شهری و ساختارهای مختلف بوده است که دراین زمینه در ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با دستگاههای مختلف همکاریهای نزدیکی را داشتیم. در آخرین جلسه که به میزبانی وزارت آموزش و پرورش بود ما میهمان دکتر حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش بودیم.
وی با اشاره به حوزه توانمندسازی افراد دارای معلولیت اظهار نمود: هدف ما این است که این افراد به اندازه کافی توانمند شوند. یکی از زمینه های توانمندساز افراد دارای معلولیت مبحث تحصیل آنهاست. حدود ۱۵۸ هزار نفر از افراد دارای معلولیت دانش آموزانی هستند که تحت پوشش خدمات حمایتی و تخصصی و فنی بهزیستی قرار دارند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از صحبتهای خود به مبحث توانمندسازی معلولان در اجتماع اشاره نمود و اظهار داشت: بیشتر از ۱۶۰۰ مجموعه مرکز غیردولتی روزانه برای این افراد فعال است که در سطح کشور به بیشتر از ۵۰ هزار نفر از این افراد خدمت رسانی می کنند.
وی افزود: خانواده های این افراد هم در فشار و مضیقه های فراوانی هستند. وقتی فرد دارای معلولیت در یک خانواده است هزینه هایی را بر خانواده وارد میکند که حتی اگر خانواده به لحاظ اقتصادی مشکل نداشته باشد با این هزینه ها به خط فقر نزدیک می شود.
قبادی دانا همینطور با اشاره به همکاری ها و فعالیتهای مشترک سازمان بهزیستی با سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی همکاریهای نزدیکی را از سال های متمادی داشته اند و امید است این تقویت شود و گسترش یابد.
قبادی دانا در ادامه خاطرنشان کرد: امروز ویژه کردن، خاص کردن یا ایزوله کردن افراد دارای معلولیت مد نظر نیست و هدف ما تلفیق اجتماعی این عزیزان است. بخشی از دانش آموزان دارای معلولیت که دارای شرایط خاص هستند و امکان حضور آنها در مدارس عادی نیست و در مدارس استثنایی ساماندهی شدند و بخش اعظم آنها در سایر مدارس عادی حضور دارند. تلاش ما این است که شرایطی فراهم گردد تا با آموزش و توانمندسازی برای خانواده ها و دانش آموزان به روزی برسیم که اکثریت یا همه این افراد بتوانند در مدارس عادی حضور داشته باشند.
ییس سازمان بهزیستی در بخش دیگری از صحبتهای خود خاطرنشان کرد: نیاز است تا در سرفصلهای آموزشی همه دانش آموزان نحوه مواجهه و برخورد با افراد دارای معلولیت و خانواده های آنها به صورت مستمر آموزش داده شود و این پذیرا بودن برای این عزیزان به تمام جامعه تعمیم پیدا کند و یا شرایط فیزیکی در مدارس طوری طراحی شود که امکان حضور آنها فراهم گردد.
وی معتقد است: امروز شاهدیم که با همه تلاشهایی که انجام شده است این افراد به رتبه های خوب علمی دست پیدا کردند و سطح دانش و تحصیلات در افراد دارای معلولیت در ۴۰ سال گذشته رشد چشم گیر و چشمگیری را داشته است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود بر ایجاد مناسب سازی تجهیزات و امکانات مدارس اشاره و اظهار نمود: همینطور معلمان و کادر مدارس هم آموزش موردنیاز را ببینند آگاهی و مهارت لازم را برای نحوه مواجهه و برخورد با این عزیزان داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود ۱۲ هزار نفر از دانشجویان دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی در دانشگاه های غیردولتی هستند. مطابق قانون برای افرادی که دارای معلولیت متوسط شدید و بسیار شدید هستند و دهک درآمدی آنها، دهک یک تا ۷ است موظفیم شهریه را به صورت کامل پرداخت نماییم. همینطور حدود ۲۰۰۰ نفر از دانش آموزان دارای معلولیت که در مدارس دولتی تحصیل می کنند هم از سال قبل بعنوان کمک هزینه تحصیلی تشویقی هر ترم مبالغی بر روی کارت بانکی آنها شارژ شد.
ایشان سپس به هدایت تحصیلی افراد دارای معلولیت اشاره نمود و اضافه کرد: آموزش و پرورش استثنایی می تواند این زمینه را فراهم آورد تا آنها در رشته هایی که می توانند بیشتر موثر باشند هدایت تحصیلی صورت گیرد. البته این همکاری میان سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی در زمینه کارگاه های حرفه آموزی و تولیدی و حمایتی می تواند بهتر صورت گیرد.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه با هدف همکاری در جهت گسترش فعالیتهای آموزشی، توانبخشی و حمایتی و تبادل تجارب میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنایی منعقد شد.1399/09/06
20:51:48
5.0 / 5
845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه