برای آسان سازی فرآیند پژوهش

سامانه پیكره های ایرانداك افتتاح شد

سامانه پیكره های ایرانداك افتتاح شد

پروژه آسان: سامانه پیکره های ایرانداک (ساپا) در پاسخ به نیاز پژوهشگران کشور در آسان سازی پروسه پژوهش توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات افتتاح شد.


به گزارش روز شنبه ایرنا از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، سامانه پیکره های ایرانداک (ساپا) در نشانی SAPA.IRANDOC.AC.IR راه اندازی و در دسترس تمامی پژوهشگران کشور گذاشته شد.
بسیاری از پژوهش های زبان شناسی و تصمیم گیری ها در برنامه ریزی زبانی، تنها با کاربرد یک پیکره زبانی امکان پذیر است، پیکره، مجموعه ای نظام مند، کامپیوتری و درست از زبان است که جهت بررسی های زبان شناختی به کار می رود.
پیکره ها کاربردهای بسیاری در پردازش زبان طبیعی و درک و بازشناسی گفتار، تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن، نگارش فرهنگ ها، آموزش و پژوهش، ساخت پایگاه های داده زبانی، بررسی واژه های هم آیند در زبان های گوناگون، پایشگری زبان برای پیگیری و ردگیری دگرگونی های زبانی، ترجمه ماشینی، توسعه مفاهیم و منابع در پیوند با واژگان، نگارش و گسترش مهارت های نوشتاری، آموزش و یادگیری زبان با شناخت گویش ها و گوناگونی زبان ها، معناشناسی، تحلیل کلام، زبان شناسی اجتماعی، زبان شناسی حقوقی، واکاوی ژانرهای ادبی و پژوهش های دستور زبان دارند.
سامانه پیکره های ایرانداک (ساپا) که می تواند از چندین پیکره پشتیبانی کند، حالا دارای یک پیکره با نام «پیکره پژوهش نامه» با نزدیک به چهار میلیون و ۷۸۰ هزار واژه تخصصی و میان رشته در حوزه هایی مانند علم اطلاعات و دانش شناسی، فناوری اطلاعات، مدیریت دانش، زبان شناسی رایانشی، اصطلاح شناسی و مانند آنها است.
این پیکره از مقاله های «پژوهش نامه پردازش و مدیریت اطلاعات» تولید شده است و برای پژوهش هایی که نیازمند بهره گیری از پیکره های تخصصی هستند، ارزش و کاربرد بسیاری دارد.
هنگام بازیابی اطلاعات در پیکره پژوهش نامه، افزون بر نمایش واژه یا عبارتِ جستجو در بافت زبان، نام مقاله ای که آن واژه یا عبارت در آن به کار رفته است، موضوع مقاله، پدیدآوران مقاله و فراوانی واژه یا عبارت جستجو نیز نمایش داده می شوند.
داده های این پیکره دارای برچسب اجزای واژگانی کلام (POS tag) نیز هستند که در خیلی از پردازش های زبان به کار می روند و مقوله واژه ها (مانند اسم، صفت، قید، و …) را پیدا می کنند.منبع:

1400/04/14
09:48:52
0.0 / 5
245
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه