آیا می دانید مدارس حیات طیبه چه مدارسی هستند؟

آیا می دانید مدارس حیات طیبه چه مدارسی هستند؟

پروژه آسان: طی ماه های گذشته خبرهایی از ساخت مدارس حیات طیبه به گوش می رسد؛ برخی استانها از کلنگ زنی و برخی هم از افتتاح این مدارس خبر می دهند؛ اما مدرسه حیات طیبه چه فرقی با مدارس دیگر دارد؟ اصلا چرا نام این مدارس حیات طیبه است؟


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، فراوانی واژه حیات طیبه و جامعه صالح در فلسفه تربیت جمهوری اسلامی ایران با ۲۰۸ مرتبه، واژه حیات طیبه در فلسفه تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی ایران با ۷۵ مرتبه و واژه حیات طیبه در رهنامه نظام تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی ایران با ۵۱ مرتبه است که دلالت بر اهمیت جایگاه حیات طیبه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ایران دارد.
در مقدمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به کلمه حیات طیبه اشاره شده و آمده است: «تحقق ارزش ها و آرمان های متعالی انقلاب اسلامی مستلزم تلاش همه جانبه در ابعاد فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی و اقتصادی است؛ عرصه تعلیم و تربیت از با اهمیت ترین زیرساخت های تعالی همه جانبه کشور و ابزار جدی برای ارتقای سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه های مختلف است و تحقق آرمان های متعالی انقلاب اسلامی ایران مانند احیای تمدن عظیم اسلامی، حضور سازنده، فعال و پیشرو در بین ملت ها و کسب آمادگی برای برقراری عدالت و معنویت در جهان در گروی تربیت انسان های عالم، متقی و آزاده و اخلاقی است؛ تعلیم و تربیتی که تحقق بخش حیات طیبه، جامعه عدل جهانی و تمدن اسلامی ایرانی باشد. در پرتو چنین سرمایه انسانی متعالی است که جامعه بشری آمادگی تحقق حکومت جهانی انسان کامل را یافته است و در سایه چنین حکومتی ظرفیت و استعدادهای بشر به شکوفایی و کمال خواهد رسید».
در همین سند درباب حیات طیبه توضیح داده شده است: «وضع مطلوب زندگی بشر در همه‌ی ابعاد و مراتب، بر طبق نظام معیار اسلامی (مبانی و ارزش های مقبول دین الهی) است که تحقق آن موجب دستیابی به غایت زندگی یعنی قرب الی الله خواهد شد؛ اینگونه زندگانی مستلزم ارتباط آگاهانه و اختیاری با حقیقت هستی و تشدید رابطه با وی در همه شئون فردی و اجتماعی زندگی است که باید بر طبق انتخاب و التزام آگاهانه و آزادانه نظام معیارِ مناسب با دینِ اسلام باشد.
بنابراین، یکی از مشخصات اصلی حیات طیبه، تکیه بر ارزش غایی زندگی قرب الی الله و نظام معیار متناسب با آن یعنی مبانی و ارزش های مقبولِ دینِ اسلام است برای اینکه باتوجه به لزوم پذیرش ربوبیت خداوند متعال، بعنوان یگانه‌ی رب حقیقی جهان و انسان، این نظام معیار، جهت اساسی نحوه تحقق حیات طیبه را در همه مراتب و ابعاد آن مشخص می نماید؛ بدین سبب انتخاب و التزام آگاهانه و آزادانه نظام معیار ربوبی و انطباق همه ابعاد زندگی با این نظام (تقوا)، وجه تمایز اساسی حیات طیبه از زندگی غیردینی (= سکولار) رایج شمرده می شود که نقطه اوج و حقیقت آن در جامعه جهانی مهدوی محقق می گردد».
حیات طیبه، وضع مطلوب زندگی انسان است؛ مرتبه ای از حیات و زندگی برتر و محصول ایمان و عمل صالح است. مطابق مبانی تحول بنیادین، تحقق حیات طیبه به شکوفایی فطرت و رشد همه جانبه استعدادهای طبیعی و تنظیم متعادل عواطف و تمایلات و در نتیجه تکوین هویت افراد منجر می شود و مقدمات شکل گیری و پیشرفت پیوسته جامعه صالح را فراهم می آورد.
برمبنای مبانی نظری تحول بنیادین، تعاملی بودن، پیوسته و تدریجی بودن، یکپارچگی و دستیابی به مراتبی از حیات طیبه برمبنای آگاهی و اختیار، خاصیت های تربیت به مفهوم عامِ آنست.
با این تعریف، مدارس حیات طیبه مقرر است به چه شکلی باشند؛ مدارس حیات طیبه که هم اکنون در حال راه اندازی است، هنوز راه درازی تا تحقق واقعی حیات طیبه دارد اما تلاش می کند محیط زیبا، بزرگ و مناسب برای تحصیل را فراهم آورد تا فارغ التحصیلان این مدارس بتوانند به حیات طیبه دست یابند.


هم اکنون مجتمع های آموزشی حیات طیبه در کشور، مدارسی بزرگ مقیاس هستند که دارای تمام مقاطع تحصیلی، سالن ورزشی، کتابخانه، نمازخانه و.... هستند ضمن اینکه تلاش می شود تا معماری های ایرانی ـ اسلامی در ساخت آن به کار گرفته شود.
بعنوان مثال همین چند وقت پیش مجتمع‎ های آموزشی حیات طیبه شهید قاسم سلیمانی با ۴۰۰میلیارد ریال اعتبار در مشهد مقدس به بهره برداری رسید؛ این مجتمع، ۱۲هزار مترمربع زیربنا، ۵۲کلاس درس و امکاناتی همچون سالن آمفی تئاتر، نمازخانه، کارگاه، آزمایشگاه و کتابخانه دارد و برای همه دانش آموزان از پیش دبستانی تا آخر دوره تحصیل در نظر گرفته شده است.

مجتمع های حیات طبیه مبتنی بر سند تحول آموزش و پرورش است
محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، مجمتع های آموزشی حیات طیبه را یکی از افتخارات آموزشی ایران ذکر کرد که مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است و اظهار داشت: با ساخت این مجتمع ها می توان نیروی انسانی را سازماندهی کرد و این مدارس و مجتمع ها به کانون تحولات منطقه و محله تبدیل می شوند.
وی افزود: این مجمتع های آموزشی از دانش آموزان پیش دبستانی تا آخر متوسطه دوم را شامل می شود.باید از ساخت مدارس کوچک خودداری شود
مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس درباره مدارس حیات طیبه اظهار نمود: آموزش و پرورش برمبنای سند تحول بنیادین ملزم به ساخت مدارس بزرگ باتوجه به شرایط هر منطقه است تا جایی که شرایط منطقه اجازه می دهد، باید از ساخت مدارس کوچک خودداری شود؛ این مجتمع ها در شهرهای مختلف متناسب با تعداد دانش آموزان ایجاد می شود و معماری مدارس هم با یکدیگر متفاوت است. هیچ کدام از یک معماری خاص پیروی نمی کند.
وی افزود: این مجتمع ها طوری طراحی شده اند که هر سه مقطع بطور مستقل در این مجموعه حضور دارند، اما یک سری مشترکات مانند سالن های ورزشی، سلف سرویس ها، آمفی تئاتر و استخر و غیره در فضا وجود دارد که در بازه های زمانی متفاوت دانش آموزان می توانند از این فضاها استفاده کنند.
رخشانی مهر با اعلان اینکه مجموعه های حیات طیبه از ۱۰ تا ۱۵ هزار مترمربع زیربنا دارند، عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش نام این مجتمع های آموزشی را حیات طیبه گذاشته است که بر طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه زیرنظام، فضا و تجهیزات در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

حیات طیبه یک آرمان است
محمود امانی طهرانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه فضای فیزیکی بعنوان یکی از اجزای محیط یادگیری بر کیفیت آموزش تاثیر دارد، اظهار نمود: از دو منظر می توانیم به فلسفه مجتمع های آموزشی حیات طیبه و بزرگ مقیاس نگاه نماییم، یکی مصوبه 841 شورای عالی آموزش و پرورش است که در آن مجتمع آموزشی مورد توجه است و منظر دوم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که به مسئله تعلیم و تربیت می پردازد، البته اینها مصوباتی هستند که از نظر مفهومی و محتوایی با هم سازگاری درونی دارند.
وی درباره «حیات طیبه» که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر آن تاکید گردیده است، اظهار داشت: حیات طیبه یک آرمان است، این آرمان وقتی که به کف مدارس می آید باید تبدیل گردد به اهدافی که نزدیک شدن به آنها، آن آرمان را محقق می کند. حیات طیبه آرمانی است که همه انبیاء الهی برای آن مبعوث شدند، همه مربیان بزرگ، پدران و مادران، علما، مصلحان اجتماعی آمده اند کمک کنند به اینکه انسان یک زندگی در قالب های اخلاقی، عملی، اجتماعی و علمی، اقتصادی داشته باشد که با چارچوب آموزش و پرورش معیار اسلامی و الهی که در همه ادیان الهی متجلی است، خودرا تطبیق دهد.
وی با اشاره به اینکه در کف مدرسه آموزش و پرورشی که می خواهد دانش آموزان را به آن حیات طیبه برساند، طبق ادبیات سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به تربیت تمام ساحتی ترجمه می شود، اضافه کرد: تربیت تمام ساحتی یعنی یک رشد متوازن در عرصه های مختلف وجود آدمی، انسان بعد اخلاقی، اعتقادی، دینی، علمی، هنری و... دارد، این رشد متوازن متصل می شود به محیط رشد دهنده، اگر یک محیطی با امکانات محدود و کوچک بود، پاره ای از این امکانات رشد فراهم نمی گردد، اما اگر محیطی غنی، فربه و آکنده از موقعیت های یادگیری بود، این رشد محقق می شود.
بگفته امانی طهرانی، دستیابی به اهداف عالی در هر یک از ساحت ها نیازمند موقعیت های یادگیری موثر است، موقعیت یادگیری یعنی نقطه ای که دانش آموز وارد آن می شود، محتوایی بر او عرضه می شود و کارهایی انجام و اتفاقاتی رخ می دهد، کنشگری دارد و واکنش نشان می دهد، با همسالان خودش کارهایی انجام می دهد و به بیرون خودش بازخورد می دهد و نهایتا به یک رشدی می رسد. چارچوب دانش آموز بعد از استفاده از موقعیت یادگیری با قبل از آن، از نظر شناختی، عاطفی، تفکری، ایمانی، عملی، عقلانی و علمی تفاوت کرده است.متجلی کردن تربیت در ساحت های ششگانه در مدارس حیات طیبه
مهدی نوید ادهم - مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول، درباره ساخت مجتمع های آموزشی حیات طیبه، اظهار نمود: مجتمع های آموزشی ظرف مناسبی برای متجلی کردن تربیت در ساحت های ششگانه هستند؛ چونکه همه فضاها و تجهیزات مورد نیاز برای تحقق اهداف تربیت در ساحت های ششگانه در مجتمع های آموزشی وجود دارد؛ طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، یادگیری فقط در کلاس درس نیست، بلکه یادگیری نیازمند محیط های متنوع یادگیری است؛ کتابخانه، آزمایشگاه، نمازخانه، حیاط، راهروها و فضای فیزیکی مدرسه هم پیام آموزشی و تربیتی دارند و در تربیت دانش آموزان نقش مهمی ایفا می کنند.
مشاور ارشد وزیر آموزش و پرورش در سند تحول با اشاره به اینکه هدف اصلی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش فراهم آوردن زمینه تربیت پذیری دانش آموزان است، اشاره کرد: ماموریت و رسالت ما در مدارس این است که زمینه تربیت پذیری دانش آموزان را فراهم نماییم، بنا بر این به دنبال ایجاد مدارس تربیت محور هستیم؛ تربیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم شامل تعلیم و تربیت می شود و هم در ساحت های ششگانه معنا دارد.
وی ادامه داد: وقتی سخن از تربیت در سند تحول می آید به مفهوم تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تربیت اجتماعی و سیاسی، تربیت علمی و فناورانه، تربیت زیستی و بدنی، تربیت اقتصادی و حرفه ای و تربیت زیبایی شناسی و هنری است؛ این 6 ساحت باید در درون مدرسه زمینه شناسایی استعدادها و رشد و تعالی دانش آموزان را به صورت متعادل و متوازن فراهم آورد.
نویدادهم با اعلان اینکه طبق آنچه در سند تحول بنیادین آمده، هدف و ماموریت آموزش و پرورش رسیدن به ساحت های ششگانه است، اظهار داشت: دستیابی به آنها الزامات و اقتضائاتی دارد؛ یکی از اقتضائات طولانی تر شدن زمان مواجهه دانش آموز، معلم و مدیر در مدرسه است؛ چون تربیت نیازمند زمان است، هرچه زمان بیشتر باشد تربیت پذیری و نهادینه شدن باورها و رفتارهای تربیتی میسرتر است.
نوید ادهم اشاره کرد: مجتمع فقط تجمیع مدارس نیست، بلکه یک مجموعه آموزشی است که ابتدا و انتهایی دارد و این 12 سال فرصت مناسبی برای فراهم آوردن زمینه تحقق اهداف تربیتی مورد تاکید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است؛ از این منظر مجتمع های آموزشی و تربیتی که تحت عنوان مجتمع های آموزشی حیات طیبه و بزرگ مقیاس در دستور کار سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور قرار گرفته، بسیار توجیه پذیر و ضروری است؛ مدارس موفق به یک دوره تحصیلی بسنده نکرده اند و چهار دوره تحصیلی(دو دوره ابتدایی و دو دوره متوسطه)، را با هم دایر کرده اند.
مجتمع های حیات طیبه، مجتمع هایی هستند که مقرر است تربیت در ساحت های ششگانه یعنی تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تعلیم و تربیت زیباشناختی و هنری، تعلیم و تربیت اقتصادی وحرفه ای، تعلیم و تربیت علمی و فناورانه محقق می شود. باید کوشش کرد به این سمت حرکت کرد که گام اولیه برای ساخت چنین فضایی از طرف سازمان نوسازی در حال برداشتن است.
منبع:

1400/01/11
10:39:03
0.0 / 5
461
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه