رئیس سازمان تعلیم و تربیت كودك وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد:

9 میلیون از جمعیت کشور کودک هستند

9 میلیون از جمعیت کشور کودک هستند

به گزارش پروژه آسان خراسان رضوی رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: حالا ۹ میلیون نفر از جمعیت کشور را کودکان تشکیل می دهد.مجتبی همتی فر در حاشیه سفر به کاشمر در گفتگو با ایسنا یکی از عناصر اصلی در فرآیند تربیتی را معلم یا مربی دانست و اضافه کرد: چون کودکان سنین زیر هفت سال خواندن و نوشتن نمی دانند و چیزی بعنوان کتاب درسی ندارند و با فعالیتهایی که دارند رشد می کنند بنابراین در این مرحله کار مربی بسیار حائز اهمیت و دشوار می باشد.

وی با تاکید بر این که مربی باید نحوه کار با کودک را به صورت تخصصی بداند و موقعیت های تربیتی را فراهم آورد، اظهار نمود: در این خصوص رشته های مختلفی داریم که مربیان نه تنها خود فرا می گیرند بلکه به خانواده برای مهارت کار با کودک در خانه یاد می دهند.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: جایگاه رابطه بین مربی و کودک بسیار حائز اهمیت، با عنایت به اثرپذیری که کودک از مربی دارد باید نیروهایی با خصوصیت های خاص تری را آموزش داده و سپس گزینش نماییم.

وی در ادامه به مهم ترین صدمه هایی که کودکان را تهدید می کند اشاره نمود و اظهار داشت: فضای مجازی در دوران کرونا به یک صدمه جدی برای کودکان تبدیل گشته است.

همتی فر همینطور تک فرزندی را از دیگر تهدیدها دانست و اضافه کرد: هر چند در گذشته فرزندان ارتباط را با دیگران بیشتر تجربه می کردند اما حالا در خانواده های تک فرزندی سبب شده تا محیط ارتباطی کمتر شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: چون کودکان در دوران کرونا مصرف فرهنگی کنترل نشده ای داشتند و از طرفی فضای مجازی ایمن، سالم و مفید هم نبود بنابراین فضای مجازی از مهم ترین تهدیدهای عمومی کودک و نوجوان است.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه کودکان زیر ۷ سال و حتی بالاتر تحت تاثیر اثرات منفی فضای مجازی قرار دارند، اظهار داشت: شاید فضای مجازی فرصت باشد اما چون کنترل شده نیست، والدین کنترل ندارند و فضا با سن کودکان متناسب سازی نشده افت های بسیاری را با خود به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه این بستر باعث ایجاد صدمه های اجتماعی دیگر هم شده است، اضافه کرد: هرچند سازمان آموزش و پرورش هم در ساماندهی فضای مجازی وظایفی بر عهده دارد اما تمامی مأموریت ها ذیل سند مصوب شورایعالی فضای مجازی بعنوان سند صیانت از کودک و نوجوان در فضای مجازی است.

همتی فر خاطرنشان کرد: بر طبق این سند نه تنها تمامی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی ایمن می شوند بلکه معرفی سایت هایی با محتوای مفید و سالم از دیگر اهداف است، این از وظایف وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد بوده که بتواند سایت هایی را شناسایی و معرفی نموده تا برای سنین مختلف بتوانند محتواهای سالم را تولید کنند.

وی بیان نمود: حالا در سطح کشور ۹ میلیون کودک داریم که اگر بنا به سیاست های جمعیتی و تشویق خانواده ها به فرزند آوری باشد جمعیت افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: سازمان هایی که در فرزند پروری و فرزند آوری مسئولیت دارند باید ضمن این که خانواده ها را آماده نموده و آموزش های لازم را می دهند، خانواده را توانمند کرده و با ایجاد شرایط اجتماعی لازم کاری کنند که خانواده بتواند والدگری را به نحو مطلوب انجام دهد.

منبع:

1401/02/24
13:44:11
0.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه