تبدیل پلاستیك یكبار مصرف به سوخت جت و موتورهای دیزلی

تبدیل پلاستیك یكبار مصرف به سوخت جت و موتورهای دیزلی

به گزارش پروژه آسان محققان روشی ابداع کردند که پلاستیک های یکبار مصرف را به سوخت آماده استفاده برای جت ها و موتورهای دیزلی تبدیل می کند.


به گزارش روز یکشنبه روزنامه دیلی میل، در این روش پلاستیک هایی که بازیافت آنها دشوار است به سوخت آماده استفاده تبدیل می شود.
محققان در این روش از دو ماده ای که در محصولات معمول خانگی یافت می شود برای تجزیه پلاستیک استفاده کردند؛ این تجزیه تنها در مدت چند ساعت صورت می گیرد.
پس از اینکه کاتالیزورها، پلاستیک را به مولکول های کربن تجزیه کردند، مولکول های هیدروژن اضافه می شوند تا نتایج را جهت استفاده بعنوان سوخت جت و دیزل تثبیت کنند.
به گفته پژوهشگران، این روش سریع است و در جریان آن کربنی تولید نمی گردد و تقریباً ۵۰ درصد انرژی کمتری نسبت به سایر فن آوری ها نیاز دارد.
همچنین این رویه روی پلاستیک های مختلف و حتی زمانیکه با هم مخلوط شده باشند نیز عملی است.
پلی الفین ها پلاستیک های همه کاره ای هستند که تا ۷۰ درصد کل پلاستیک های تولید شده امروز را شامل می شوند همچون آنها می توان به کیسه های خرید، دستمال مرطوب، فنجان های قهوه و ظروف یک بار مصرف اشاره نمود.
اما بازیافت آنها نیز دشوار است و موجب می شود که هر ساله میلیون ها تن پلاستیک در محل دفن زباله ها جمع شوند.
اکنون پژوهشگران «مرکز نوآوری پلاستیک های دانشگاه دلاور (CPI) دریافتند که چگونه این پلاستیک های یک بار مصرف را به مولکول های سوخت تبدیل کنند.
این کار تنها در عرض چند ساعت و در دمای حدود ۴۸۰ درجه فارنهایت انجام می شود - کمی گرم تر از پخت سیب زمینی - و بر روی پلاستیک های مختلفی کار می کند.
دیون والکوس استادمهندسی شیمی و زیست مولکولی در دانشگاه دلاور و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: تبدیل شیمیایی متنوع ترین و قوی ترین رویکرد برای مبارزه با زباله های پلاستیک است.
وی و همکارانش از یک پروسه شیمیایی به نام هیدروکراکینگ استفاده کردند که موجب تجزیه مواد جامد پلاستیکی به مولکول های کوچکتر کربن شده و سپس مولکول های هیدروژن اضافه می شود تا ماده حاصل را جهت استفاده تثبیت کند.
این پژوهشگران واکنش یاد شده را با ترکیب زئولیت ها و اکسیدهای فلزی مخلوط برانگیختند.
مشروح این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.


1400/02/06
13:43:52
0.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه