تاكید آیت الله اعرافی بر ضرورت ابتكار، خلاقیت و نوآوری مدیران

تاكید آیت الله اعرافی بر ضرورت ابتكار، خلاقیت و نوآوری مدیران

به گزارش پروژه آسان مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اعلان اینکه همه نهادها و دستگاهها باید در یک استان، پیوست آموزش و پرورشی برای برنامه های خود داشته باشند اظهار داشت: باتوجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش، باید در بحث مهدها و پیش دبستانی ها، آمادگی کامل تری در آموزش و پرورش و ستادهای همکاری داشته باشیم. امیدواریم شاهد یک جهش و حرکت نو دراین زمینه باشیم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، آیت الله علیرضا اعرافی در پانزدهمین نشست " گفت و گوی هفته" وزارت آموزش و پرورش از ابتکارات و کوشش های وزارت آموزش و پرورش برای آموزش در روزهای کرونا قدردانی کرد و اظهار داشت: حضور بنده در این جمع، علاوه بر انجام وظیفه، نمادی از اهتمام حوزه های علمیه نسبت به تعلیم و تربیت و اعلام همراهی، همگامی، هم افزایی و آمادگی همکاری با نظام تعلیم و تربیت است.
وی ادامه داد: سه ضلع آموزش و پرورش، دانشگاه و حوزه های علمیه نقش مهمی در ساختن آینده دارند، اما آموزش و پرورش پایه اصلی و بنیادی است. جایگاه رفیع و نقش اساسی برای همه ما قابل احترام است و هم ما را موظف به نهایت همکاری و همدلی می کند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در ادامه به فرازهایی از نهج البلاغه اشاره نمود و اظهار داشت: محور مهمی که در نهج البلاغه به آن اشاره شده، این است که انسان باید تصویر جامعی از زیست خودش در جهان داشته باشد. بیش از ۲۰ تصویر از دنیا در نهج البلاغه تبیین شده است. بعنوان نمونه، امیر مومنان می فرمایند دنیا هرلحظه مانند منجنیق آدم ها را به سمت مرگ پرتاب می کند و لحظه به لحظه همنشینان خودرا به سمت مرگ فرا می خواند. هیچ گاه دنیا به کوچک شمردن دنیا تاکید نکرده بلکه بر پیشرفت همه قلمروها تاکید کرده، اما اذعان دارد دنیا با همه عظمتش، در مقابل جهان های بزرگتری قرار دارد و انسان نباید تنها در قالب زندگی مادی محصور بماند.
وی به برخی نکات در عرصه مدیریت تعلیم و تربیت اشاره و اظهار نمود: مدیریت در حوزه تعلیم و تربیت بیش از هرجای دیگر، نیازمند دانش افزایی مستمر و پیوسته دارد. یک مدیر خصوصاً در عرصه تعلیم و تربیت نیازمند خود دانش افزایی مستمر و موثر است. یک مدیر در عین اینکه باید بر کارخود متمرکز باشد باید نگاهی جامع و فرابخشی نیز داشته باشد.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: وقتی مدیریت منابع انسانی در قلمروی تربیت قرار بگیرد بر پیچیدگی های آن افزوده می شود و وقتی تعلیم و تربیت دینی مدنظر باشد بر لایه های پیچیدگی آن افزوده می شود. نیاز است مدیر به قلروهای دیگر نیز آشنایی داشته باشد.
آیت الله اعرافی به ضرورت ابتکار، خلاقیت و نوآوری مدیران در عرصه های مختلف اصرار کرد و اظهار داشت: کلیشه ای شدن در عرصه مدیریت آموزشی، سم مهلک است. مدیر باید توانایی برانگیختن شور و نشاط در مجموعه را داشته باشد. مدیری که بتواند هر دم شور و انگیزه جدیدی بیافریند و افراد را در راه اهداف خود به نشاط بیش از پیش وادارد موفق خواهد بود.
وی ادامه داد: مدیر باید نمادی از جمع بین صمیمیت و قاطعیت باشد. وی اگر توازن نداشته باشد نمی تواند در کار بزرگ تعلیم و تربیت موفق باشد. نکته دیگر آنکه برای معلم و مدیر در سطوح مختلف، عشق به تربیت، شرط ضروری می باشد. اگر نگاه آنها انجام وظیفه روتین و معمول باشد نمی توانند در تربیت افراد موفق باشند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اعلان اینکه یک مدیر باید نگاه متوازن به همه قلمروهای کاری خود داشته باشد عنوان کرد: مدیری موفق است که به همه قلمروها با دید جامع و متوازن نگاه کند. قدرت تعامل و بسیج امکانات، همگرایی درون دستگاهی و فرادستگاهی نیز بسیار مهم می باشد. طراحی برنامه های منطقه ای و برش خورده از راهبردهای کلان سند تحول بنیادین نیز باید مورد توجه مدیران عرصه تعلیم و تربیت باشد.
وی بر ضرورت پایه ریزی منابع پایدار نیز اصرار کرد و اظهار داشت: در مناطقی پیشنهاد دادم که وقف های آموزش و پرورشی به وجود بیاوریم. باید منابع پایداری برای اجرای رشته ها و کارهای گوناگونی که در بودجه های دولتی نمی گنجد پیش بینی نمود.
آیت الله اعرافی اضافه کرد: معماری فضای فیزیکی مدارس نیز نکته حائز اهمیتی است. معماری های ما بومی، جذاب و سازنده نیست. هنر و ادبیات نیز در تثبیت مبانی فکری و معرفتی، مبانی انقلاب اسلامی و سندتحول بنیادین اثرگذار می باشد.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اعلان اینکه طرح های امین و روشنا طرح های مهمی هستند که آموزش و پرورش آنها را دنبال می کند اظهار داشت: آماده همکاری برای توسعه طرح امین هستیم. تاکید ما بر کیفیت و محتوا در طرح امین است. اگر در جایی طلبه روشن و فاضل و روحانی آگاه به مسائل تعلیم و تربیت نداشتیم، عدم حضور، بهتر از حضور کسی است که شرایط لازم و صلاحیت های اخلاقی، روحی، علمی را برای مواجهه با دانش آموزان ندارد.
وی افزود: به شدت مراقب باشیم که طرح امین، درست اجرا شود. در کنار این، بتازگی طرح حبل المتین در حوزه طراحی شده و بسته های آموزشی دارد که فراتر از آموزش های متعارف است و برای علاقه مندان مطلوب است و ستاد همکاری ها، می تواند تعریفی از این طرح متناسب با آموزش و پرورش هم عرضه نماید.
اعرافی با اعلان اینکه همه نهادها و دستگاهها باید در یک استان، پیوست آموزش و پرورشی برای برنامه های خود داشته باشند اظهار نمود: تقاشای دیگرم این است که ظرفیت شوراهای آموزش و پرورش بسیار بزرگ است و مدیران استانی می توانند از این ظرفیت به نحو ویژه تری بهره برداری کنند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث مهدها و پیش دبستانی ها باید آمادگی کامل تری در آموزش و پرورش و ستادهای همکاری داشته باشیم و گام های جدیتری برداریم. امیدواریم شاهد یک جهش و حرکت نو دراین زمینه باشیم. باید همه آمادگی داشته باشیم به آموزش و پرورش در این حرکت نو و ابتکاری کمک نماییم.
وی با اشاره به اینکه اسناد جامع حوزه علمیه آماده شده و بیش از ۱۰۰ طرح مهم در حال نهایی شدن یا اجرا است اظهار نمود: بعنوان مثال در درختواره رشته های جدید حوزه، ۴۰۰ رشته طراحی شده که بیش از ۳۰ مورد به ساحت های مختلف تعلیم و تربیت چون فلسفه تعلیم و تربیت و... اختصاص دارد. حوزه هیچ وقت ادعا نداشته جای دانشگاه را بگیرد. ما باید مکمل باشیم و در حدود ماموریت های خود حرکت نماییم.
اعرافی به توسعه آموزش های کاربردی مهارتی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: برای نخستین بار درس های اجتهادی در قلمروهای جدید در حال شکل گیری است. باید حتما ظرفیت های خودرا جهت تولید محتوای متناسب با آموزش و پرورش افزایش دهیم. تعاملی با سازمان پژوهش داشتیم و تعدادی از فضلا شناسایی شدند و مقرر است در کمیته هایی در رابطه با تالیف کتب درسی همکاری داشته باشند.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: در زمینه تربیت معلمین که به شکل دقیق و سنجیده و با نظارت خود آموزش و پرورش باشد تعاملات خوبی برقرار شده است. حضور روحانیت باید عالمانه باشد. محور دیگر این است که در طرح گفتمان ملی انقلاب اسلامی بیش از ۵۰۰۰ اثر برگزیده در قلمروهای دانشی گوناگون شناسایی و طبقه بندی شد و می تواند با دستگاه های علمی و پژوهشی آموزش و پرورش ارتباط جدیتری برقرار کند.
وی با اعلان اینکه پیشنهادم این است به سمت ایجاد یک مرکزپژوهشی مشترک و قدرتمند حرکت نماییم اظهار داشت: در طرح آمایش حوزه، یکی از قلمروهای مهم پیش بینی شده آموزش و پرورش است و به یک برنامه پنج ساله رسیده ایم که دارای ۴۰ طرح و محور است و حدود ۱۵ مورد آن استانی است و نیاز به کار بیشتری دارد.
آیت الله اعرافی اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۰ مناسب می باشد ستاد همکاریهای حوزه علمیه و آموزش و پرورش از حالا یک لطمه شناسی کند و نقطه نظرات را دریافت و اگر لازم است برنامه پنج ساله را بازسازی کند و تجدید قوایی برای سال آینده جهت تحرکات بیشتر داشته باشد.
آیت الله اعرافی همین طور در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه همه ما می دانیم آموزش و پرورش یک نهاد بخشی نیست، بلکه نهاد فرابخشی است که همه نهادها باید در تعامل و هم گرایی با آن باشند اظهار داشت: حوزه های علمیه وظیفه خود می دانند که در خدمت معلمان و دانش آموزان و پاسخگوی نیازهایی باشند که وجود دارد.

وی ادامه داد: طی یک دهه گذشته ستاد همکاری میان حوزه و آموزش و پرورش شکل گرفته و هر روز ارتقا پیدا کرده است. در سالهای اخیر این ارتباط به شکل یک برنامه پنجساله در آمد که ۴۰ محور دارد.
اعرافی با اعلان اینکه از طرف حوزه علمیه از خدمات آموزش و پرورش و تلاش هایش در روزهای کرونا تشکر می کنم، اظهار داشت: کرونا سختی های بسیاری به وجود آورد و تلاش همکاران در آموزش و پرورش برای به حداقل رساندن لطمه ها قابل تحسین است و ما هم صمیمانه تشکر می نماییم و امید است به سبب اهمیت راهبردی و راهبردی آموزش و پرورش همه ما نهایت تعامل و همکاری را به عمل بیاوریم تا فرزندان عزیز بتوانند قله های علم، معرفت، اخلاق و بصیرت را فتح کنند.

وی با اشاره به اینکه چندسالی است «طرح امین» در دست اجراست اضافه کرد: شاهد حضور سنجیده و با آمادگی قبلی و با هماهنگی کامل طلاب برادر و خواهر جوان در مدارس برای تبیین مسائل دینی و معارف الهی هستیم و حدود ۳۰۰۰ مدرسه در شمول این طرح قرار دارند. طرح روشنا نیز در حال اجراست و بتازگی طرح مشترکی در دانشگاه فرهنگیان شکل گرفته و واحدی در قم فعال شده و چندصدنفر از طلاب در حال تحصیل هستند و مقرر است با مدارک رسمی که دانشگاه فرهنگیان می دهد در آموزش و پرورش حضور یابند.
منبع:

1399/10/07
20:03:40
5.0 / 5
664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه