كرونا و شیوه برگزاری امتحانات در بعضی كشورها

كرونا و شیوه برگزاری امتحانات در بعضی كشورها

خراسان رضوی بخش آموزش یکی از حوزه­ های آسیب­ دیده به­ دلیل بیماری همه­ گیر کووید-۱۹ است و هم اکنون با آغاز امتحانات در بعضی کشورها این مشکلات افزایش پیدا کرده است.


بیماری همه­ گیر کووید-۱۹ هنوز هم تهدید بزرگی در سرتاسر جهان است. همچنان در تعداد زیادی از کشورها موارد مبتلا شدن در حال افزایش می باشد. بخش آموزش یکی از حوزه­ های آسیب­ دیده به ­دلیل همه­ گیری است و تعطیلی مدارس، خیلی از کشورها را مجبور به تغییر شیوه برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین کرده است. دانش آموزان هم متضرر شدند چونکه امتحانات در چندین کشور لغو یا به تعویق افتاده است در ذیل به بعضی از این موارد اشاره شده است.
در حال حاضر چندین کشور با موج دوم یا سوم همه­ گیری دست و پنجه نرم می کنند. حتی تزریق واکسیناسیون را هم آغاز کرده اند اما سرعت واکسیناسیون کمتر از شیوع کووید-۱۹ است. تأثیر لغو و به تعویق انداختن امتحانات سال قبل شاید یک سال دیگر ادامه خواهد یافت. مشکلات در ارتباط با لغو یا به تعویق افتادن امتحانات مدارس در همه دنیا متفاوت می باشد. برپایه یک گزارش، انگلیس تایید کرده است که امتحانات سطح A و گواهینامه عمومی تحصیلات متوسطه، سال جاری لغو شده است. جدا از این، آزمون های دانش آموزان زمان ترک دبستان هم لغو شده ­اند.
در انگلیس اغلب مدارس با وجود لغو امتحانات حضوری، نمرات خویش را بر مبنای آزمون می گذارند. اغلب مدارس، باوجود تعهد مدیران در خصوص عدم برگزاری امتحانات حضوری، دانش آموزان دوره متوسطه و سطح A را وادار می­ کنند در آزمون­ های آخر سال شرکت نمایند. بیشتر از نیمی (۵۳ درصد) از مدیران مدارس متوسطه گفتند که نمرات خویش را بیشتر بر مبنای برگه های امتحانی تنظیم می­ کنند و ۷درصد دیگر هم می­ گویند که فقط بر مبنای آزمون­ هایی که در شرایط امتحان گرفته می ­شوند، نمره­ دهی می­ کنند. ۲۶ درصد دیگر از مربیان گفتند: نمرات دانش آموزان برپایه تلفیقی از برگه ­ها به سبک امتحان و مدارک دیگر است.
در اوایل سالجاری، رئیس موقت اداره تنظیم امتحانات و مدارک قول داد که هیچ امتحانی در تابستان سال جاری برگزار نمی­ شود. اما نظرسنجی به سرپرستی انجمن مدیران مدرسه و دانشکده ها با شرکت بیشتر از ۵۰۰ معلم نشان داده است که اکثریت افراد برپایه نتایج آزمون نمرات را اعلام می­ کنند. وی گفته است که به جای آزمون از نظر معلمان استفاده ­ شود و این نظرات باید برپایه ارزیابی، تکلیف یا کار کلاسی باشد.
وزارت آموزش و پرورش پیش از این اعلام نموده بود که امتحانات آخر سال که معلمان می­ توانند از آنها برای اعلام نمرات خود استفاده کنند، داوطلبانه خواهد بود. مسؤلان برگزاری امتحان در حال آماده سازی مجموعه ای از برگه های امتحانی برای همه موضوعات درسی هستند اما معلمان مجاز به انتخاب استفاده یا عدم استفاده از آن­ها برای اطلاع از نمرات نظری خود خواهند بود. اگر معلمان تصمیم بگیرند از برگه امتحانی استفاده کنند، لازم نیست دانش آموزان در شرایط امتحان قرار بگیرند و همینطور معلمان در مورد گرفتن امتحانات در خانه یا مدرسه تصمیم خواهند گرفت.
جف بارتون، دبیر کل انجمن مدارس مدارس و کالج ها در انگلستان (ASCL) اظهار داشت: «هیچ کس فکر نمی­ کند که هر یک از این موارد ایده­ آل باشد.»
وی در ادامه اضافه کرد: امکان دارد مردم گیج شوند، چونکه از یک طرف، دولت امتحانات عمومی را ملغا کرده است و از سوی دیگر، خیلی از مدارس از سوالات و برگه ها به سبک امتحان برای ارزیابی دانش آموزان استفاده می­ کنند.
آقای بارتون اخطار داد، با عنایت به رویکردهای مختلفی که مدارس برای آزمون دانش آموزان در نظر می ­گیرند، اطمینان از رعایت استانداردهای نمره دهی در سرتاسر کشور دشوار خواهد بود.
سخنگوی اداره تنظیم امتحانات و مدارک اظهار داشت: «امسال معلمان و مدیران مدارس اختیار دارند که بر مبنای آنچه به دانش آموزان آموخته اند، تصمیم بگیرند که چگونه درباره عملکرد دانش آموز قضاوت کنند.»
تمهیدات موجود به معلمان انعطاف­ پذیری در مورد چگونگی و زمان ارزیابی دانش آموزان و مطالب مورد استفاده آنان برای انجام این کار را می­ دهد. استفاده از روش ­های ارزیابی اضافی عرضه شده توسط هیأت های امتحانی اختیاری است و بخشی از دامنه وسیعی از مدارکی است که معلمان برای رسیدن به یک نمره می ­توانند استفاده کنند.»
دولت گفته است که دانش آموزان با عنایت به اختلال در تحصیل، فقط باید بر مبنای آنچه که به آنان آموخته شده، ارزیابی شوند. بر مبنای اظهار نظر دولت، مدارس راهنمایی می شوند تا روند ارزیابی آنها عادلانه باشد و هیأت امتحانی مدارس را با استفاده از یک نمونه نمایشگر و همینطور از راه نظارت های هدفمندتر با استفاده از معیارهای در خصوص خطر ارزیابی کنند.


ایتالیا هم قانون بودجه جدیدی را تصویب کرده است این قانون، روشی را برای مدارس متوسطه ایجاد خواهد نمود تا از برگزاری امتحانات نهایی مطابق با مقررات سخت­گیرانه اطمینان حاصل کنند. آخر امتحانات مدارس فقط از راه امتحانات شفاهی انجام می­ شود و انتظار می­ رود دو امتحان کتبی لغو شود.
فرانسه اعلام نموده است که امتحانات نهایی دبیرستان تا حد زیادی کنار گذاشته می­ شوند و ارزیابی مستمر و تکالیف درسی جایگزین آن می­ شوند.
امتحانات در چندین کشور دیگر هم یا به تعویق افتاده، لغو شده ­اند یا راهی دیگر برای انجام امتحانات به غیر از روش های سنتی پیدا کرده ­اند. بعضی از کشورها هم مقرر است آزمون­ های کتبی را تحت دستورالعمل­ های دقیق ایمنی انجام دهند.
در هند، خیلی از دانشجویان خواهان لغو یا به تعویق انداختن امتحانات بورد مانند آزمون ­های گواهی آخر تحصیلات مقطع متوسطه (CBSE) شده ­اند. به تازگی، نخست وزیر نارندرا مودی برای دانشجویان سخنرانی کرد. رسانه­ های اجتماعی مملو از درخواست لغو امتحانات بورد هستند. هزاران دادخواست برای لغو امتحانات CBSE امضاء شده است. یکی از کاربران در توییتر ضمن درخواست لغو امتحانات نوشت: «در مکزیک ۱۳۰۰ مورد امتحان، در عربستان سعودی ۵۴۱ مورد امتحان لغو شد اما در هند ۹۳ هزار مورد امتحان طبق برنامه برگزار می­ شود». در بین افزایش موارد ویروس کرونا در کشور، مرکز برگزاری آزمون­ های گواهی آخر تحصیلات مقطع متوسطه و چندین هیئت دولت دیگر تابحال امتحانات مربوطه را لغو یا به تعویق انداخته­ اند و الان چندین معلم مدرسه بر این عقیده هستندکه پیش از شروع مجدد امتحانات عملی پایه دوازدهم، برای جلوگیری از گسترش کووید-۱۹، باید آزمایش های RT-PCR برای دانش آموزان الزامی شود.


مدارس سوریه امتحانات نهایی را به­ دلیل همه گیری هفته ­ها زودتر آغاز می ­کنند. صدها هزار دانش ­آموز در مناطق تحت کنترل دولت سوریه روز یکشنبه بعد از سه هفته تعطیلی مدارس برای محدود کردن شیوع کرونا، امتحانات نهایی را شروع کردند. در هفته ­های اخیر سوریه شاهد افزایش چشم گیر موارد مبتلا شدن به کرونا بود و این افزایش منجر به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و همینطور بعضی از موسسات دولتی شد.
حدود ۱.۵ میلیون دانش آموز از کلاس پنجم تا دبیرستان به ۱۰ هزار و ۵۵۰ مدرسه رفتند تا در بین اقدامات پیشگیرانه از انتشار ویروس، همچون ماسک زدن و ضدعفونی کردن کلاس­ های درس، امتحان دهند. این امتحانات حدود یک ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می­ شود چونکه مدارس در اوایل سالجاری به­ دلیل همه ­گیری که ده­ ها هزار نفر را در کشور جنگ ­زده بیمار کرده است، بسته شدند. یک مقام وزارت آموزش اظهار داشت: طی دو روز گذشته همه مدارس به منظور آمادگی برای امتحانات در مناطق تحت کنترل دولت ضدعفونی شده­ اند. تست کرونای ده ­ها هزار نفر در سوریه مثبت بوده است، همچون حدود ۲۲ هزار نفر در مناطقی از کشور که تحت کنترل دولت هستند. بیشتر از ۱۵۰۰ نفر به خاطر کووید-۱۹ در مناطق تحت کنترل دولت از بین رفتند.
منابع

thestar.com

republicworld.com

telegraph.co.uk

Independent.co.uk

dnaindia.com

منبع:

1400/02/09
16:24:01
0.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه