زنگ خطر چاقی در جمعیت دانش آموزی به صدا در آمده است

زنگ خطر چاقی در جمعیت دانش آموزی به صدا در آمده است

پروژه آسان: وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه با جمیعیت دانش آموزی روبروییم که سی درصدشان در معرض خطر چاقی قرار دارند و زنگ خطر بزرگی به صدا در آمده است که ناشی از سبک زندگی افراد است اظهار داشت: یک محصول این سبک زندگی، کم تحرکی است. کرونا هم آمده و این وضعیت را تشدید کرده است و به همین خاطر باید بطور ویژه کار نماییم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استانها با موضوع بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان(کوچ) که بوسیله ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش گردید با اشاره به اینکه آموزش و پرورش، آینده ساز است اظهار داشت: ممکنست بسیاری افراد این جمله را به کار ببرند اما به لوازم و محتوای عمیقی که این گزاره به وجود می آورد توجه نکنند.
وی ادامه داد: همه آرمان هایی که برای آینده این سرزمین داریم در تعلیم و تربیت نهفته است. اگر به سلامت روانی، انتقال و پایداری ارزش ها و مصونیت بخشی نسبت به لطمه های اجتماعی فکر می نماییم، اگر به نقش آفرینی اجتماعی دانش آموزان اهمیت می دهیم و توانمندی ملی برای ما اهمیت دارد، نقطه آغازین، توجه به تعلیم و تربیت است.
وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه هرچقدر جامعه عمیق تر یاد بگیرد، رفتارهای سنجیده تر و مناسب تری خواهد داشت اظهار داشت: همه آنچه در جست و جویش هستیم یادگرفتنی است و هیچ کدام با ما زاده نشده است. همه چیز را به تدریج فرا گرفته ایم و هرچقدر این یادگیری متنوع تر باشد زندگی ما با آرامش بیشتر هم راه است و حیاتمان پربارتر خواهد بود.
حاجی میرزایی با اشاره به اهداف سندتحول بنیادین در خصوص تعلیم و تربیت دانش آموزان در ساحت های شش گانه اظهار داشت: تربیت در شش ساحت تربیتی، متوازن است و توجه توامان به همه ساحت ها لازم است. تربیت دانش آموز تک بعدی و تک ساحتی بسنده و کافی نیست. ورزش و سلامت جسمی تنها یک تفنن و سرگرمی نیست، بلکه قسمتی از تربیت واقعی است.
وی ادامه داد: اقبال خانواده ها در وضعیت کرونا به طرح کوچ و شرکت بیش از 13 میلیون در برنامه سنجش شاخص توده بدنی، نشان میدهد باید از این فرصت به نحو احسن استفاده نمائیم. کنترل وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان، یک کار بزرگ ملی و فراتر از وزارت آموزش و پرورش است. باید دستگاههای مرتبط روی داده های به دست آمده این طرح کار کنند. با جمیعیتی روبروییم که 30 درصدشان در معرض خطر چاقی قرار دارند و زنگ خطر بزرگی به صدا در آمده است که ناشی از سبک زندگی افراد است و یک محصول این سبک زندگی، کم تحرکی است. کرونا هم آمده و این وضعیت را تشدید کرده است.
وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه باید ما هم کارهای خودرا تشدید و به صورت ویژه کار نماییم اظهار نمود: باید برای بهبود وضعیت مداخله نماییم. حتما با وزارت بهداشت و وزارت ورزش همکاری می نماییم تا این کار به نحو مناسبی استمرار یابد. جسم را مرکَب روح می دانیم. جسم سالم، شاداب و توانمند لازمه تعالی روحی است.
حاجی میرزایی اضافه کرد: طرح کوچ یک اقدام راهبردی مهم می باشد. اساسا باید در شوای عالی آموزش و پرورش این طرح را تصویب نماییم. برنامه درسی ما باید هر شش ساحت تربیتی را پوشش دهد. در تدوین محتوای یادگیری و طراحی موقعیت های یادگیری باید موقعیت هایی را مدنظر قرار داد که نتیجه آن تحرک و پویایی بیشتری باشد. این مسئله بین بخشی و فرادستگاهی است و نیازمند یک همکاری و هماهنگی ملی است.
وی با اعلان اینکه خاصیت مهم ما این است که بسیار از امور آموزشی و تربیتی همیشه با خواست خانواده ها پیش می رود و خانواده ها با اشتیاق آنرا دنبال می کنند اظهار داشت: یک رسالت سنگین بردوش ماست و باید از لحظه لحظه این فرصت استفاده نمود. وقتی خانواده ها با رغبت و تمایل فرزندانشان را به ما می سپارند باید تمهید و تدبیر نماییم که مشکلات را کاهش دهیم. گزارش این اقدام در دولت ارائه می شود. باید برای آنها که در معرض عدم امنیت غذایی هستند فکر شود. تا کنون داده ملی ثبتی و آمار قابل اتکایی در این عرصه نداشته ایم. اطلاعات طرح برای وزارت رفاه نیز اساسا راهگشاست.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به پشتیبانی از اقشار محروم اظهار داشت: چگونگی تشخیص میزان محرومیت افراد همیشه مشکل بوده اما حالا یک شاخص مهم درباره سوء تغذیه داریم. ما باید صداوسیما را فعال نماییم. رئیس سازمان صداوسیما هم اشتیاق فراوان نشان داد چونکه آموزش سبک زندگی سالم باید جزو برنامه های مستمر و همیشگی رسانه ملی باشد. باید با وزارت صنعت و مجموعه صنایع غذایی نیز وارد گفت وگوهای جدی شویم. آینده ای که اینطور ایجاد می شود افرادی را تربیت می کند که نمی توانند مشارکت موثر داشته باشند و هزینه درمان و بهداشت را بالا می برند.1399/10/12
23:17:43
0.0 / 5
651
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه