تازه ترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی

تازه ترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی

پروژه آسان: معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از سنجش شاخص توده بدنی بیش از 13 میلیون نفر از دانش آموزان در قالب طرح کوچ آگاهی داد و اظهار داشت: نتایج به دست آمده در طرح کوچ و سنجش شاخص توده بدنی دانش آموزان نشان میدهد 30.1 درصد بچه های ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند که نسبت به پیمایش انجام شده در سال 95 حدود 8 درصد افزایش یافته است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، مهرزاد حمیدی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استانها با موضوع بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان(کوچ) که بوسیله ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش گردید با اعلان اینکه یافته های پروژه کوچ ما را مصمم تر می کند که این مساله را با جدیت بیشتری دنبال نماییم اظهار داشت: نتایج این پیمایش، هشدارهای ویژه ای دارد که وقتی شروع کردیم برای ما مکشوف نبود.
وی نتایج به دست آمده در طرح کوچ و سنجش شاخص توده بدنی دانش آموزان را اعلام نمود و اظهار داشت: شاخص توده بدنی ۱۳ میلیون و ۲۹۰ و ۷۲۰ دانش آموز مورد سنجش قرار گرفت و مشخص شد ۳۰.۱ درصد بچه های ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند که نسبت به پیمایش کاسپین در سال ۹۵ حدود هشت درصد افزایش یافته است و قرنطینگی خانگی، بی تحرکی، تعطیلی مدارس و ریزه خواری همچون دلیلهای عمده آنست.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: شش درصد دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر هستند، ۳۰.۱ درصد چاق و دارای اضافه وزن هستند و ۶۳.۹ درصد دارای وزن طبیعی هستند. تنها شاخص توده بدنی حدود یک میلیون دانش آموز را نتوانستیم بگیریم. در بخش دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر، آمار دختران ۵.۷۶ درصد و پسران ۶.۲۴ درصد است و دختران وضعیت بهتری دارند. البته نسبت به سال ۹۵ که خودمان تحقیقی انجام داده بودیم این آمار ۶.۴ درصد بود و الان لاغری مقداری نسبت به سال ۹۵ کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: در بخش آمار دانش آموزان با وزن طبیعی می توان اظهار داشت که ۶۷.۹۶ درصد دخترها و ۵۹.۷۶ پسرها طبیعی هستند. ۸.۲ درصد پسرها، کمتر وزن طبیعی دارند. اینکه چرا دخترها تحرک کمتری دارند، ولی وزن طبیعی شان بهتر است دو فرض دارد، نخست خوردن هراسی است و دیگری توجه بیشتر خانواده ها به سلامت دخترها و تناسب وزن آناست. اما اگر دختران به لحاظ نخوردن و عدم تحرک بخواهند وزنشان را در حالت طبیعی نگه دارند، مشکلات دیگری متوجه آنها می شود.
حمیدی با اعلان اینکه به نسبت سال ۹۵، دختران ۲.۱۸ درصد و پسران ۶.۳۰ درصد افزایش وزن و چاقی دارند اظهار داشت: آمار ۳۰.۱ درصد تکان دهنده است. مرگ و میر ناشی از کرونا حدود ۵۰ هزار نفر است. این در حالیست که قریب به ۴ میلیون دانش آموز ما اضافه وزن و چاقی دارند که به مفهوم سونامی بیماریهای غیرواگیر در آینده است و یک لطمه مخفی است که کسی به فکر آن نیست و سالهای بعد باید روی درمان بیماریهای ناشی از آن فکر نماییم.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۳۷۰ هزار مرگ به سبب بیماریهای غیرواگیر است و اگر کنترل نشود در آینده وضعیت اسفبارتر خواهد بود.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان بیشترین میزان لاغرها را دارند عنوان کرد: از آن سو اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی کمترین دانش آموزان لاغر را دارند. استان های چهارمحال بختیاری، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی بیشترین میزان دانش آموزان در وزن طبیعی را دارند. از آن سو استان های گیلان، مازندران، تهران، بوشهر پایین ترین میزان دانش آموزان در وزن طبیعی را دارند و هشدار است.
وی با اعلان اینکه همین طور تهران، مازندران، گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی دارای بیشترین میزان دانش آموزان دارای اضافه وزن هستند اظهار داشت: استان های گیلان، شهر تهران، مازندران، البرز، بوشهر و خوزستان دارای بیشترین میزان دانش آموزان چاق هستند. در مجموع چهارمیلیون و هزار و ۹۶۳ دانش آموز ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه شش نمره از درس تربیت بدنی به طرح کوچ اختصاص یافته است، باید استانها و مربیان در این طرح در ارزیابی اولیه و ثانویه به صورت فعال وارد شوند اظهار داشت: باید روی سلامت بچه ها که در منزل در قرنطینه هستند متمرکز شویم. برای معلمین تربیت بدنی و مراقبین سلامت و والدین برنامه های مختلفی دیده شده است.
حمیدی پیشنهاداتی بیان کرد و اظهار داشت: نیمرخ وضعیت ترکیب بدنی دانش آموزان ایجاب می کند این طرح سالانه یا دوسالانه به اجرا گذاشته شود. باید الزام اجرای طرح در قالب ماده واحده به تصویب شورای عالی برسد که نامه درخواستی را به وزیر تقدیم می نماییم. همین طور باید سند ائتلاف کوچ در شورای سلامت به تصویب برسد، این طرح در شورای ورزش همگانی وزارت ورزش به تصویب رسید. طرح توزیع شیر مدارس فعلا متوقف است و باید به صورت هوفمند بین دانش آموزانی که از لاغری مفرط رنج می برند توزیع شود.


منبع:

1399/10/11
00:57:32
5.0 / 5
703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه