ستاری:

درآمد سال قبل شركتهای دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود

درآمد سال قبل شركتهای دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود

به گزارش پروژه آسان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه الان تعداد شرکتهای دانش بنیان کشور به ۵ هزار و ۶۸۴ فقره افزایش یافته است، اظهار داشت: درآمد این شرکت ها پارسال به بیشتر از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان رسید.


«سورنا ستاری» دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اضافه کرد: از ۵ هزار و ۶۸۴ شرکت دانش بنیان در کشور ۱۴۰۰ شرکت به شرکتهای خلاق تعلق دارند که نوآوری های ارزشمندی را در کشور عرضه می دهند.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: الان شرکتهای استارتاپی به بیشتر از ۶ هزار شرکت افزایش یافته، تعداد شرکتهای شتاب دهنده به ۱۴۴ شرکت رسیده و تعداد مراکز نوآوری ما برای تولید ثروت و ارزش افزوده بیشتر به ۲۴۷ مرکز افزایش یافته است.
ستاری با اشاره به اینکه آمارها نشان می دهند که الان ۴۰ شرکت دانش بنیان در بورس پذیرفته شده اند و مجموع سرمایه این شرکتهای دانش بنیان در بازار سرمایه کشور به بیشتر از ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان نمود: در ۳ سال گذشته برای ایجاد ظرفیت در امر سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و نظام بانکی کشور از سال ۹۷ تابحال بیشتر از ۳۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان پرداخت کرده است.
به گفته معاون رئیس جمهور، ما بیشتر از یک میلیون متر مربع فضای نوآوری در کشور داریم و الان ۹ کارخانه نوآوری در تهران و شهرهای بزرگ کشور داریم و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مراکز نوآوری ۲۰ برابر بخش دولتی است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در سه سال گذشته بیشتر از ۲ هزار نفر از جوانان کشور که در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تحصیل می کردند به کشور بازگشتند، اظهار داشت: در مجموع به صورت متوسط بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ نفر از این جوانان تحصیل کرده هر سال به کشور بازگشتند، چونکه فردی که در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تحصیل کرده است در واقع آدم خاصی است.
ستاری عنوان کرد: ما الان شرکتهای استارتاپ بزرگی در ایران داریم، مثلا شرکتهای تاکسیرانی اینترنتی فقط در تهران یک میلیون تاکسی آنلاین دارد در حالیکه این تعداد تاکسی در شهر نیویورک بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تاکسی است.
وی با اشاره به اینکه انجام میلیون ها تراکنش بانکی بدون خطا در کشور نشان از فرهنگ سازی مناسب استفاده از تکنولوژی و فناوریهای جدید است اظهار داشت: بدون تردد اقتصادی سنتی در مقابل اقتصادی دانش بنیان بازنده واقعی است، چونکه سیستم های سنتی در اقتصاد کشورها دیگر نمی توانند در مقابل شرکتهای دانش بنیان خودی نشان دهند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: معاونت علمی ریاست جمهوری بیشتر از ۱۴۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان عرضه می کند که دسترسی به منابع مالی مورد نیاز و پشتیبانی از صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف مهم ترین آن است و این معاونت از تمام شرکتهای دانش بنیان تازه تاسیس حمایت خواهد نمود و از ۱۸ ماه پیش هرگونه سرمایه گذاری در زنجیره تأمین امنیت غذایی کشور مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری قرار گرفته است.
ستاری تصریح کرد: الان ۱۰ هزار نوع تجهیزات آزمایشگاهی در شرکتهای دانش بنیان کشور تولید می شود که خیلی از این تجهیزات به کشور های خارجی صادر می شود و الان ایران به یکی از بزرگترین تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل گشته است.
معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: در بحث نیروی انسانی تحصیل کرده کشورمان شرایط فوق العاده ای دارد، چونکه وجود ۴ میلیون دانشجو در کشور در کمتر کشوری وجود دارد و بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر تحصیلکرده در کشور داریم و وقتی می گویم که ۶ هزار استارتاپ در کشور داریم، یعنی اینکه این شرایط در کمتر کشوری وجود دارد.
ستاری تصریح کرد: هرچه علم و فناوری محور توسعه کشور شوند، نقش دانشگاه ها در افزایش ارزش افزوده بیشتر خواهد شد و شرکتهای دانش بنیان و مراکز نوآوری و استارتاپ ها جایگاه مهم خویش را در میان مردم پیدا خواهند کرد.منبع:

1399/11/16
13:09:03
0.0 / 5
1258
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه