ضرورت پالایش واژه های بیگانه درس علوم دانش آموزان

ضرورت پالایش واژه های بیگانه درس علوم دانش آموزان

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: حفظ و نگهداری زبان فارسی، در اولویت برنامه های سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار دارد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حسن ملکی در جلسه شورای حفظ و ترویج زبان فارسی، که با حضور تعدادی از مدیران و معاونان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد، اظهارکرد: شورای حفظ و ترویج زبان فارسی، بر مبنای نامه ارسالی از جانب وزارت خانه، در خصوص ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه تشکیل شده است که مسئولیت بسیار سنگینی برای ما ایجادکرده وباید دقت ویژه ای در آن داشته باشیم.
ملکی اضافه کرد: زبان فارسی، به علت تأثیر و گستردگی خاصی که در مجموعه فرهنگ اسلامی و ایرانی ما دارد، صرفا یک زبان نیست و در واقع یک فرهنگ و تمدن است، بنابراین وقتی از زبان فارسی صحبت می نماییم، نباید آنرا به مکالمه و واژه ها محدود نماییم چونکه بسیار فراتر از این مسائل است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، خاطرنشان کرد: این زبان به مثابه یک رود جاری است که از گذشته های دور سرچشمه گرفته و در زمان حال جاری و به سمت آینده درحال حرکت است. این زبان انسان را در امتداد زمان قرار می دهد و به واسطه آن، زمان گذشته، حال و آینده به یکدیگر مرتبط می شوند و راه تمدنی ما شکل می گیرد. زبان فارسی فقط در ایران، به کار گرفته نمی گردد بلکه تعداد قابل توجهی از کشورها مانند افغانستان، پاکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و... به زبان فارسی تکلم و حتی نگارش می کنند و این نشان دهنده جایگاه بلند زبان فارسی و تاثیر آن بر فرهنگ و تمدن است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: از جهت هنری و زیبایی شناختی، میتوان اظهار داشت که زبان فارسی، در تاریخ بشریت کم نظیر است چونکه زیباترین و عارفانه ترین اشعار ما به زبان فارسی بیان شده و حیرت خیلی از جهانیان را برانگیخته است. نمونه هایی چون گلستان، بوستان، مثنوی معنوی و... مبین قدرت و شکوه این زبان هستند. از بعد عرفانی هم بسیاری ازعرفای صاحب نام عرب، هندی و... به زبان فارسی نگارش داشته اند بنابراین تاکید بر این زبان، حائز اهمیت می باشد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، ملکی بر ضرورت توجه به زبان فارسی در کتاب های درسی تاکید کرد و اظهار داشت: زبان فارسی از راه کتاب های درسی، مجلات رشد و.... تألیف می شود، بنابراین باید واژه های بیگانه را در این منابع پالایش نماییم تا واژه های خالص زبان فارسی را، شاهد باشیم. مخصوصاً در درس علوم، این مساله بیشتر مطرح است و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. البته این کار احتیاج به متخصصان حوزه زبان و ادبیات فارسی دارد.
منبع:

1400/03/25
23:07:10
0.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه