چاپ سه بعدی پلاستیک با بهره گیری از پودر ویژه

چاپ سه بعدی پلاستیک با بهره گیری از پودر ویژه

پروژه آسان: پژوهشگران استرالیایی با بهره گیری از یک پودر ویژه موفق به چاپ سه بعدی سریع و ارزان پلاستیک شدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، تعدادی از محققان در دانشگاه «نیو ساوت ولز» (UNSW)، متوجه شدند که افزودن یک پودر مخصوص به رزین مایع مورد استفاده در پروسه چاپ می تواند به ترمیم مواد پلاستیکی در صورت لطمه دیدن آنها کمک نماید.
این ترمیم را می توان در دمای اتاق انجام داد و فقط باید تحت نور ال ای دی صورت گیرد که موجب واکنش شیمیایی و همجوشی قطعات شکسته می شود. هم اکنون، دستیابی به چنین نتیجه ای می تواند به مفهوم جداسازی محصولات و قرار دادن اجزای شکسته در یک سری چرخه حرارتی باشد.
همچنین این ترمیم را با بهره گیری از این روش جدید می توان در مدت یک ساعت انجام داد. در صورتیکه چاپ سه بعدی یا تولید مواد افزودنی عموماً تأثیر کمتری بر محیط زیست دارد، اما هنوز با تعریف دقیق سازگاری با محیط زیست مطابقت ندارد.
دکتر ناتانیل کوریگان سخنگوی این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: هرگونه تاخیر در تعمیر شکستگی ها به طور معمول موجب اتلاف وقت و هزینه می شود اما حالا با بهره گیری از این روش جدید می توان آنها را به آسانی و به سرعت ترمیم کرد و در خیلی از موقعیت ها می توان بجای دور انداختن اجزای لطمه دیده، آنها را باردیگر ترمیم کرد.
وی اضافه کرد: یک مزیت زیست محیطی آشکار این روش این است که مجبور نیستید هر بار که یک ماده کاملاً جدید شکسته می شود باردیگر آنرا سنتز کنید. ما برای کاهش ضایعات پلاستیکی درحال افزایش طول عمر این مواد هستیم.
سخنگوی این گروه تحقیقاتی تصریح کرد: پودر افزودنی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد یک «تری تیو کربنات» یا عامل RAFT است. تری تیو کربنات از واکنش هیدروسولفید با دی سولفید کربن به دست می آید. این پودر امکان تنظیم مجدد شبکه عناصری که مواد چاپی را می سازند، می دهد و اجازه می دهد تا آنها را با هم ترکیب کنند.
کوریگان اشاره کرد: این ترکیب در عرض ۳۰ دقیقه رخ می دهد که نورهای UV LED مستقیماً بر روی پلاستیک شکسته تابیده می شوند و «ترمیم» کامل تقریباً در یک ساعت اتفاق می افتد.آزمایش های انجام شده همچون بر روی یک ویولن با چاپ سه بعدی تولید شده بود، نشان میدهد که استواری پلاستیک خود تعمیر شده بطور کامل به حالت شکسته اولیه خود بازیابی می شود.
وی همین طور اظهار داشت: البته فرآیندهای دیگری نیز وجود دارد که این کار را انجام می دهند اما آنها برای تعمیر مواد به شیمی حرارتی متکی هستند و به طور معمول برای دستیابی به همان نتیجه به حدود ۲۴ ساعت زمان و چرخه های حرارتی گوناگون نیاز دارند.
سخنگوی این گروه تحقیقاتی اضافه کرد: محدودیت دیگر سایر فرایندها این است که برای ترمیم مواد پلاستیکی به یک اجاق گازی نیاز دارید که با دمای بالا گرم شده باشد و بدیهی است که نمی توانید مواد پلاستیکی را در محل تعمیر کنید و ابتدا باید آنرا از قطعه جدا کنید که سطحی از پیچیدگی و تاخیر را اضافه می کند اما با بهره گیری از سیستم ابداعی ما، می توانید پلاستیک شکسته را در جای خود ترمیم کرد و نور را به کل قطعه بتابانید.
محققان معتقدند که این فناوری را می توان در طیف وسیعی از کاربردها بهره برد که در آن از مواد سه بعدی پیشرفته در قطعات تخصصی با فناوری پیشرفته استفاده می شود. این قطعات شامل لوازم الکترونیکی پوشیدنی، حسگرها و حتی تعدادی از تولیدات کفش است.منبع:

1400/10/04
22:41:21
0.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه