۱۰ استاندارد ملی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تدوین شد

۱۰ استاندارد ملی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت تدوین شد

به گزارش پروژه آسان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ارتقای کیفیت محصولات دانش بنیان توانست ۱۰ استاندارد ملی را در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی تدوین کند.


به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، تجهیزات آزمایشگاهی یکی از بخش های مهم و غیرقابل انکار در توسعه پژوهش های کاربردی، محصولات دانش بنیان و خدمات فناورانه است و شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با ایجاد زیست بومی برای فعالیت اثربخش و مطلوب توسط آزمایشگاه های عضو مسیر تبدیل پژوهش به محصول را هموار کرده است.
اما آزمایشگاه ها نیازمند برخورداری از معیارهای مطلوب و متناسب با نیاز فناورانه شرکتهای دانش بنیان و خلاق، پژوهشگران و دانشگاهیان هستند تا با عرضه نتایج و تحلیل های دقیق و کارآمد، به خلق پدیده از ایده های نوآورانه کمک کنند.
استانداردسازی فعالیتهای آزمایشگاهی، یکی از مهم ترین گام های شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است و شبکه تلاش می کند تا از روش های متعدد مانند پشتیبانی از آزمایشگاه ها در زمینه افزایش دقت تجهیزات، استقرار استانداردهای بین المللی مانند ۱۷۰۲۵، آموزش مدیران کیفیت و تدوین استانداردهای روش آزمون، این مورد را محقق کند.
حمایت از تدوین استانداردهای آزمایشگاهی
انجام آزمون در آزمایشگاه ها بر مبنای روش های درست و صحه گذاری شده و بر مبنای استاندارد، باعث اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می شود، شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با کمک کارشناسان خبره مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، از تدوین استانداردهای ملی انجام آزمون در چارچوب کارگروه های تخصصی، حمایت می کند.
۲۵ عنوان استاندارد توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد شد که از این میان، ۱۰ عنوان برای تدوین بعنوان استاندارد ملی پذیرفته شد، این استانداردها در زمینه روش آزمون بوده و در کمیته های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، انداز ه شناسی و مهندسی پزشکی مطرح و بررسی شدند.
تا کنون مراحل تدوین ۹ استاندارد به صورت کامل به پایان رسیده است و در مرحله دریافت شماره ملی هستند، این استانداردها به همت کارشناسان کارگروه های تخصصی پرتو ایکس، کروماتوگرافی، آنالیز سطح و میکروسکوپ پروبی روبشی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با دعوت از بعضی از متخصصان خارج از شبکه در حوزه های مرتبط تدوین شدند.
اما این استانداردها در حوزه های مختلفی چون تعیین مساحت سطح ویژه پودرهای فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی، آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل های کاتالیست آنالیز شیمیایی سطح - میکروسکوپی پروبی و آزمون غیرمخرب - پراش پرتو ایکس بود.
همچنین استانداردهای دیگری چون راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز طیف سنجی پرتو ایکس، راهنمای آنالیز عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس برپایه تفکیک طول موج، اندازه گیری باقیمانده مایعات قابل اشتعال استخراج شده از نمونه های باقیمانده آتشسوزی به روش کروماتوگرافی، کیفیت آب و روش آزمون تنش پسماند با پراش اشعه ایکس توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و به تصویب رسید.
شبکه آزمایشگاه فناوری های راهبردی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیشتر از ۸۶۰ هزار خدمت اعتباری آزمایشگاهی و پژوهشی را به شرکتهای دانش بنیان، شرکتهای خلاق، استارتاپ ها، دانشگاهیان و پژوهشگران عرضه کرده است.منبع:

1400/03/18
13:33:43
0.0 / 5
357
تگهای خبر: آموزش , استارتاپ , پزشك , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه