ثبت نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان در سامانه سیدا و پاسخ به چند پرسش

ثبت نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان در سامانه سیدا و پاسخ به چند پرسش

پروژه آسان: مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش آخرین اقدامات صورت گرفته در امتداد یکپارچه سازی سامانه های اطلاعاتی این وزارتخانه را تشریح نمود و از راه اندازی فاز اول پروژه یکپارچه سازی سامانه های دانش آموزی آگاهی داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، محمود حبیبی با اعلان اینکه سامانه سیدا، سامانه یکپارچه مدیریت ثبت اطلاعات و مشخصات فردی تا سوابق تحصیلی دانش آموزان می باشد، اظهار داشت: در فاز اول بخش ورود نمرات دانش آموزان در تمامی مقاطع ابتدایی، دور اول متوسطه، دور دوم متوسطه، فنی و حرفه ای در انواع مدارس روزانه، شبانه، ایثارگران، غیر دولتی، شاهد و... به راه افتاده است.
محمود حبیبی افزود: در این سامانه انواع فرمهای ریز نمرات دبیر در مقطع ابتدایی ( توصیفی )، دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه، فنی و حرفه ای و کاردانش ( دروس پودمانی ) و دروه های ترمی واحدی بزرگسالان و دیگر سیستم های آموزشی موجود وجود دارد.
وی همین طور به خاصیتهای مهم این سامانه را امکان تکمیل اطلاعات کلاس، دانش آموز، درس، ورود نمرات توسط دبیران اعلام نمود و اظهار داشت: در آینده تمامی سوابق دانش آموزان از اول ابتدایی تا دیپلم بصورت نسل دار، تحت کد ملی آنها در سامانه سیدا تجمیع خواهند شد. با این کار امکان ایجاد کنترل های لازم برای مدیریت چرخه تولید، ثبت سوابق نمره ای دانش آموزان که بزرگترین دستاورد آن جلوگیری از جعل مدارک تحصیلی تا حد بسیار بالا است صورت می گیرد. تا کنون به سبب محلی بودن سامانه ها در مدارس و مناطق امکان تعامل مناسب با سامانه های درون و برون سازمانی وجود نداشت اما با راه اندازی این سامانه تحت وب براحتی می توان با سامانه های دیگر ارتباط دیتایی برقرار کرد.
حبیبی در ارتباط با برخی امکانات و قابلیتهای سامانه سیدا اضافه کرد: ممکنست در اطلاعات به روز شده از سناد در تعریف دبیران در کلاس مشکلاتی داشته باشد که قابل ویرایش است. تعریف مشخصات پرسنلی غیر رسمی مدارس (در این بخش کدملی و کد پرسنلی یکی وارد می شود)، در این بخش می توان پرسنل حق التدریس، قراردادی، بازنشسته که در سامانه با کد پرسنلی شناخته نمی شوند را ثبت نمود. نکته مهم اینجاست که در تعریف اینطور پرسنل حتما می بایست دقت زیادی در ورود صحیح کد ملی و پرسنلی انجام داد.
بگفته وی تعریف کاربران از سطح ستاد تا مدرسه با انواع نقشها و دسترسی ها قابل انجام است.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش به سوالات دیگر درباب سامانه پاسخ داد که در ادامه می آید:
امکان ورود اطلاعات اولیه دانش آموزان و کلاسها و دبیران در سیدا وجود دارد یا نه؟
ـ در فاز اول سامانه سیدا که مختص ورود نمرات است امکان ثبت اطلاعات وجود ندارد و هم اکنون اطلاعات اولیه این سامانه همچون اطلاعات شناسنامه ای دانش آموزان و برنامه کلاسی از سامانه سناد با این سامانه منتقل می شود.
چرا تعدادی از اطلاعات دانش آموزان و یا کلاسها در سامانه سیدا وجود ندارد؟
ـ مقرر شده است تمامی انواع مدارس ثبت نام و کلاس بندی خودرا در سناد انجام دهند. بررسیهای انجام شده نشان میدهد مدارس خصوصا بزرگسالان، فنی و حرفه ای و برخی مدارس دیگر پروسه ثبت نام و کلاسبندی مدرسه خودرا در سامانه سناد به طور ناقص انجام داده و یا انجام نداده اند. وقتی اطلاعاتی در سناد برای مدرسه ای وجود ندارد طبیعتا اطلاعاتی هم به سیدا منتقل نمی گردد. تمامی مدارس می بایست حتما اطلاعات خودرا در سناد کامل کنند.
عدم وجود اطلاعات تعدادی از مدارس در سامانه سیدا چیست؟
ـ تمامی اطلاعات واحدهای سازمانی در سامانه سیدا بروز شده است اما تعداد بسیار کمی از مدارس که تازه تاسیس شده اند و یا اطلاعات آنها در سامانه مشکل داشته یا برخی مدارس خارج از کشور بزودی اصلاح و در سامانه سیدا بروز می شوند.

اقدامات انجام شده در سامانه سیدا درباب فارغ التحصیلان دی ماه چیست؟
ـ در گذشته اطلاعات دانش آموزان فارغ التحصیل از سامانه های سناد و دانا به سامانه امین منتقل می شد. باراه اندازی سامانه سیدا و نظر به اینکه نمرات در این سامانه ثبت می شود، طبق هماهنگی بعمل آمده با مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت متبوع قرار شد بلافاصله پس از اتمام ثبت نمرات دی ماه دانش آموزان دی ماه و بزرگسالان نمرات دانش آ موزان به صورت متمرکز از سیدا به سامانه امین منتقل شود.
امکان چاپ کارنامه در سامانه چگونه است؟
ـ امکان چاپ کارنامه نیز در سامانه فعال شده و در دسترس مدیران مدارس است.
چرا عکس تعدادی از دانش آموزان در سیدا وجود ندارد؟
ـ طی فرآیندی عکس دانش آموزانی که در سناد وارد شده بود در سیدا بروز رسانی و منتقل شده است، پس چنانچه برای دانش آموزی در سیدا عکس وجود ندارد این امکان در سامانه سیدا قرارداده شده است تا مدیر یا معاون اجرائی مدرسه بتوانند عکس دانش آموزان را آپلود کنند.
آخرین وضعیت دانش آموزان منتقل شده در سیدا چگونه است؟
ـ چنانچه وضعیت انتقالی، جابجایی و مواردی از این قبیل در سناد صورت گرفته باشد با به روز آوری اطلاعات تغییرات در سیدا به روز می شوند.
نحوه بروز رسانی اطلاعات در سامانه سیدا در صورت اعمال تغییرات در مشخصات دانش آموزان و یا کلاسهاتوسط مدیر مدرسه در سامانه به چه صورت انجام می شود؟
ـ در سامانه سیدا گزینه ای در کارتابل مدیر مدرسه با عنوان به روز آوری اطلاعات از سناد اضافه شده و چنانچه مدیر اطلاعاتی را در سناد ویرایش کند می تواند با انتخاب این گزینه آخرین اطلاعات دانش آموز کلاس را از سناد در سیدا به روز کند.
وضعیت دانش آموزان ترک تحصیل کرده و مواردی از این قبیل در سامانه سیدا را توضیح دهید؟
ـ اگر وضعیت دانش آموز در سناد تغییر کند با انجام به روز آوری این تغییرات در سیدا اصلاح می شود اما در سامانه سیدا نیز امکان ویرایش تعدادی از مشخصات دانش آموزان همچون وضعیت دانش آموز وجود دارد. چنانچه وضعیت دانش آموز بوسیله یکی از موارد بالا تغییر کند در فهرست دبیر نیز وضعیت دانش آموز را نمایش می دهد.
منبع:

1399/11/16
23:35:06
0.0 / 5
721
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه