چگونگی توزیع تجهیزات هوشمند آموزشی بین دانش آموزان نیازمند

چگونگی توزیع تجهیزات هوشمند آموزشی بین دانش آموزان نیازمند

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و جانشین وزیر در طرح هدایت ضمن معرفی دوازده استان برتر در زمینه طرح هدایت اظهار نمود: برای استمرار آموزش های مجازی تا حالا 270 هزار تبلت و موبایل به دانش آموزان نیازمند اهداء شده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، سید جواد حسینی در این جلسه با اعلان اینکه طرح هدایت از سه ماه پیش با هدف تامین تجهیزات هوشمند آموزشی برای دانش آموزان کم برخوردار شروع شد، اظهار نمود: در عصر کرونا راهبردهای ده گانه ای از طرف وزیر آموزش و پرورش تدوین شد که یکی از آنها پوشش و انعطاف حداکثری آموزش بود و یکی از روش های اصلی پوشش حداکثری آموزش استفاده از فضای مجازی و شبکه شاد بود.
وی ادامه داد: مطمئن ترین و کیفی ترین نوع آموزش در شبکه شاد به وجود آمد اما متاسفانه ۳۰ درصد از دانش آموزان مناطق محروم، حاشیه شهرها و روستاها از دسترسی به وسایل هوشمند آموزشی محروم هستند.
حسینی با اعلان اینکه جوهره اصلی سند تحول بنیادین نیز گسترش عدالت و ارتقای کیفیت آموزش است اظهار داشت: یکی از ارکان عدالت، عدالت دیجیتالی است. در عصر کرونا بین ۳ تا ۵ میلیون دانش آموز از دسترسی به وسایل هوشمند آموزشی محروم هستند که این ممکنست سبب گسترش بی عدالتی شود و طرح هدایت با هدف تداوم آموزش و پوشش حداکثری در وزارت آموزش و پرورش اجرائی شد.
حسینی با اعلان اینکه ساختار طرح هدایت ساختاری خزانه ای و ماتریسی است اظهار نمود: این طرح بوسیله هم افزایی و انسجام با بخش های مختلف کار را به پیش می برد و سعی شده همه بخش های دخیل در طرح وظایف محوله را به خوبی به پیش ببرند.
معاون وزیر با اعلان اینکه طرح هدایت شامل ۷ محور اصلی است اظهار نمود: شناسایی دقیق دانش آموزان نیازمند به تفکیک منطقه، مدرسه و جنسیت نخستین محور طرح هدایت بود که اینکار بوسیله شناسایی دانش آموزان نیازمند بوسیله مدیر و شورای مدرسه و بارگذاری اطلاعات در سامانه طرح هدایت امکان پذیر شد.
وی ادامه داد: برمبنای اطلاعات موجود در سامانه طرح هدایت از ۸۴ درصد دانش آموزانی که از شاد استفاده می نمایند، ۱۰.۷ درصد آنان بوسیله اینترنت خانگی، ۴۱.۴۶ درصد بوسیله همراه اول، ۲۹.۱۲ درصد بوسیله ایرانسل، ۱.۵۷ درصد بوسیله رایتل و ۱.۵۶ از سایر روش ها به شبکه شاد متصل می شوند.
وی ادامه داد: هم چنین برمبنای داده های سامانه هدایت فقط ۱.۳۶ درصدی از دانش آموزان استان قم به شاد دسترسی ندارند و آخرین رتبه نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان با عدم دسترسی ۵۱.۷ درصدی دانش آموزان به شبکه شاد است.
حسینی محور دوم طرح هدایت را تامین منابع ۳ میلیون تبلت دانست و اظهار داشت: تامین این میزان تجهیزات هوشمند اعتباری بیش از ۱۰ هزار میلیارد نیاز دارد و منابع دولتی، عمومی، مردمی و خیریه ای در این محور به کار گرفته شده اند.
وی ادامه داد: در تفاهم نامه با استانداری ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار تبلت تعهد شده است و موسسات عمومی و غیردولتی نیز تعهد تامین یک میلیون و ۲۸۰ هزار و ۹۱۵ تبلت را داده اند.
وی اظهار داشت: در بودجه سال جاری نیز ۵۰۰ میلیارد اعتبار برای طرح هدایت دیده شده است که از این طریق نیز ۱۲۵ هزار تبلت تامین خواهد شد.
وی اشاره کرد: در مجموع تا حالا تامین ۲ میلیون ۹۸۰ هزار تبلت با اعتبارده هزار میلیاردی تعهد شده است.
جانشین وزیر در طرح هدایت با اشاره به کمک دستگاه های دولتی به طرح هدایت اظهار داشت: وزارت پشتیبانی و نیرو های مسلح، مرکز آمار ایران، وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات، وزارت تعاون کار و رفاه تامین اجتماعی، سازمان بهزیستی، وزارت صمت، سازمان آموزش و پرورش اسثتنایی و صنایع پتروشیمی همچون دستگاه هایی بودند که به طرح هدایت کمک کردند.
وی با اشاره به تامین برخی منابع طرح هدایت بوسیله منابع عمومی اظهار داشت: صندوق ذخیره ارزی، صندوق ذخیره فرهنگیان، بیمه معلم، کمیته امداد، شورای هماهنگی بانک ها، سازمان بسیج، انجمن اسلامی دانش آموزان، سازمان نظام صنفی کامپیوتر تهران، موسسه خیریه ابوتراب، انجمن نیکوکاری مهر گیتی، موسسه رشد دانش آموزان، بنیاد مستضعفان، شهرداری و شورای شهرها، انجمن اولیا و مربیان، شوراهای آموزش و پرورش و اتاق تجاری به مدد طرح هدایت آمدند و تعهد تامین یک میلیون و ۴ هزار ۵۰۰ تبلت به اعتباری بیش از ۷ هزار میلیارد از این طریق داده شده است.
وی اظهار داشت: شرکت صنایع آموزشی وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان نیز تامین ۶۰ هزار تبلت ۸ و ۱۰ اینچی را بر عهده گرفته است و این شرکت با راه اندازی خط تولید خود آمادگی تولید یک میلیون تبلت را دارد.
حسینی با اعلان اینکه تا حالا و در قالب طرح هدایت ۲۷۵ هزار تبلت تهیه و به دانش آموزان نیازمند اهدا شده است اظهار داشت: استانهای خوزستان، مازندران، قروین، فارس، یزد، زنجان، همدان، سمنان، شهر تهران، اصفهان، خراسان رضوی، بوشهر و آذربایجان شرقی در تامین تبلت عملکرد خوبی داشته اند.
حسینی محور بعدی طرح هدایت را نحوه تامین تبلت ها دانست اظهار داشت: با محوریت شرکت صنایع آموزشی و بوسیله همکاری با ۷ شرکت داخلی این تبلت ها بوسیله تولیدات داخلی و واردات تامین خواهند شد.
وی ادامه داد: برای تسهیل واردات تبلت، معافیت ۳ درصدی از عوارض گمرکی شرکت های واردکننده تبلت برای طرح هدایت در هیات دولت به تصویب رسیده است و این معافیت کمک شایانی به طرح هدایت کرده است.
معاون وزیر محور بعدی در طرح هدایت را تبلیغات دانست و اظهار داشت: تبلیغات بوسیله رادیو و تلویزیون، پایگاه های اطلاع رسانی وزارت و آموزش و پرورش استانها، روابط عمومی سایر دستگاه های اجرائی، شبکه شاد و تبلیغات محیطی در دستور کار قرار دارد و تا حالا با راه اندازی پویش های مردمی نظیر نذر هوشمند، من حاضرم، طرح حامی هوشمند، جهاد آموزشی، چلچراغ و اولیا خردمند دانش آموزان هوشمند قسمتی از تجهیزات هوشمند آموزشی تامین شده است.
وی ادامه داد: ۳۶ جلسه درون و برون سازمانی برای تبلیغات طرح هدایت برگزار شده است و ۲ هزار دقیقه نیز مصاحبه با رسانه ها تا حالا انجام شده است.
وی اظهار داشت: برای اطلاع رسانی و هم افزایی بیشتر و استفاده از کمک دستگاهها تا حالا نشست هایی با تمامی معاونت های وزارت آموزش و پرورش، سخنگوی دولت، معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون اول رییس جمهور، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مجمع خیرین مدرسه ساز، معاون وزیر اقتصاد، مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع، معاون امور زنان رییس جمهور، رییس سازمان حج و زیارت، مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان، سپاه پاسداران، دانشگاه شیراز، کمیسیون اقتصادی دولت و ۶۰ دستگاه دیگر برگزار شده است.
حسینی اشاره کرد: به زودی کلیه امور تبلیغاتی به ویژه تبلیغات محیطی مربوط به طرح هدایت به یک شرکت متخصص در امر تبلیغاتی واگذار خواهد شد.
حسینی محور بعدی در طرح هدایت را چگونگی توزیع تجهیزات هوشمند آموزشی دانست و اظهار داشت: در واگذاری تبلت ها اولویت با دانش آموزانی است که در خانواده هیچ وسیله هوشمند آموزشی ندارند و سپس اولویت های بعدی با دانش آموزان نیازمندی است که امکان آموزش های حضوری در مناطق آنان فراهم نیست.
وی ادامه داد: دانش آموزان تحت پوشش نهاد های حمایتی، دانش آموزان نیازمند پایه های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی مناطق محروم، روستایی و حاشیه شهرها، دانش آموزان استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و آذربایجان غربی و دانش آموزان در خانواده های با جمعیت دانش آموزی بیشتر در اولویت واگذاری تجهیزات هستند.
وی اظهار داشت: مدارس پر جمعیت که تعداد محدودی دانش آموز کم برخوردار دارند نیز در اولویت های واگذاری قرار دارند.
جانشین وزیر در طرح هدایت محور بعدی طرح را صیانت دانش آموزان در مقابل لطمه های فضای مجازی دانست و اظهار داشت: طراحی نرم افزارهای کنترلی ویژه والدین، طراحی ده میلیون سیمکارت دانش آموزی توسط وزارت ارتباطات، تولید تبلت های داخلی با سیستم عامل دانش آموزی و برگزاری دوره های آموزشی سواد رسانه ای ویژه دانش آموزان و خانواده های آنان همچون برنامه های اندیشیده شده در حوزه صیانت از لطمه های فضای مجازی است.
معاون وزیر با جمع بندی موارد اجرا شده در طرح هدایت و بیان این که تا حالا ۲۷۵ هزار تبلت با اجرای این طرح تامین شده است اظهار نمود: ایجاد فرصت برابر عدالت آموزشی برای تمام دانش آموزان، استفاده دانش آموزان مناطق محروم از آموزش های با کیفیت، تداوم آموزش در وضعیت بحرانی و کرونا، زدودن مظهر خشن درد و رنج نداشتن کودکانه و جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان به ویژه دختران در مناطق محروم همچون دستاوردهای طرح هدایت است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، جانشین وزیر در طرح هدایت در آخر به انتظارات خود از مدیران کل استانها پرداخت و اظهار داشت: راه اندازی کارگروه طرح هدایت در سطح استانی، منطقه ای و مدرسه ای، استفاده از تمامی ظرفیت های استانها، راه اندازی پویش های مردمی، به روز رسانی مدام سامانه طرح هدایت و انتقال تجربیات استانها همچون مواردی است که استانها باید لحاظ کنند.1400/03/08
23:15:14
0.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه