شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس

شرایط ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس

به گزارش پروژه آسان شیوه نامه اجرایی ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس جمهوری اسلامی ایران در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ از جانب مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور ابلاغ گردید.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، در شیوه نامه ابلاغی از جانب مهدی فیاضی، رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور آمده است که این دستورالعمل در اجرای سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مصوبه مورخ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ هیئت وزیران و همینطور موافقت وزیر کشور و رئیس کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی تدوین شده است.
در ماده ۱ این شیوه نامه، اصطلاحاتی تعریف شده است که بر مبنای آن «دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی»، به تمام اتباع خارجی متقاضی تحصیل بین سنین ۶ تا ۲۰ سال تمام پسر و ۶ تا ۲۲ سال تمام دختر اطلاق شده است.
همینطور «ولی دانش آموز تبعه خارجی»، پدر دانش آموز و در صورتیکه پدر به هر علتی حضور نداشته باشد، مادر بعنوان ولی دانش آموز تعریف شده است.
«قیم دانش آموز تبعه خارجی» هم این گونه تعریف شده است: دانش آموز تبعه خارجی که فاقد ولی بوده و تحت سرپرستی پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، عمو، دایی، عمه و یا خاله قرار دارند و این سرپرستی با حکم دادگاه و یا تاییدیه سفارت افغانستان مستند باشد.
در ماده ۲ شیوه نامه مذکور، فراهم کردن امکان دسترسی به آموزش پایه برای کودکان لازم التعلیم اتباع خارجی دارای مدارک قانونی اقامت در جمهوری اسلامی، اجرای منویات مقام معظم رهبری در مورد دانش آموزان لازم التعلیم اتباع خارجی غیرمجاز، ایجاد فرصت های برابر و عدالت آموزشی برای همه دانش آموزان و افراد لازم التعلیم من جمله اتباع خارجی در جهت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و توسعه بهداشت در جامعه دانش آموزان من جمله اتباع خارجی با هدف حفظ سلامت دانش آموزان مدارس کشور بعنوان اهداف طرح ذکر شده اند.

مشمولان ثبت نام و تحصیل در مدارس کشور
در ماده ۳ به اتباع مشمول تحصیل در ایران اشاره شده است:
الف - دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدارک زیر:
۱- گذرنامه دارای اقامت معتبر
۲- گذرنامه خانواری (دارای روادید تا ۱۴۰۰/۹/۳۰ )
۳- دفترچه پناهندگی معتبر
۴- دفترچه اقامت معتبر صادره از نیروی انتظامی
۵- کارت های آمایش ۱۶ یا ۱۷
۶- کارت های هویت ۱۵ یا ۱۶
۷- برگه تردد دارای اعتبار بدل از کارت آمایش
۸- دفترچه اقامت ویژه صادره از نیروی انتظامی
۹- برگ حمایت تحصیلی صادره در سال ۱۴۰۱ یا ۱۴۰۰
تبصره ۱: نحوه و زمان صدور برگ حمایت تحصیلی جهت دانش آموزان کلاس اولی غیرمجاز دارندگان سربرگ شناسایی قدیم و همینطور افراد دارای برگ شناسائی شش ماهه جدا گانه به دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری ها و دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی ابلاغ می شود.
دانش آموزانی که دارای مدرک فوق الذکر هستند، می توانند با عنایت به شرایط ذیل در تمام مقاطع تحصیلی تا سطح دیپلم در مدارس رسمی ثبت نام کنند. این متقاضیان باید جهت ثبت نام مستقیما به مدارس زیر پوشش آموزش و پرورش رجوع کنند.
تبصره ۲: در صورت انقضای تاریخ مدرک اقامتی دانش آموزان پیش از آخر سال تحصیلی ادامه تحصیل آنان تا آخر سال تحصیلی بلامانع است.
تبصره ۳: دارندگان برگ حمایت تحصیلی سال ۱۴۰۰ در صورت داشتن کارنامه تحصیلی در مدارس کشور می توانند برای سالجاری هم در همان مدرسه ثبت نام کنند، انتقال ایشان به سایر مدارس یا پایه بالاتر مشروط به داشتن برگ حمایت تحصیلی سال ۱۴۰۱ است.
ب- فرزندان اتباع خارجی ایثارگر:
تحصیل فرزندان ایثارگران اتباع خارجی در مدارس شاهد و مدارس ایثارگران طبق ضوابط آموزش و پرورش صورت می پذیرد. همینطور مکاتباتی که وزارت آموزش و پرورش را ملزم به ثبت نام از دانش آموزان اتباع خارجی موصوف می کند باید از راه ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری ها و اداره کل اتباع وزارت کشور ارسال شود.
تمام استعلامات فرزندان شاهد ایثارگر توسط سازمان ها و نهادهای ذیربط از راه وب سرویس در بستر سامانه سیام وزارت کشور انجام می پذیرد. همینطور دانش آموزان اتباع خارجی ایثارگر فاقد مدرک هویتی و اقامتی معتبر ملزم به عرضه گواهی ایثارگری صادره از جانب مراجع ذیربط جهت انجام فرایند مربوطه در سامانه سیام، تعیین کد اختصاصی و سپس دریافت برگ حمایت تحصیلی هستند.


شرایط ثبت نام دانش آموزان در هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش
در ماده ۴ شیوه نامه، شرایط ثبت نام در هنرستان ها اعلام شده که به این شرح است:
ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در هنرستان های شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش با رعایت سهمیه در رشته های زیر بلامانع است:
پذیرش ۲۰ درصدی از ظرفیت هر ناحیه، شهرستان و منطقه صرفاً در شاخه فنی وحرفه ای در رشته های پویانمایی، سینما، نمایش، نقاشی، موسیقی (نوازندگی سازهای ایرانی)، موسیقی (نوازندگی سازهای جهانی) و در شاخه کاردانش در رشته های هتلداری، نقاشی ایرانی، صحافی و جلدسازی، نوازندگی سازهای ایرانی و خارجی، آواز ایرانی، آواز جهانی
پذیرش ۱۰ درصدی از ظرفیت هر ناحیه، شهرستان و منطقه ادارات کل آموزش و پرورش در سایر رشته های شاخه فنی وحرفه ای و کاردانش متناسب با سیاست های توسعه متوازن استان خواهد بود.

نحوه تعیین سطح تحصیلی دانش آموزان اتباع
در ماده ۵ به نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی اشاره شده است که بر مبنای آن متقاضیان ثبت نام در یکی از پایه های دوره ابتدایی که فاقد مدرک تحصیلی هستند جهت تعیین سطح تحصیلی به نزدیک ترین دبستان محل سکونت خود رجوع کنند.
متقاضیان ثبت نام در یکی از دوره های متوسطه اول و دوم که فاقد مدرک تحصیلی هستند هم باید جهت تعیین سطح تحصیلی به اداره آموزش و پرورش منطقه محل سکونت خود رجوع کنند.
ضمنا برابر ماده ۵۵ آئین نامه اجرایی مدارس و تبصره ذیل آن، دانش آموزانی که در مراکز غیرمجاز تحصیل کرده اند تعیین پایه نخواهند شد و ثبت نام و ادامه تحصیل آنان با رعایت حداکثر شرط سنی و برپایه سوابق و آخرین کارنامه تحصیلی مجاز خواهد بود. همینطور متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی خارجی هستند باید برای ارزشیابی و تطبیق مدارک تحصیلی خود از راه مرکز امور بین الملل و ادارات کل استان ها اقدام نمایند.
تبصره: درصورتیکه متقاضی ادامه تحصیل بعد از تعیین پایه تحصیلی دارای سن بالا باشند و امکان ادامه تحصیل وی در مدارس رسمی روزانه میسر نباشد می تواند با معرفی نامه صادره از جانب ادارات مربوطه آموزش و پرورش به مدارس بزرگسالان و یا نهضت سوادآموزی رجوع کنند.

محدودیت های ثبت نام در مناطق ممنوعه
در ماده ۶، محدودیت های مکانی ثبت نام اعلام شده است و طبق آن ثبت نام اتباع خارجی در مدارس مناطق ممنوعه تردد و اسکان اتباع خارجی در جمهوری اسلامی مجاز نیست.
تبصره ۱: ثبت نام دانش آموزانی که والدین آنها در مناطق ممنوعه دارای اقامت قانونی هستند، بلامانع است.
تبصره ۲: ممنوعیت اسکان شامل اتباع خارجی که با زنان ایرانی ازدواج نموده اند و ثبت ازدواج آنها به تأیید وزارت کشور رسیده است نمی گردد.
همینطور تمام مدارک دارندگان مدارک هویتی و اقامتی (به جز دارندگان دفترچه اقامت ویژه) صرفاً در محدوده شهرستان محل صدور برای دارندگان برگ حمایت تحصیلی و یا استان محل صدور برای دارندگان سایر مدارک معتبر بوده و دارندگان آنها صرفاً مجاز به ثبت نام در آن محدوده هستند.
در موارد استثنا انتقال محل تحصیل دارندگان مدارک شناسایی صادره از جانب وزارت کشور صرفاً در شهرستانها با تایید اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی دفتر اتباع استانداری مربوطه و بین استانی با موافقت استان مقصد خواهد بود و دارندگان مدارک صادره از جانب ناجا فقط با تایید آن نیرو امکان پذیر خواهد بود.

چند اجبار حین ثبت نام دانش آموزان اتباع
- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است بعد از دریافت معرفی نامه سنجش سلامت از جانب دفاتر خدمات و یا مدرسه محل تحصیل ظرف مدت حداکثر یک هفته از راه مراکز بهداشتی تعیین شده در استان ها نسبت به انجام معاینات پزشکی (سنجش سلامت) و اعلام نتیجه اقدام نماید.
- ضوابط و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی دارای مدرک هویت و اقامتی معتبر اتباع خارجی یک ساله است.
- شرکت تمام دانش آموزان تبعه خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رسمی فرهنگی و ورزشی و مسابقات علمی المپیادها (تا سطح استانی) بلامانع است.
- دریافت کمک های مردمی از اتباع خارجی همانند دانش آموزان ایرانی خواهد بود.
- جداسازی دانش آموزان اتباع خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع می باشد.
- مدارک صادره از مدارس خودگردان معتبر نیست و ثبت نام دانش آموزان این مدارس در پایه های بعدی تحصیلی منوط به تعیین سطح تحصیلی ایشان است.
- تمام استعلامات در ارتباط با ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی صرفاً از راه سامانه سیام انجام پذیرد.
- به منظور شناسایی و متمایز کردن مدارک تحصیلی اتباع خارجی و پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی به هنگام صدور مدارک تحصیلی به جای کد ملی «شناسه اختصاصی یا شناسه فراگیر یا کد ویژه شناسایی» در ردیف های محل صدور و محل تولد و تابعیت افراد درج شود.
- دانش آموزانی که نام خانوادگی ندارند و صرفاً فقط نام، نام پدر و نام جد در مدرک هویتی آنان ثبت شده است، همانند سازمان ثبت احوال کشور، نام پدر و نام جد به منزله نام خانوادگی محسوب شده و در سامانه یکپارچه دانش آموزی (سیدا) و مدرک تحصیلی آنها درج می شود.
- به منظور تایید مدارک تحصیلی دانش آموزانی که قصد خروج از کشور را دارند بعد از تایید واحد آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و اداره کل آموزش و پرورش استان ها و یا اداره مربوطه در وزارت امور خارجه ارجاع می شود.
- تمام دستگاههای دخیل موظف اند هوشیاری، تدابیر و اقدامات لازم را به منظور پیشگیری از سوءاستفاده برخی که صرفاً با هدف توجیه حضور غیرقانونی خود در کشور به دنبال دریافت برگ حمایت تحصیلی هستند به عمل آورند.1401/04/27
13:43:10
0.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه