معاون اول رئیس جمهور:

همه در یك كشتی نشسته ایم

همه در یك كشتی نشسته ایم

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مهارت گفت و گو و مدارا کردن مهمست و نباید وقتی به هم می رسیم با زبان خشونت با همدیگر سخن بگوییم، اظهار داشت: ما دشمنان هم نیستیم، یک ملتیم، در یک کشتی نشسته ایم و یک سرنوشت داریم. تاب آوری عامل موفقیت است. نیازمند کسب مهارت تاب آوری، آینده اندیشی و مهارت های اخلاقی هستیم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در افتتاحیه دهمین دوره مجلس دانش آموزی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اضافه کرد: هرکدام از ما در مسئولیت هایی که داریم نسبت به آینده کشور دغدغه ها و نگرانی هایی داریم؛ خصوصاً کسانی که در پیروزی انقلاب نقش داشتند و سرمایه گذاری کردند.
وی ادامه داد: حالا در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، افراد بسیاری جانفشانی کردند تا این انقلاب به پیروزی برسد. برای همه مردم و خصوصاً این نسل، نسبت به آینده نظام دغدغه هایی وجود دارد. همین طور افرادی که پس از پیروزی انقلاب در روزگارهایی سختی چون جنگ قرار گرفتند، نیاز بود نه در حرف و شعار، بلکه در عمل از کیان کشور و نظام دفاع کنند و شهید بدهند، عده ای بسیار مردانه ایستادند. یک عده حالا هم شعار می دهند، اما عده ای در دوران سختی مرد میدان بوده اند، ایستاده اند و شهید داده اند. اینها نسبت به آینده با حساسیت نگاه می کنند.
معاون اول رئیس جمهور اظهارکرد: جلسه مجلس دانش آموزی هرکسی که نسبت به آینده انقلاب نگرانی دارد را امیدوار می کند، برای اینکه می بینند یک عده جوان باشور و نشاط و توانمندی بالا وجود دارند که سرنوشت کشور و انقلاب به دست آنها خواهد افتاد و آنها به بهترین وجه ممکن اداره خواهند کرد، چنین پیام بزرگی را می توان از این جلسه دریافت کرد.
جهانگیری خطاب به نمایندگان مجلس دانش آموزی اظهار داشت: امید است موفق باشید و کارتان را با انگیزه انجام دهید. از این ظرفیت می توان برای حل مشکلات استفاده نمود. اهتمام کنید هرجلسه ای برگزار می کنید نتیجه آنرا در قالب مصوبات مورد توافق به وزیر آموزش و پرورش و دولت و حتی سه قوه ارائه و اعلام کنید که چنین انتظاراتی داریم و می خواهیم مسائل اینطور پیش بروند. امید وار هستم همه به نظرات سازنده شما توجه نمایند.
وی با اشاره به اینکه در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم، اشاره کرد: در چنین روزهایی بود که امام عزیز بعنوان رهبر انقلاب عزم کردند در شرایطی سخت و ویژه از پاریس به ایران بیایند، با وجود دلهره ای که یاران انقلاب داشتند امام آمد و چنین استقبالی در تاریخ بی نظیر بود. از هیچ رهبری در دنیا چنین استقبالی سابقه نداشته است. انقلاب در 10 روز به پیروزی رسید آن هم در شرایطی که امریکایی ها اهتمام کردند مانع پیروزی انقلاب شوند. اما با هوشمندی امام حکومت نظامی کنسل شد. بعضی فکر می کردند لغو حکومت نظامی یعنی مردم را جلوی گلوله فرستادن، اما همان فرمان منجر به این شد که ارتش تسلیم اراده ملت شود و انقلاب در 22 بهمن به پیروزی برسد. باید قدر این پیروزی را دانست.
جهانگیری افزود: مجلس دانش آموزی در یک دوره ای شکل گرفت و باید به بانیان آن تبریک و دستمریزاد اظهار داشت که بنیان کار خوبی را گذاشتند. این مجلس در دروان آقای خاتمی شکل گرفت و کار باارزش و ماندگاری شد که آثار مبارک آن در ارتقای توان و فرهنگ شهروندی هویدا شده است. آموزش مردمسالاری، تقویت روح همکاری، بالابردن مهارت مشارکت، رقابت موثر اجتماعی و سیاسی همچون ضروریاتی است که انتظار می رود همراه با آموزش دروس، به فرزندان منتقل شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از اشکالاتی که گاهی به جوامع در حال توسعه گرفته می شود این است که در کار جمعی ناموفق هستند، عنوان کرد: آموزش و پرورش باید در دورانی که فرزندان مردم در اختیارش قرار دارند کمک نماید که این اتفاق بیفتد و روحیه کار جمعی تقویت شود. خیلی از صاحبنظران توسعه و آموزش در ایران و جهان معتقدند ضرورت های دیگری وجود دارد که باید حتما یادگیری آنها در کنار آموزش عمومی مورد توجه باشد که نظام مردم سالاری همچون آنها است.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه باید حتی از فصل مدرسه و دانشگاه فراتر برویم و از زمانی که کودک در خانواده است آموزش مهارت های زندگی را شروع کرد، اظهار داشت: مهارت گفت و گو با یکدیگر بسیار مهم می باشد. بارها تاکید کردیم که گفت وگوی ملی راهکار حل مشکلات کشور است، اما بسیاری نتوانستند موضوع را به رسمیت بشناسند. مهارت گفت و گو و مدارا کردن مهم می باشد. نباید وقتی به هم می رسیم با زبان خشونت با همدیگر سخن بگوییم. ما دشمنان هم نیستیم، یک ملتیم، در یک کشتی نشسته ایم و یک سرنوشت داریم. تاب آوری عامل موفقیت است. مردم ایران در دوران اخیر که امریکایی ها جنگ اقتصادی را شروع کردند و بسیار هم جدی بود توفیق یافتند و آنچه امریکایی ها را تسلیم کرد، مقاومت ملت ایران بود.
وی با تاکید بر اینکه نیازمند کسب مهارت تاب آوری، آینده اندیشی و مهارت های اخلاقی هستیم، اضافه کرد: گاهی در مقابل مسائل عادی زندگی از کسانی انتظار رفتار طبیعی اخلاقی داریم اما گاهی می بینیم شخصی وزیر و وکیل و نماینده می شود و در رده سطوح عالی مدیریتی کشور قرار گرفته اما رعایت حداقل های اخلاق در او دیده نمی گردد.
جهانگیری افزود: پروسه رقابت برای راهیابی به مجلس دانش آموزی دشوار است و نمایندگان بسادگی انتخاب نمی شوند و در نهایت در سن دانش آموزی موضوع انتخابات یک مسئله جدی تلقی می شود. چرا انتخابات؟ چرا انتخاب کردن و انتخاب شدن مهم است؟ یک رژیم سلطنتی 1500 ساله داشته ایم، ولی جزو نخستین کشورهای منطقه ایم که مجلس و پارلمان دارد. در کشورهای عربی منطقه هنوز مسئله انتخابات و مجلس وجود ندارد.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: در آموزش و پرورش گفته می شود که انتخابات، خوب انتخاب کردن و خوب انتخاب شدن مسئله مهمی است که باید به آن توجه گردد. چه طور می توان انتخابات را اثر بخش کرد؟ باید از همین دوره دانش آموزی این پروسه را آموزش داد.
وی افزود: اینکه چه نماییم انتخابات سبب همبستگی بیشتر شود و هرکسی با هرتفکر و جریانی در آن حضور داشته باشد را می توان در دوره دانش آموزی آموزش داد و تمرین کرد. اینکه چه نماییم که با انتخابات امید مردم به اینده بیشتر شود و روح جدیدی به جامعه تزریق شود. وقتی مردم به شما را بعنوان نماینده انتخاب می کنند وکیل مردم هستید قیم آنها نیستید. باید نظر اکثریت کسانی را که به شما رای داده اند در جامعه اجرا کنید. حتما انتخابات در یک مدرسه بعنوان نمونه می تواند در حدی درس آموز باشد که بشود به کل کشور آنرا تسری داد و از آن تبعیت کرد.
جهانگیری اضافه کرد: باید یاد بگیریم چگونه از مسائل و مشکلات کشور درک مشترک پیدا نماییم، با تهدیدها و فرصت های مختلفی در جامعه روبرو می باشیم و وقتی می توانیم به راهکار مشترک برسیم که درک مشترکی پیدا کرده باشیم. در آموزش و پرورش فرصت های طلایی بزرگی وجود دارد و آموزش و پرورش باید در ارتباطی تنگاتنگ برخی مسائل و اقدامات را به نمایندگان دانش آموزان توضیح دهد تا آنها موضوع را در بین دانش آموزان دیگر جا بیندازند.
وی افزود: بعنوان مثال می توان به وضعیت سیستم های گرمایشی مدارس اشاره نمود. همه ما لرزیدیم و گریستیم وقتی شنیدیم دانش آموزی در حادثه ای لطمه دید و ما را واداشت که راهکاری بیابیم تا مساله گرمایش را یکبار برای همیشه حل نماییم که حالا منابع و راهکارهای آن دیده شده تا مسئله حل شود. خوب است که این مسائل مطالبه شود و آموزش و پرورش توصیح دهد کدام حل شده است. باید در مجلس یاد بگیریم مطالبه گری نماییم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید یادبگیریم چگونه از ظرفیت ها برای غلبه بر محدودیت ها استفاده نمائیم، اشاره کرد: تفاوت تصمیم گیری جمعی و فردی همینجا خودش را نشان میدهد. می توانیم با تاکید بر همین قابلیت ها بر مشکلات غلبه نماییم و مطمئن هستم این کشور آنقدر ظرفیت و فرصت دارد که می توان ساعت ها درباره آن سخن گفت. آینده این کشور درخشان است و نباید اجازه دهیم عده ای از روی ناآگاهی نسل جوان را نسبت به آینده ناامید و ناامید کنند. دهها و صدها مریم میرزاخانی در بین شما هست و هرکدام استعدادی برای توسعه ایران هستید. بدخواهانی در منطقه هستند که ایران پیشرفته را نمی خواهند باید با تدبیر از همه مشکلات عبور نماییم.


1399/11/09
16:09:53
0.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه