حضور 9 داوطلب بالای 73 سال و 4 داوطلب 13 ساله در کنکور سال جاری

حضور 9 داوطلب بالای 73 سال و 4 داوطلب 13 ساله در کنکور سال جاری

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تکیه بر اینکه ۹ داوطلب بالای ۷۳ ساله و ۴ داوطلب ۱۳ ساله در کنکور سال جاری شرکت کردند اظهار داشت: این داوطلبان از ۵ شهر تهران، شیراز، کرج، آمل، و اردبیل در رشته های مختلف تجربی، انسانی و ریاضی و هنر کنکور شرکت کردند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد به تشریح نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده برگزار می شود پرداخت و اظهار داشت: برگزاری کنکور ۱۴۰۱ از روز چهارشنبه هفته آینده با رقابت داوطلبان رشته های هنر شروع می شود و تا روز شنبه به مدت ۴ روز ادامه دارد.
ایشان در ادامه با تکیه بر اینکه تغییرات بسیار خوبی از نظر شکلی در کنکور سال جاری اتفاق افتاده است اظهار داشت: در حوزه تغییرات شکلی ما توانستیم روز گذشته نخستین دستگاه فوق پیشرفته اسکنر را که پاسخ نامه ها را اسکن می کند خریداری نماییم. ما در سال های گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار پاسخ نامه در کنکور داشتیم که این آمار به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار پاسخنامه افزوده شده است که دستگاه خریداری شده می تواند پاسخنامه را با سرعت بالایی اسکن کند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشورتصریح کرد: علت افزایش پاسخنامه ها در کنکور سال جاری این بود که ما تعداد دفترچه ها و پاسخنامه ها را افزایش دادیم و اما سال های گذشته صرفاً یک پاسخنامه و یک دفترچه در میان داوطلبان توزیع می شد.
دکتر پورعباس به آمار مسن ترین ها و جوان ترین های کنکور ۱۴۰۱ اشاره نمود و اظهار داشت: سال جاری ما دو داوطلب ۸۱ ساله، ۱ نفر ۷۸ ساله، ۲ نفر ۷۵ ساله و ۳ نفر ۷۴ ساله و همینطور یک نفر هم ۷۳ ساله بعنوان داوطلب کنکور داریم و ۴ داوطلب هم ۱۳ ساله هستند که این داوطلبان از شهرهای مختلف شیراز، تهران، کرج، آمل و اردبیل در رشته های مختلف تجربی، انسانی و ریاضی و زبان در آزمون شرکت کردند.
دکتر پورعباس در مورد نحوه تأمین امنیت کنکور ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: ۹۵ درصد شبکه های اجتماعی و متخلف با انگیزه اخاذی و گرفتن پول از داوطلبان تشکیل شدند. در حالیکه هیچ فعالیتی در مورد کشف و عرضه سوال ندارند. در واقع آنها از داوطلبان یک مدرک شناسایی عکس دار دریافت می کنند و از این مدارک بعنوان برگ برنده برای ادامه اخاذی های خود استفاده می نمایند.
وی تصریح کرد: سفارش ما به داوطلبان این است که از گزارش کردن فعالیت این گروه های متخلف نترسند و پیش از برگزاری کنکور حتما از این شبکه ها بیرون بروند. چون که عضویت آنها یا حتی پدر و مادر داوطلبان در این گروهها و شبکه ها جرم تلقی می شود.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: عده ای از متخلفان تلاش می کنند به سئوالات کنکور دسترسی پیدا کنند در حالیکه یکی از سخت ترین قرنطینه های ممکن در بخش سوال ها انجام می شود و ما دفترچه ها و پاسخ نامه ها را به هم پیوند کرده و در یک نایلون پلمب می نماییم و این دفترچه های شخصی سازی شده توسط خود داوطلبان باز می شوند.
وی تصریح کرد: کوشش برای دسترسی به سئوالات از جانب متخلفان زمانی شروع می شود که دفترچه توسط داوطلب باز می شود و امکان دارد افرادی خود داوطلبانه بخواهند با دوربین های پیشرفته نظیر انگشتر، کراوات یا دگمه دوربین دار هستند عکس بگیرند و تقلب کنند اما ما این افراد حرفه ای را شناسایی کردیم و در جلسه آزمون هم شناسایی این افراد ادامه دارد و مجازات های سنگینی برای آنها در نظر گرفته شده است. به صورتی که اگر این تخلف توسط داوطلب اتفاق بیفتد محرومیت ۱۰ ساله و اگر توسط غیر داوطلب صورت بگیرد تا ۵ سال زندان برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: ما برای اینکه با تخلف در آزمون مقابله نماییم اقدامات زیادی انجام داده ایم مثلاً حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد که داوطلب بتواند از دفترچه سوالات عکس بگیرد و به بیرون از جلسه آزمون ارسال نماید و ۳۰ دقیقه هم طول می کشد کلید ساخته شود و ۳۰ دقیقه هم زمان می برد این کلید به دست داوطلب برسد. به همین جهت ما دفترچه ها را به ۳ دفترچه تقسیم کردیم و داوطلب پس از پاسخ به هر دفترچه موظف است آنرا تحویل دهد. به همین جهت فرصت تقلب از بین می رود. در حالیکه در سال های گذشته پاسخنامه ها و دفترچه ها ۴ ساعت و ۴۵ دقیقه در اختیار داوطلبان بود و فرصت تقلب بسیار بود و امنیت کاهش پیدا می کرد.
دکتر پورعباس تصریح کرد: سال جاری بازرسی های بدنی و فیزیکی از داوطلبان به شدت افزوده می شود و افراد اجازه آوردن موبایل اصلا به جلسه آزمون را ندارند و اگر موبایلی بیرون از جلسه روشن باشد داوطلب متقلب شناخته می شود و بردن موبایل در سر جلسه آزمون تا ۵ سال محرومیت همراه دارد و اگر موبایل روشن در درب ورودی آزمون تحویل داده شود تقلب به حساب می آید. چون که ما به کمک ابزارهایی که از جانب شرکتهای دانش بنیان ساخته شده است می توانیم داوطلبانی که این موارد را رعایت نمی کنند شناسایی نماییم.
وی تصریح کرد: سئوالات کنکور ۱۴۰۱، محتوایی هست و هر سوال ۴ گزینه دارد که بر مبنای محتوای کتاب طراحی شده است.
رئیس سازمان سنجش همینطور از هوشمند شدن گرایش در رشته های پرستاری اطلاع داد و اظهار داشت: در واقع وضعیت طوری شده است که داوطلبان بازار کار رشته های خویش را انتخاب می کنند واین گونه نیست که مانند گذشته، سفارش های پدر و مادر در انتخاب رشته داوطلبان موثر باشد و وضعیت بازار کار جایگزین سفارش ها برای هدایت تحصیلی شده است. مثلاً نرخ قبولی دانشگاه فرهنگیان به علت بازار کار تضمین شده در بالای جدول قرار گرفته است. اما در رشته های ریاضی به علت رکود حوزه فنی کشور، گرایش داوطلبان کمتر شده است و پیشبینی ما این است که از سال جاری به علت رونق اقتصادی در حوزه های فنی پروژه های کلان نفتی، ساخت و ساز و آب و کشاورزی رونق بهتری برای گرایش در این رشته ها داشته باشیم.
دکتر پورعباس همینطور درباره زمان اعلام نتایج کنکور تصریح کرد: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ اواسط مرداد اعلام خواهد شد و داوطلبان با فاصله ۴ تا ۵ روز یعنی از دهه سوم مرداد می توانند انتخاب رشته خویش را شروع کنند و از نیمه دوم شهریور ماه نتایج همه آزمون ها اعلام خواهد شد و نتایج کنکور هم هفته آخر شهریور ماه منتشر شود.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در انتها به قرنطینه نیروها در بخش آزمون سازی این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: ما دو قرنطینه در این سازمان داریم که یک قرنطینه پیش از آزمون صورت می گیرد و افراد سه ماه در قرنطینه قرار می گیرند که در حوزه بسته بندی سوال ها فعالیت دارند. این افراد از راه کانالهای زیر زمین به خوابگاه متناسبی که سال جاری برای آنها در نظر گرفته شده انتقال داده می شوند. تعداد آنها زیر ۱۰۰ نفر است و یک روز پس از برگزاری آزمون آزاد می شوند. قرنطینه دوم هم از همان بامداد روز چهارشنبه نخستین روز برگزاری کنکور آَغاز می شود که این افراد پاسخ آنها را می خوانند و با عنایت به دستگاه اسکنر یا پاسخ نامه خوانی که به دستگاههای قبلی اسکن اضافه کردیم و برنامه خرید دستگاه دیگری را هم داریم پاسخنامه ها امروز بزودی خوانده خواهند شد.

منبع:

1401/04/01
20:51:47
0.0 / 5
44
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه