پاسخ سازمان سنجش به نگرانی ها درباره اعمال تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور

پاسخ سازمان سنجش به نگرانی ها درباره اعمال تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تکیه بر این که داوطلبان کنکور نگرانی برای دریافت سوابق تحصیلی نداشته باشند، اظهار داشت: اگر کسی نمرات خوبی در مقطع دیپلم نگرفته، اما مصمم به تغییر رویه و ورود به دانشگاه است یا باید ضریب سوابق تحصیلی نامطلوب خویش را بپذیرد یا در آزمون های ترمیمی شرکت نماید.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پور عباس با تکیه بر این که مصوبه جدید کنکوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اگر تا نیمه تیر ماه ابلاغ شود، کنکور ۱۴۰۲ را مطابق آن برگزار می نماییم، اظهار داشت: مطابق قانون، سازمان سنجش موظف است یک سال پیش از برگزاری کنکور سراسری، شیوه برگزاری را برای داوطلبان تشریح کند. اگر تا این تاریخ، مصوبه ابلاغ نشود کنکور ۱۴۰۲ به شیوه کنکور سال جاری برگزار می گردد و ما نمی توانیم بیشتر از نیمه تیر ماه برای ابلاغ مصوبه کنکوری صبر نماییم.
وی ادامه داد: مهم ترین تغییر در این مصوبه، لحاظ ضریب ۴۰ درصد نمرات ۱۰ درسی است که آموزش و پرورش به شکل آزمون سراسری برای دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می نماید. اما کنکور ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل تغییری نکرده و سهم آزمون تأثیر ۶۰ درصد دارد و ۴۰ درصد سوابق تحصیلی به شکل تأثیر مثبت اجرا می شود ولی برای کنکور ۱۴۰۲ یعنی سال آینده به شکل تأثیر قطعی به شکل مثبت و منفی لحاظ خواهد شد.
این مقام مسئول همینطور به تشریح جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور و نگرانی های دانش آموزان در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: مقرر است نگرانی دانش آموزان سال دوازدهم درباره فرصت جبران نمرات سوابق تحصیلی با برگزاری آزمون های ترمیمی برطرف شود و این مورد را قانون گذار با مصوبه جدید برای آموزش و پرورش به صورت تعهد بوجود آورده است.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد احتمال بروز برخی تبعیض ها با اعمال تأثیر قطعی سواق تحصیلی در کنکور هم خاطرنشان کرد: سطح آموزش در کشور متفاوت می باشد در نقاط دور دست امکان دارد معلمانی با سطح دانش معلمان مناطق و مدارس برخوردار وجود نداشته نباشند و امکانات آموزشی و کمک آموزشی هم برابر نیست. بنابراین تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور هم یک چالش بزرگ دیگر است که آموزش و پرورش باید برای حل آن اقدام نماید.
پور عباس ضمن اشاره به وضعیت سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم هم اظهار داشت: در مصوبه کنکوری جدید، ماده ۹ وجود دارد که بر طبق این ماده شورای سنجش و پذیرش به رسمیت شناخته شده و اختیارات کامل درباره تطبیق دروس و سوابق تحصیلی و میزان تأثیر آن به این شورا داده شده است.
وی افزود: به عبارت دیگر وقتی این سوابق تحصیلی موجود نیست شورای سنجش و پذیرش تصمیم گیرنده است که چه میزان سوابق تحصیلی و چه میزان آزمون سراسری برای داوطلب لحاظ شود. یعنی به میزانی که این سوابق تحصیلی وجود ندارد، چند درصد کنکور و چند درصد سوابق تحصیلی برای داوطلب لحاظ شود. اگر کسی نمرات خوبی در دیپلم نگرفته اما مصمم به تغییر رویه و ورود به دانشگاه است یا باید ضریب سوابق تحصیلی نامطلوب خویش را بپذیرد یا در آزمون های ترمیمی شرکت نماید.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همینطور در پاسخ به نگرانی دانش آموزان از صحت امتحان های تشریحی، احتمال تقلب در امتحانات و تصحیح برگه ها هم اضافه کرد: اگر این کار با همین زیرساختی که فعلاً در آموزش و پرورش موجود است اجرا شود جای این گونه نگرانی ها هست ولی بنا بر این است که این وزارت خانه خویش را با شرایط جدید تطبیق دهد و آزمون های هوشمند الکترونیک را در برنامه برگزاری آزمون های سراسری خود داشته باشد.
به نقل از ایشان، برگه های امتحانی دانش آموزان پایه دوازدهم دبیرستان بدون سربرگ است و در سرتاسر کشور توزیع می شود، ازاین رو مشخص نیست کدام برگه امتحانی در کجای کشور و توسط چه کسی تصحیح می شود و برای اطمینان از رعایت عدالت هر برگه را دو مصحح می بینند. نمرات دانش آموزان که به سازمان سنجش می رسد خام است و این دروس را با ضرایب تراز می نماییم.
پور عباس که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، تصریح کرد: در سازمان سنجش بعنوان مجری کنکور این زیرساخت ها را آماده کرده ایم و در دو سال آینده آزمایش هایی را اجرا می نماییم و امیدواریم کنکور را از سال ۱۴۰۳ به شکل هوشمند و الکترونیکی بدون کاغذ برگزار نماییم. سازمان سنجش، آزمون سراسری را برگزار می نماید و آموزش و پرورش آزمون سوابق تحصیلی که همان ۱۰ درس سال دوازدهم دبیرستان را برگزار می نماید، ازاین رو دو آزمون به صورت جدا خواهند بود، اما ما در جریان الکترونیکی شدن آزمون ها در آموزش پرورش نیستیم.
وی تصریح کرد: مقرر است نگرانی دانش آموزان سال دوازدهم درباره فرصت جبران نمرات سوابق تحصیلی با برگزاری آزمون های ترمیمی برطرف شود و این را قانون گذار با مصوبه جدید برای آموزش و پرورش به صورت تعهد بوجود آورده است.

منبع:

1401/03/31
22:55:26
0.0 / 5
72
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه