انتقاد محمدكاظم كاظمی از نظام آموزشی

دخترم حق دارد از این درس ها بیزار باشد

دخترم حق دارد از این درس ها بیزار باشد

پروژه آسان: محمدکاظم کاظمی با انتقاد از شیوه نظام آموزشی از وجود سوالاتی برای دانش آموزان که بگفته او برای پرورش ماشین هستند، می گوید.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، این شاعر و پژوهشگر ادبی در نوشتاری که با عنوان «سوالات پرورش ماشین» منتشر نموده آورده است: «کدام گزینه برای بیت زیر درست نیست؟
خندید بر او شعله که از دست که نالی؟
ناچیزی تو کرد بدین ترتیب تو را خوار
۱. بیت دارای دو کلمه ربط است.
۲. بیت دارای سه جمله است.
۳. زمان فعل دوم، «مضارع» و زمان فعل های دیگر «ماضی» است.
۴. بیت دو فعل ناگذر و یک فعل گذرا دارد.

این سوال آزمون کنکور ارشد ادبیات است؟ نه، کمی پایین تر بیایید. سوال کنکور دانشگاه است؟ نه باز هم کمی پایین تر بیایید. یعنی خیلی پایین تر بیایید. این سوال یکی از آزمون های کلاس ششم مدرسه است. بله، این ها را نرگس کاظمی باید حل کند و حالا بابای نرگس کاظمی در حل کردنشان درمانده است.
این نظام آموزشی ای که چنین توقعی از یک دانش آموز کلاس ششم دارد، در حقیقت دانش آموز شیفته ادبیات تربیت نمی نماید. ماشین تست زنی تربیت می کند. ذوق، هنر و خلاقیت را می کشد تا قواعد خشک دستور زبان و قواعد وزن و قافیه و آرایه های ادبی را جایگزین آن سازد.
نرگس حق دارد از این درس ها بیزار باشد. من که چهل سال است با ادبیات سر و کار داشته ام و شاعر و سی سال تمام کتاب آموزشی و نقد شعر نوشته ام و مدرس کارگاه شعر و داور مسابقات شعر بوده ام به این چیزها نیازمند نشده ام. این نوجوانی که سن رشد و فعالیت ذهنی اوست و در پی خلاقیت و پرورش ذوق و شخصیت خود است، چه نیازی به این ها دارد؟ هیچ نیازی ندارد مگر تجهیز شدن برای گذشتن از سد کنکور و به دست آوردن یک مدرک تحصیلی که بر پایه همین آموزه ها در دانشگاه باشد و سرانجام وارد شدن به عرصه کار و زندگی و پاکسازی ناگزیر ذهن خویش از این همه اطلاعات خشک و ناکارآمد که در سالهای تحصیل روی هم انباشته شده است.
به راستی این نظام آموزشی کی می خواهد به خود بیاید و مانع ترویج این شیوه از آموزش در این مملکت شود؟»
منبع:

1400/02/02
17:59:36
0.0 / 5
368
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پژوهشگر , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه