لایحه بودجه ۱۴۰۰ آموزش و پرورش تشریح شد

افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش کلیات لایحه بودجه 1400 در وزارت آموزش و پرورش را تشریح نمود.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علی الهیار ترکمن در نشستی خبری با اعلان اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ نخستین بودجه قرن پانزدهم است که تدوین شده اظهار داشت: همین طور این بودجه آخرین بودجه دولت دوازدهم و نخستین بودجه مجلس در دور جدید است.

وی ادامه داد: باتوجه به رویکردهای بخشنامه، بودجه به مجموعه های اجرائی ابلاغ و در مجلس درحال بررسی است. در بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ کلیاتی داریم که بر طبق آن بودجه تدوین شده و چارچوب این تدوین بر سه مبنا صورت گرفته است پس شش رویکرد مشخص و برای تدوین لایجه وجود دارد.

الهیار با اشاره به ضرورت های بودجه در لایحه اظهار داشت: بودجه عمومی کشور در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۴۱ هزار میلیارد و ۳۰۰ میلیون است که نسبت به سال قبل که ۵۸۰ هزار میلیارد تومان بود، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است. بودجه عمومی دولت در ۴ بخش درآمدها، واگذاری سرمایه ای، واگذاری دارایی و درآمد اختصاصی دیده شده است. در بودجه ۱۴۰۰ درآمد دولت ۱۰ درصد، واگذاری سرمایه ای ۱۱۰ درصد، واگذاری مالی ۷۱ درصد، هزینه تملک ۴۶ درصد، اعتبارات تملک دارایی ۱۸ درصد رشد دیده شده که بطور کلی بودجه عمومی کشور نسبت به سال ۹۹، ۴۷.۳ درصد رشد داشته است.

الهیار با اعلان اینکه اعتبارات هزینه ای در بودجه بر طبق فصول هزینه ابلاغ می شود اظهار داشت: فصل اول ۷۶ درصد، فصل دوم ۵۲ درصد، فصل سوم ۱.۳ درصد، فصل چهارم ۴۴ درصد، فصل پنجم یعنی کمک بلاعوض ۲۹ درصد منفی، فصل ششم ۳۹ درصد و فصل هفتم ۳۳ درصد رشد داشته است.

الهیار افزود: در آموزش و پرورش اعتبارات مورد نیاز بر طبق حجم کارهای سال بعد مشخص می شود. بودجه آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار گرفتن تمام دانش آموزان لازم التعلیم و انجام کارهای اولویت دار سند تحول بنیادین پیش بینی می شود. در سال ۱۴۰۰ بر طبق برآوردها در حوزه آموزش دولتی ۱۳ میلیون نفر دانش آموز با نیروهای رسمی و پیمانی داریم، این تعداد ۸۸۰ هزار و ۵۱۴ نفر هستند که ۸۳ درصد درحوزه معلمی و مابقی در سایر بخش ها هستند.


ریزش منفی و کاهش نیروی انسانی آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۳

بیش از ۶۵ هزار کلاس خارج از نُرم و با تراکم بالا

معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه برمبنای مستندات موجود با پدیده ریزش منفی تا سال ۱۴۰۳ مواجهیم که به مفهوم کاهش نیروی انسانی در مقابل جمعیت دانش آموزی است اظهار داشت: اگر این روند برعکس بود ریزش مثبت می شد اما فعلا تا ۱۴۰۳ با پدیده ریزش منفی مواجهیم که بر نرم کلاس های درسی اثر دارد و ۱۳ درصد کلاس های آموزش و پرورش یعنی۶۵ هزار و ۳۱۶ کلاس خارج از نرم و دارای تراکم بالای ۳۵ نفر هستند و شمار کلاس های زیر نرم ۵ نفر، حدود ۳ هزار و ۲۰۹ مورد می شود.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش اعتباراتش به دو دسته عمده تقسیم می شود که ذیل ستاد و سازمان های تابعه است. در لایحه بودجه ۲۵ ردیف داریم که اعتبارات از رشد قابل توجهی برخوردارست.

وی افزود: سهم اعتبارات در بودجه عمومی دولت، ۱۱۲ هزار میلیارد تومان است که ۱۳.۴ درصد از اعتبارات عمومی را به خود مختص کرده است که سال قبل حدود. ۱۰.۹ درصد بود.


توزیع سرانه غذایی خوابگاه های مدارس شبانه روزی در قالب بسته غذایی در صورت عدم بازگشایی مدارس به دنبال شیوع کرونا

رشد ۳۰ درصدی اعتبارات سرانه دانش آموزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰

معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه از ۲۵ ردیف، ۱۴ ردیف ذیل اعتبارات ستاد وزارتخانه پیش بینی شده که سرانه دانش آموزی، سرویس ایاب ذهاب روستامرکزی، کارهای تربیت بدنی، برونسپاری و توسعه مشارکت، کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان، خرید خدمات در مناطق محروم، توسعه عدالت آموزشی، آموزش و پرورش استانها همچون ردیف های بودجه ای هستند اظهار داشت: اعتبارات سرانه دانش آموزی ۳۰ درصد، طرح جامع پشتیبانی از دانش آموزان ۱۹۷ درصد رشد پیدا کرده است. اگر مدارس به سبب کرونا بازگشایی نشوند سرانه غذای خوابگاه مدارس شبانه روزی را در قالب بسته های غذایی توزیع می نماییم.

وی افزود: بودجه کارهای تربیت بدنی ۳۶درصد، توسعه پیش دبستانی ۲۵ درصد رشد، تامین تجهیزات کاردانش ۴۳ درصد، کارهای پرورشی ۴۲ درصد، اداره مدارس خارح از کشور ۴۸ درصد، ادارات کل آموزش و پرورش استانها ۶۸ درصد رشد پیدا کرده است. در مجموعه ۱۴ ردیف اعتبارات ستادی، ۹۴ درصد مربوط به ادارات کل استانها و ۶درصد مربوط به هزینه های ملی است.

وی به هزینه های تملک دارایی های سرمایه ای اشاره نمود و اظهار داشت: اعتبارات ما در ۹ طرح ملی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و درآمدهای ما ۱۱ درصد رشد کرده است. برای برخی کارهای موردی در جدول ۸ و ۹ که ردیف های متفرقه هستند نیز اعتباراتی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: ۱۱ ردیف مربوط به سازمان های وابسته به وزارتخانه هستند که در مجموع ۳۳ درصد رشد نسبت به سال قبل دارد.


تخصیص ۲۰ درصد عوارض گاز برای تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی

الهیار با اعلان اینکه ۱۱ تبصره در لایحه بودجه با آموزش و پرورش مرتبط می باشد اظهار داشت: بند دال تبصره یک به اختصاص منابعی به نوسازی مدارس درچنداستان محروم از محل بودجه وزارت نفت اشاره دارد. همین طور ۲۰ درصد عوارض گاز برای تجهیزات گرمایشی اختصاص می یابد. بند واو تبصره ۹ برای رتبه بندی معلمان پیش بینی شده است که امید است در قالب قانون آنرا دنبال نماییم.


اجازه آموزش و پرورش برای تغییر کاربری املاک مازاد


وی افزود: جز ۴ بند ب تبصره ۸ اجازه تامین زمین برای راه اندازی مدارس در مناطق مختلف را داده است. بند دال تبصره ۹ به ساماندهی املاک آموزش و پرورش اشاره شده و هرملکی مازاد تشخیص داده شود آموزش و پرورش اجازه تغییر کاربری دارد. بند ی تبصره ۹ به معافیت واحدهای آموزشی از پرداخت هزینه آب و برق و گاز اشاره دارد. بند ج تبصره ۱۸ به هوشمندسازی مدارس و استفاده از اعتبارات توسعه الکترونیک پرداخته است.


رشد بودجه آموزش و پرورش خوب اما غیرقابل قبول

وی با اعلان اینکه رشد بودجه آموزش و پرورش رشد قابل قبولی است اما متناسب با نیازهای ما نیست و باید تقویت شود عنوان کرد: پیشنهاداتی ارائه شده که در جریان تصویب بودجه موارد را دنبال می نماییم. تقویت و توجه ویژه به آموزش و پرورش عشایری، آموزش در شبکه شاد، تقویت اعتبارات مربوط به سندتحول بنیادین و اجرای بسته های تحولی، تقویت اعتبارات مقابله با آموزش و پرورش در این پیشنهادات گنجانده شده اند.


وضعیت رتبه بندی فرهنگیان در سال آینده

وی در پاسخ به پرسشی درباره رتبه بندی معلمان اظهار داشت: اعتبارات جداگانه ای برای رتبه بندی و اعمال مدرک دوم فرهنگیان پیش بینی شده است. نگران اعتبارات اعمال مدرک دوم نیستیم برای اینکه از مجموع اعتبارات داخلی ما قابل تامین است و منتظریم تا نهایی و ابلاغ شود.


طراحی بسته تداوم آموزش مجازی/ لزوم ورد وزارت صمت و ارتباطات برای توسعه عدالت آموزشی

وی با اشاره به توسعه و تقویت زیرساخت های شبکه شاد اظهار داشت: از روش های دیگر آموزش مانند مدرسه تلویزیونی و غیره نیز استفاده می شود و پکیجی طراحی شده که آموزش مجازی بخوبی دنبال شود که به تنهایی وظیفه آموزش و پرورش نیست و دستگاه های دیگر چون وزارت صمت و وزارت ارتباطات در آن سهیم هستند و باید به توسعه عدالت آموزشی در زیست بوم جدید کمک کنند.


کسری بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی وزارتخانه


معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مورد کسری بودجه وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار نمود: کسری بودجه یک دهه است در شکل تامین اعتبارات اتفاق می افتد و بودجه سه مرحله ای تامین می شود. ۷۵ درصد در لایحه، ۱۰ درصد از محل سرجمع منابع در تخصیص ها و ۵ تا ۱۰ درصد بعنوان کسری به سال بعد منتقل می شود. امسال پیگیر هستیم تا مبالغی تامین گردد که طبق محاسبات ما که ۶۰۰۰ میلیارد است، مبالغی تامین گردد تا با کسری کمتری به سال بعد منتقل شویم.


بودجه رتبه بندی باید در قانون آن لحاظ شود/لایحه جدید طراحی شده منطبق با شرایط کار معلمی است

دیده شدن شیر مدارس در ردیف های متفرقه

الهیار درباره اعتبار رتبه بندی معلمان توضیح داد که در لایحه ۱۴۰۰، رتبه بندی در بند ی تبصره ۲ رتبه بندی دیده شده و مجوز تامین اعتبار داده شده و در اعتبارات متفرقه نیز ۵۲۰۰ میلیارد دیده شده اما بودجه مورد نیاز باید در قانون رتبه بندی دیده شود. شیرمدارس نیز در ردیف های متفرقه دیده شده و قابل پرداخت در بخش های دیگر نیست.

بگفته وی لایحه جدید رتبه بندی کاملا طراحی شده منطبق با شرایط کار معلمی است. این سازوکارها در لایحه پیش بینی و به دولت ارسال شده است همین طور حالا در کمیسیون مربوطه و در حال پیگیری است. در کمیسیون تخصصی نهایی و به صحن دولت ارئه می شود و به مجلس خواهد رفت تا وقتی به قانون تیدبل و در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.


تغییر شکل ساماندهی نیروهای انسانی در سال ۱۴۰۰

معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه در سال ۹۹ حدود ۳۴ هزار نفر مشمول بازنشستگی قطعی هستند که تا کنون ۲۶ هزار محقق شده و پیش بینی می شود درخواست در سال آینده کمتر باشد، درباره ساماندهی نیروی انسانی اظهار داشت: مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، شکل صدور مجوز را مبتنی بر روش های خاص می کند، مجوزهای سال بعد بازتر و مبتنی بر نیازها خواهند بود. بر این اساس شکل ساماندهی نیروی انسانی ما سال آینده تغییر می کند.


با شیوع کرونا، بدنبال افزایش درآمدها نیستیم

الهیار درباره درآمدهای اختصاصی آموزش و پرورش در بودجه اظهار داشت: سال آینده نیز درآمدهای ناشی از اجرای قوانین مانند عوارض شهرداری ها، مراکز آموزشی رفاهی و... را داریم که به سبب شرایط کرونا برخی کارهای ما مانند مراکز رفاهی کاهش پیدا می کند. خیلی روی درآمدهای اختصاصی نمی خواهیم ورود نماییم برای اینکه رسالت آموزش و پرورش فراتر است. هرچند باید طبق قوانین وصول درآمد نماییم که برای سال آینده ۱۱ درصد و مبتنی بر واقعیت ها و قوانین موجود است. دنبال افزایش قطعی درآمد نیستیم، اما آنچه قانون گفته و مطمئن است را دنبال می نماییم.


افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان در سال آتی

احداث ۴۴۰۰۰ واحد مسکونی؛ واجدان شرایط در حال افتتاح حساب

وی درباره افزایش حقوق فرهنگیان اظهار داشت: فعلا افزایش حقوق سال آینده همان ۲۵ درصد است که دولت اعلام نموده است.

الهیار درباره آخرین وضعیت تامین مسکن فرهنگیان اظهار نمود: تفاهم نامه راه اندازی ۱۷۰ هزار واحد با وزارت راه داریم که باید طی سه سال اجرائی شود. در ۱۸ استان ۴۴ هزار واحد مسکونی راه اندازی شده و واجدین شرایط در حال افتتاح حساب هستند. برای موارد بعدی و حضور در شهرهای جدید نیز در حال پیگیری هستیم.1399/09/19
17:23:10
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه