تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

تشخیص سرطان با اسلایدهای هوشمند میکروسکوپ

به گزارش پروژه آسان محققان دانشگاه لاتروب واقع در ملبورن استرالیا با تغییر ساختار سطح اسلایدهای عادی میکروسکوپ در مقیاس نانو، توانستند اسلایدهای هوشمندی بسازند که ساختارهای بیولوژیکی و سلول ها را با تضاد رنگی خاصی نشان داده و امکان تشخیص لحظه ای بیماری ها را فراهم می آورد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، رویکرد فعلی تصویربرداری از بافت، اغلب متکی بر رنگ آمیزی یا برچسب زنی سلول ها است و این رویکرد تشخیص سلول های سرطانی را با چالش هایی مواجه کرده و ریسک تشخیص اشتباه نمونه ها را بخصوص در مراحل اولیه بیماری بالا می برد.
اما حالا محققان با استفاده از فناوری نانو توانستند برهم کنش نور با بافت بیولوژیکی را بگونه ای دست ورزی کنند که سلول های غیرطبیعی با رنگی متفاوت از سلول های طبیعی مشاهده شوند.
به گفته محققان، تصاویر حاصل از این شیوه جدید در مقایسه با تصاویر به دست آمده با استفاده از رویکرد متداول، مانند دیدن فیلم در تلویزیون های رنگی در مقایسه با تلویزیون های قدیمی و سیاه و سفید است. با استفاده از این روش میتوان سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد.
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و درسال ۲۰۱۸ میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به علت سرطان بود.
سرطان به علت رشد غیرطبیعی و غیرقابل کنترل سلول ها در اندام مختلف بدن شکل می گیرد. گاهی این سلول ها از مرزهای معمول خود فراتر می روند و در اندام های دیگر گسترش می یابند. این فرایند متاستاز نام دارد و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد سرطان
- سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است.
- درسال ۲۰۱۸ میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به علت سرطان بود.
-سرطان های ریه، پروستات، روده بزرگ و کبد شایع ترین انواع سرطان در مردان و سرطان های سینه، روده بزرگ، ریه، دهانه رحم و تیروئید، شایع ترین در زنان هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/18
11:46:30
0.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه