دانش آموزان و تعطیلات نوروزی

دانش آموزان و تعطیلات نوروزی

یک معلم و کارشناس آموزش و پرورش به بیان راهکارهایی برای گذران ایام نوروز دانش آموزان با تکیه بر حفظ جنبه سرگرمی سازی و مهارت آموزی پرداخت.


زهرا علی اکبری در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای دانش آموزان است تا کمی از مسئولیت ها و تکالیف مدرسه دوری و بر روی خودتوسعه ای در زمینه های مختلف فردی کار کنند اظهار نمود: با این وجود اغلب دانش آموزان براین باورند که در نوروز باید از هر گونه یادگیری و کسب مهارت جدید و یا ارتقای دانسته هایشان اجتناب کنند تا تعطیلات خوبی داشته باشند.
وی ادامه داد: اما راه های زیادی برای دانش آموزان وجود دارد که علاوه بر گذراندنِ خوش ایام نوروز، تعطیلات را به صورت مفید سپری و مهارت های جدیدی کسب کنند و سرگرم شوند؛ چون که کارهای مختلفی وجود دارد که هیچگاه در طول سال تحصیلی زمان کافی برای انجام آنها وجود ندارد.
این معلم و کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به این که دانش آموزان تمایل دارند در نوروز فقط استراحت کرده و از تعطیلات خود لذت ببرند، ازاین رو زمانی که از بهره وری از تعطیلات با آنان صحبت می شود، با بی میلی به آن واکنش نشان می دهند اظهار داشت: ازاین رو احتمال دارد در سازماندهی برنامه های اوقات فراغت و مدیریت زمان به کمک نیاز داشته باشند. آنها با کمی تلاش، می توانند روزهای تعطیل را با کارهای نشاط آور سپری و چیزهای جدیدی یاد بگیرند که می تواند هم در کارهای مدرسه و هم در زندگی روزمره برایشان بسیار مفید باشد.
علی اکبری اضافه کرد: پاسخ به این پرسش که "چگونه در تعطیلات خوش بگذرانیم و در عین حال کار مفیدی انجام دهیم؟" برای دانش آموزان بسیار مهم می باشد. ما باید به کودکان و نوجوانان آموزش بدهیم که اگر بیش از اندازه معمول وقت آزاد دارید، با مدیریت زمان از آن برای یادگیری چیزهای جدید استفاده کنید. برخی براین باورند که دانش آموزان از یادگیری خسته شده اند، اما ما درباره مهارت هایی صحبت می نماییم که در عین حال مفید و سرگرم کننده هستند.
وی با اعلان اینکه برای کسب مهارت های ماندگار و توانمندی باید همیشه از علایق و تمایلات کودکان حمایت نماییم، چونکه تعهد به همراه علاقه، دانش مفید زیادی (صبر، انضباط، تدبیر و غیره) را به همراه دارد اظهار داشت: در ادامه به چند مهارت اشاره می شود که دانش آموزان می توانند با انجام کارهای آنها در انتها تعطیلات نوروزی حس خوبی از کسب آنها داشته باشند. این مهارت ها به حل تمرین های سخت مدرسه ای و حفظ کردن های طوطی وار نیازی ندارد، چون که فقط به دانش آموز یاد می دهد در کنار کسب مهارت ها می تواند از زندگی کردن و تعطیلات لذت ببرد:
- کارهای ورزشی: تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای بهبود سلامت جسمانی دانش آموزان است، چون که مدت زیادی با آموزش های مجازی از ورزش کردن، فواید آن و هیجانات مثبت و انگیزه بخش دور بوده اند. ورزش چه فردی و چه تیمی خواستگاه اتفاقات خوب جسمی و روحی در کودکان و نوجوانان است. به دانش آموزان کمک می نماید تا از منطقه آسایش خود و کم تحرکی بیرون بروند و در این فرایند علاو بر شادی و نشاط سلامتی جسم خویش را بهبود ببخشند. در تعطیلات نوروزی که حال و هوای مطبوع آن مطلوب ورزش است یکی از بهترین پیشنهادها برای دانش آموزان، اهتمام ورزیدن به ورزش های فردی و گروهی است.
- نقاشی کردن: نوروز زمان مناسبی برای پرداختن به هنر و نقاشی است، دانش آموزان زمان زیادی برای مشاهده پیرامون خود دارند. طبیعت رنگارنگ و سرشار از انرژی است و این یک فرصت عالی برای ترجمه زیبایی های طبیعت بر روی بوم یا کاغذ است. نقاشی کردن به دانش آموزان صبر و حوصله می آموزد، چونکه تنها زمانی که تمرکز داشته باشیم می توانیم یک اثر هنری خلق نماییم. آموزش هنر و تربیت هنری در بروز نوآوری و خلاقیت، رشد اخلاقی، پرورش عواطف و احساسات، رشد مهارتی، نظم و دقت تاثیری شگرف دارد.
- تصویربرداری و عکاسی: تصویربرداری اگر با پیاده روی یا گشت وگذار در طبیعت بهاری همراه شود، می تواند یک فعالیت بسیار موثر و پرارزش باشد. امروزه با پیشرفت های فناوری برای عکاسی کردن فقط به یک گوشی مجهز به دوربین، آگاهی از تنظیمات دوربین و دقت در جزئیات نیاز داریم. اغلب به سبب سبک زندگی سریع خیلی از زیبایی های موجود را از دست می دهیم، ازاین رو عکاسی راهی عالی برای ثبت آن لحظات زیبا است. در سند تحول بنیادین گسترش و توسعه حساسیت زیبایی شناختی بعنوان یک هدف آموزشی وپرورشی بیان شده است و ارج نهادن به زیبایی شناسی، مهم ترین ارزش فرهنگی است که حتی بیشتر از کسب دانش به خاطر نفس دانش مورد علاقه است.
- خواندن و نوشتن: وقتی در مورد روش های مفید گذراندن تعطیلات برای دانش آموزان صحبت می نماییم، کتاب خواندن موضوعی اجتناب ناپذیر است. مطالعه هنوز هم یکی از بهترین و مفیدترین کارهای پیشنهادی به دانش آموزان در تعطیلات است. آنان اغلب دوست دارند بگویند که نمی خواهند وقت کم تعطیلات خویش را صرف مطالعه کنند، اما والدین با برنامه ریزی خوبی می توانند این بهانه دانش آموزان را به یک فرصت کتابخوانی خاطره انگیز تبدیل کنند.
همانطور که ما فیلمها و برنامه های تلویزیونی را بازگو و بازنویسی می نماییم، تلاش کنید تا دانش آموزان هم کتاب داستان ها و رمان های مورد علاقه خویش را در محیط خانه با دیگران و یا دوستانشان به اشتراک گذارند. باید از کودکان و نوجوانان در روزهای تعطیلات خواست که به نوشتن خاطرات نوروزی خود بپردازند و در انتها روند رشد و ارتقای خود در مهارت نوشتن را ارزیابی و بررسی نمایند.
اینها چند مهارت ساده است که همه دانش آموزان می توانند در طول تعطیلات بیاموزند و موفقیت در آنها به عزم دانش آموز و حمایت والدین به دور از اجبار و خستگی بستگی دارد. آنچه در نوروز آموخته می شود می تواند برای بقیه عمر مفید باقی بماند، اگر فقط بعنوان یک درس بزرگ زندگی باشد.
منبع:

1400/12/29
13:02:05
0.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه