برگزاری نخستین جشنواره تصویرگری جلد كتابهای درسی بعلاوه جزئیات

برگزاری نخستین جشنواره تصویرگری جلد كتابهای درسی بعلاوه جزئیات

به گزارش پروژه آسان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از برگزاری نخستین جشنواره تصویرگری جلد کتاب های درسی آگاهی داد و اظهار داشت: جلد کتاب باید بتواند با دانش آموزان ارتباط برقرار کند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر حسن ملکی با بیان برگزاری نخستین جشنواره تصویرگری جلد کتاب های درسی در دوره ابتدایی اظهارکرد: تصویرگری جلد کتابهای درسی اهمیت بالایی دارد چونکه می تواند خیلی مفاهیم، ارزش ها و نگرش ها را به دانش آموز منتقل کند. معتقدم بوسیله این جشنواره می توان به تصاویر مطلوبی دست پیدا کرد.
اهداف جشنواره
وی ادامه داد: ارتقای جایگاه تصویرگری آموزشی، تربیتی و نقش موثر آن در نظام تعلیم و تربیت؛ تحول و ارتقای فرهنگی، هنری و محتوای جلد کتاب های درسی؛ شناسایی تصویرگران خلاق، توانمند و متعهد و مشارکت حداکثری آنان در حوزه کتاب درسی؛ جلب نظر هنرمندان و تصویرگران به مسائل آموزشی و تربیتی در کتاب درسی؛ بروز رسانی تصاویر با رویکرد خلاقانه؛ اهداف برگزاری این جشنواره است.
اول اردیبهشت شروع ارسال آثار
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره از اول اردیبهشت ماه شروع و تا ۲۰ خرداد ماه ادامه خواهد داشت؛ علاقمندان می توانند آثار خودشان را به دبیرخانه ارسال نمایند و در یک پروسه داوری و ارزیابی در بازه زمانی ۵۰ روزه؛ تیرماه نفرات برتر مشخص می شوند.
ملکی با تاکید بر انتقال مفاهیم متناسب بوسیله جلد کتاب های درسی، اظهار داشت: ملاک مد نظرما این است که بتوان بوسیله جلد کتاب ها مفهومی را به دانش آموز انتقال داد؛ یعنی به عبارتی دیگر، تصویرصامت مد نظر ما نیست وتصویر ناطق می خواهیم. بدین سبب باید همه ابعاد روان شناسی، جامعه شناختی، زیبایی شناختی و غیره را در برگیرد.
معیارهای ارسال آثار
وی ادامه: توجه به ساحت های شش گانه تربیتی سند تحول بنیادین؛ تناسب با بیانیه گام دوم انقلاب و اصل" ما می توانیم"، " احساس مسئولیت"، " جوان مومن انقلابی"، " مدیریت جهادی"، " جهاد علمی"، " پیشرفت علمی ایران"؛ در نظر گرفتن اصول و ارزشهای فرهنگ والای اسلامی، ایرانی(ارزشها و معارف انقلاب اسلامی، خودباوری، خودکفایی، تقویت هویت ملی، وحدت اجتماعی، خانواده، رشد جمعیت، میراث فرهنگی، تاریخ، مفاخر ملی، اقوام ایرانی، پوشش مناسب، نشاط آفرینی، عدالت محوری، استقلال، آینده نگری (آینده پژوهی)؛ رعایت اصول و مبانی زیبایی شناسی هنری؛ نوآوری و تازگی در ایده و اجرا؛ ارتباط معنادار طرح روی جلد باموضوع و مضمون کتاب و سواد دیداری و شرایط و نیازها و علایق گروه سنی مخاطب تعدادی از با اهمیت ترین خاصیت های مدنظر در برگزاری این جشنواره است.
ملکی درباب چرایی برگزاری این جشنواره با وجود طراحانی در داخل سازمان اظهار داشت: ما تصویرگرانی داریم که حالا تصاویر روی جلد و داخل کتاب های درسی را طراحی می کنند اما بنا داریم این مسئله را با بهره گیری از ایده های نوین، طراحان جدید و افکار و توانایی هایی که در سطح ملی وجود دارد به پیش ببریم و در حقیقت میدان انتخاب خودمان را توسعه دهیم. در وضعیت موجود هر آنچه طراحان ما تولید می کنند؛ استفاده می نماییم اما در جهت خلاقیت و پویایی تصاویر بهتردیدیم این جشنواره را برگزار و با جامعه هنرمندان و تصاویر آنها ارتباط بیشتری داشته باشیم.
دلایل سوق یافتن به سمت تغییرات جلد کتابهای درسی
وی درباب چالشهای فعلی جلد کتاب های درسی اضافه کرد: در سالی که گذشت راجع به برخی از تصاویر روی جلد کتابهای درسی، انتقاداتی به سازمان پژوهش ارسال شد که برخی از این انتقادات درست بودند و برخی هم وارد نبودند. برای رسیدن به جایگاه اعتبار و قوت در زمینه جلد کتابهای درسی علاوه بر استفاده از نفرات در دسترس، از غاطبه علاقمندان و طراحان و هنرمندان تصویرگری جلد کتابهای استفاده می نماییم و خواهیم کرد. اهمیت این امر به این بازمی گردد که وقتی از کتاب درسی حرف می زنیم؛ کتاب درسی فقط نوشتار نیست، فقط مطالب داخل کتاب نیست از روی جلد کتاب پیام دهی کتاب آغاز می شود تا اختتام کتاب. همه جای کتاب درسی به صورتی پیام رسانی می کند. گاهی اوقات یک تصویر روی جلد پیامی به دانش آموز انتقال می دهد که موجب می شود آن دانش آموز به محتوای آن کتاب علاقمند شود. برعکس این مساله هم صادق است. تامل برانگیز بودن تصویر روی جلد کتاب ما را برآن داشت که به برگزاری این جشنواره فکر نماییم از چند جهت باید به این تصاویر روی جلد دقت کنیم طرح روی جلد کتاب برخلاف آنچه که از ظاهرش بر می آید، کار خیلی پیچیده ای است.
استفاده از تصاویر منتخب از دو سال آینده
معاون وزیر آموزش و پرورش درباب زمان استفاده از نتایج این جشنواره در کتاب های درسی اظهار داشت: بسیاری از کتابهای درسی سال آینده ۱۴۰۰-۱۴۰۱ چاپ شده و دیگر فرصتی جهت استفاده از آثار این جشنواره نیست پس بنا داریم در سال ۱۴۰۱ چه در کتاب های درسی و چه در بسته های تربیت و یادگیری که بطور آزمایشی تولید خواهند شد از این تصاویر بهره برداری شود. فراخوان این جشنواره متعاقباً اعلام خواهد شد.
منبع:

1400/01/31
19:47:23
0.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه