ضدآفتابی برای زمین

ضدآفتابی برای زمین

به گزارش پروژه آسان خراسان رضوی دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) قصد دارند برای مبارزه با تغییرات اقلیمی مانعی بین زمین و خورشید قرار دهند.به نقل از ساینس، این طرح را تعدادی از پژوهشگران این موسسه برای پیشگیری از فجایع بیشتر ناشی از تغییرات اقلیمی پیشنهاد کردند که شامل مجموعه ای از حباب های فضایی غول پیکر بعنوان آفتابگیر است که مانند مانعی بین زمین و خورشید عمل می کند.

این پروژه که با عنوان «حباب های فضایی» به رهبری لابراتوار شهرهای حساس موسسه فناوری ماساچوست اداره می شود، سوال معقولی را مطرح می کند که پاسخی عجیب برای آن عرضه کرده اند؛ اگر میزان تغییرات آب وهوایی از قبل بسیار فراتر رفته، چه چیزی می تواند ناجی وضعیت اضطراری ما باشد؟

این کنسرسیوم آزمایشگاهی و تحقیقاتی در یک بیانیه مطبوعاتی پیشنهاد می دهد یکی از این اقدامات اضطراری شامل چیزی است که آنها «ژئومهندسی خورشیدی» می نامند؛ یک زمینه تحقیقاتی بسیار نظری و مطالعه نشده با هدف انعکاس کسری از نور خورشید که به زمین می رسد.

این فرضیه در اصل ساده و شامل پرتاب فضاپیمایی است که حباب های شفاف بین خورشید و زمین بوجود می آورد.

در این بیانیه آمده، از آنجاییکه حباب ها می تواند عمدا با شکستن تعادل سطحی خود از بین برود، این امر چاره مهندسی زمین خورشیدی را کاملا بازگشت پذیر می کند و زباله های فضایی را به میزان قابل توجهی می کاهد.

محققان خاطرنشان کردند: این حباب ها احیانا می تواند از یک لایه نازک و شفاف سیلیکون و ماده دیگری ساخته شود و به بهترین وجه در نقطه لاگرانژ بین خورشید و زمین قرار گیرد و اجازه دهد آن در مداری ثابت نسبت به زمین باقی بماند.

در حالی که این مورد کاملا به معنای واقعی کلمه امکان پذیر است اما از لحاظ ریاضیات هم مبحث بررسی گردید و همان گونه که محققان اشاره کردند، اگر ما ۱.۸ درصد از تابش خورشیدی را پیش از برخورد به سیاره زمین منحرف نماییم، به صورت کامل گرمایش جهانی امروز را معکوس خواهیم کرد.

محققان تاکید نمودند این روش بعنوان یک چاره جامع برای تغییرات آب وهوایی در نظر گرفته نشده بلکه به منظور تکمیل سایر تلاش ها در کاهش تاثیرات منفی تغییرات آب وهوایی است.

با توجه به این که تلاشهای فعلی ما به اندازه کافی برای پیشگیری از فاجعه اقلیمی پیشرو انجام نشده، احیانا زمان آن رسیده که خارج از چارچوب فکر نماییم.
1401/03/29
16:08:16
0.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه