فعالیت 90 مدیر زن در سطوح عالی مدیریتی

فعالیت 90 مدیر زن در سطوح عالی مدیریتی

به گزارش پروژه آسان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلان اینکه در کل دولت در سه سال اخیر 8000 زن مدیر جدید در سطوح پایه و میانی وارد شده اند اظهار داشت: حالا حدود 90 زن مدیر عالی در سطح کشور داریم و آمار مدیران عالی از زیر 10 نفر به 90 نفر رسیده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست هم اندیشی مدیران زن وزارت آموزش و پرورش که از شبکه شاد پخش گردید، با اعلان اینکه موضوع عدالت جنسیتی در دستورکار دولت تدبیر و امید در سالهای اخیر بوده و در قانون برنامه ششم توسعه به صراحت بعنوان تکلیف و رویکرد قانونی مطرح گردیده است اظهار داشت: مقوله عدالت جنسیتی به شاخص، سیاست و برنامه های اصلاح وضعیت زنان در استانها تبدیل شد براین اساس از ۱۷۷ شاخص عدالت جنسیتی ۱۹ شاخص بطور خاص مربوط به آموزش و پرورش و از وظایف این دستگاه است. البته وزارت آموزش و پرورش در بعضی فاکتورهای دیگر هم همکار ما هستند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلان اینکه وزارت آموزش و پرورش در تدوین فاکتورهای عدالت جنسیتی همکار ما بود اظهار داشت: از تمام استانها که در تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده با ما همراهی و از تصویب اسناد در شورای برنامه ریزی استانها همراه ما بودند تشکر می کنم. امید است با برنامه های اجرائی خوب در جهت تحقق شاخص ها نیز گام های خوبی بردارید.
ابتکار افزود: این شاخص ها برگرفته از مفاهیم نورانی قرآنی است. آیات بسیاری داریم که اشاره دارد از مرد و زن هرکس عمل صالح انجام دهد جایگاهش در نزد خداوند محفوظ است و عمل صالح جنسیت نمی شناسد و این نیست که فقط متعلق به یک جنسیت و یا حتی طیف خاصی باشد. این نگاه متعالی و عادلانه جنسیتی قرآن کریم است.
وی با اعلان اینکه وظیفه داریم اگر امروز مدعی هستیم که می خواهیم احکام متعالی قرآن و سیره ائمه را در قالب یک جامعه به روز محقق نماییم و آنچه رهبری در گام دوم انقلاب بر آن تاکید دارند که تمدن ساز بودیم و باید باشیم، باید به همین ظرایف در عمل دقت کنیم، اظهار داشت: باید از فرصت هایی که خداوند در خلقت و نوع نگاه نسبت به زنان و مردان تعیین کرده در عمل و اجرا و اداره امور کشور استفاده نمائیم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: از همین رو بوده است که ما نگاهمان به بحث عدالت جنسیتی در قانون و سیاست ها شکل گرفته است و به دنبال الگوهای معاصر هستیم ولو الگوهای تاریخی باشند. باید دقت کنیم که زن و دختر و مرد مسلمان درجامعه امروز ایرانی چه هویت و جایگاهی دارد و باید چه گام هایی بردارد تا جایگاهش را ارتقا دهد. در بخش آموزش وظایف روشن است و ما همکاریهای خوبی را با وزارت آموزش و پرورش در جهت ارتقای شاخص ها داشته ایم.
ابتکار با اشاره به اینکه حالا در مرحله رصد و پایش قرار داریم اظهار داشت: سامانه رصد و پایش فاکتورهای عدالت جنسیتی آماده است و انتظار داریم نخستین دستگاهی که اطلاعات را وارد میکند آموزش و پرورش باشد.
وی ادامه داد: کار مشترک مهارت خوب زیستن که شامل ۱۲ مهارت است را تقدیم وزارت آموزش و پرورش کردیم و امید است استفاده خوبی در انتشار و بهره برداری در شبکه شاد از آن صورت گیرد. امید است به زودی شکل مجازی دوره مهارت های خوب زیستن را به ویژه برای مربیان برگزار نماییم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به همکاری با وزارت آموزش و پرورش پیرامون موضوع بازماندگی از تحصیل اشاره نمود و کودک همسری را یکی از عوامل در رابطه با بازماندگی از تحصیل دانست و اظهار داشت: اقداماتی دراین زمینه انجام شده و کودک همسری امروز یکی از نگرانی های ماست. همین طور نگرانی هایی درباره کتاب درسی مدیریت خانواده مطرح است و مکتوباتی در این زمینه به دست ما رسیده که امید است ورود مناسبی اتفاق بیفتد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشارخ به مصوبه شورای عالی اداری در خصوص حضور ۳۰ درصدی زنان در مناصب مدیریتی اظهار داشت: اتفاقات خوبی دراین زمینه افتاده و درباره مصوبه شورای عالی اداری تحولات خوبی در سه سال قبل رخ داده و رصد مدیران زنان دولت از ۱۱ درصد در سال ۹۶ به بالای ۲۵ رسیده است و البته هنوز جای کار دارد. اگر همین ۵ درصد را در کلان دولت تا هشت ماه دیگر محقق نماییم اتفاق مهمی است.
وی افزود: البته متاسفانه امتیاز مربوط به مصوبه شورای عالی اداری را دیوان عدالت اداری لغو نمود. حالا آن امتیاز نیست، اما سیاست، سیاست دولت می باشد و کماکان وجود دارد و زمینه برای حضور مدیران زن در دستگاههایی مثل آموزش و پرورش برقرار است.
وی با اعلان اینکه درکل دولت در سه سال اخیر ۸۰۰۰ زن مدیر جدید در سطوح پایه و میانی وارد شده اند اظهار نمود: حدود ۹۰ زن مدیر عالی در سطح کشور داریم و آمار مدیران عالی از زیر ۱۰ نفر به ۹۰ نفر رسیده است و حتما در آموزش و پرورش با نگاه خوب وزیر این فرصت ها بیش از پیش مهیا می شود.
وی اشاره کرد: باید این فرصت ها را برای زنان شایسته مهیا نماییم. زن شایسته در دولت کم نداریم. سطح تحصیلات زنان دولت از مدیران دولت مقداری بالاتر است و استفاده از شایستگی های تخصصی، علمی زنان در این فرصت باقی مانده هشت ماه دولت مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.
وی با اعلان اینکه مسئله مهم می باشد، برای اینکه اگر بتوانیم از ظرفیت زنان بیشتر استفاده نمائیم کمک میکند در موضوعات فرهنگی و تربیتی نگاه مادرانه بیشتر دیده و دخالت داده شود اظهار داشت: شیوه های تربیتی و روش هایی که برخی فطری است و همین طور نگاه مدیریت زنانه می تواند در همه ارکان کشور نه فقط در آموزش و پرورش کمک کننده باشد.
وی ادامه داد: امام راحل هم می گوید «باید زنان در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند.» یعنی اینکه باید به زنان فرصت برای حضور در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها بدهیم و اگر تحول و باز شدن مسیر به سمت اعتلا را ندیدیم ارزیابی نماییم و ببینیم چرا. این فرصت دادن مهم می باشد. با نگاهی که دولت دارد زمینه ها را در این زمینه فراهم نموده است. در آموزش و پرورش هم تحولات خوبی داشتیم، اما یقینا ظرفیت ها بیشتر است و در زمان باقی مانده کوتاه تا اختتام دولت همچنان قابل پیموده شدن است و امید است شاهد تحولات خوبی دراین زمینه باشیم.
منبع:

1399/09/27
11:39:51
5.0 / 5
770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه