باسواد كیست؟

باسواد كیست؟

به گزارش پروژه آسان معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: سخت ترین کار ما شناسایی بی سوادان در کشور است و دهیاران و بخشداران باید در شناسایی بی سوادان همکاری کنند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، شاپور محمدزاده در شورای پشتیبانی سواد آموزی استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد قاسم سلیمانی با اشاره به این که بیش از چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و در بحث آموزش و سوادآموزی دستاوردهای بزرگی داشته ایم، اظهار داشت: پیش از انقلاب باسوادی مردم ایران زیر ۵۰ درصد بوده و امروز برمبنای سرشماری سال ۹۵ بیش از ۹۵ درصد جمعیت ایران باسواد هستند.

وی با اشاره به اینکه استانداران رسالت بزرگی در ریشه کنی بی سوادی در کشور دارند، افزود: سطح میانگین باسوادی استان کرمان دو تا سه درصد از میانگین کشوری پایین تر است و در رشد باسوادی استان کرمان باید بیشتر کوشش کرد.

محمدزاده با اشاره به این که در منطقه رودبار جنوب ۷۰ درصد سطح باسوادی است که باید برای افزایش آن تلاش کرد، اضافه کرد: بی سوادی از مهمترین معضلات فرهنگی یک کشور است و باید برای ریشه کنی آن در جامعه کوشش کرد.

وی با اشاره به اینکه نهضت سواد آموزی فقط باسوادی بی سوادان را دنبال نمی کند و بی سوادان امروز هیچ کدام مربوط به پیش از انقلاب نیستند، اظهار داشت: باید شرایطی را فراهم نمود که دسترسی به آموزش در نقاط مختلف کشور فراهم گردد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که یکی از معضلات جامعه بازگشت به بی سوادی است و یکی از رسالت های نهضت سوادآموزی جلوگیری از بازگشت به بی سوادی است، اضافه کرد: تعداد کم سوادان جامعه زیاد است و باید برای این مساله کار کرد تا از لطمه های آینده جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما فردی که بتواند بخواند، بنویسد و روخوانی قرآن را بلد باشد باسواد است و بعدها ۱۲ فاکتور سواد به آن اضافه شده است، اظهار داشت: در تازه ترین تعریف سواد از جانب یونسکو فردی باسواد است که بتواند از سوادی که دارد در جامعه استفاده نماید و پیرامون زندگی خود تغییرات بوجود آورد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سوادآـموزی، محمدزاده با اشاره به این که تقویت مراکز یادگیری محلی در کشور را پیگیری خواهیم کرد و امیدواریم در تعریف جدید سواد موفق باشیم، اضافه کرد: در دوران کرونا نیز بیکار نبودیم و کارهای خوبی در حال انجام می باشد.
وی با اعلان اینکه سخت ترین کار ما شناسایی بی سوادان در کشور است، اظهار داشت: دهیاران و بخشداران در شناسایی بی سوادان بسیار مؤثرند و امیدواریم این همکاری صورت گیرد.
منبع:

1399/10/08
13:03:26
5.0 / 5
747
تگهای خبر: آموزش , آموزش و پرورش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه