وزیر آموزش و پرورش عنوان كرد

لزوم بازبینی در قانون شوراهای آموزش و پرورش

لزوم بازبینی در قانون شوراهای آموزش و پرورش

به گزارش پروژه آسان، وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به لزوم اصلاح قانون شوراهای آموزش و پرورش، اظهار داشت: قانون شوراها در دهه ۷۰ تصویب شده و نیاز داریم تغییراتی را در این قانون داشته باشیم و اختیارات بیشتری به مردم بدهیم. همکارانم درحال تدوین اصلاحیه قانون شوراها هستند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، یوسف نوری که ظهر امروز به مناسبت سالروز تأسیس شوراهای آموزش و پرورش سخنران قبل از خطبه نماز جمعه تهران بود، با اشاره به اینکه شوراهای آموزش و پرورش از برکات انقلاب اسلامی است، اظهار نمود: در منظومه نظام اسلامی بخصوص انقلاب اسلامی و حکمرانی نظام، یکی از دستوراتی که خداوند تبارک و تعالی به وجود مقدس پیامبر(ص) می فرمایند و در آیه ۱۵۹ سوره مبارکه آل عمران می بینیم، «مشورت» است.
وی ادامه داد: این مشورت در واقع دریافت نظرات مردم است که در سیره پیامبر(ص) و ائمه هدی(ع) به خوبی دیده شده و یکی از اتفاقات بسیار مهم می باشد، چونکه زمانی که نظر مردم را گرفتیم بدون شک حکمرانی پایه و قوام بیشتری پیدا می کند و کاری که می خواهیم انجام دهیم مورد قبول آنها خواهد بود و به نتیجه خواهد رسید. این کار البته چارچوبی هم دارد و این چارچوب ترسیم شده است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در نظام و جمهوری اسلامی این امر در سیره حضرت امام(ره) به خوبی دیده شد، اظهار داشت: امام وقتی می خواهد حکومت را تشکیل دهد حتی نام حکومت را به مشارکت می گذارد و از مردم انقلابی، متدین و پایبند به نظام نظرخواهی می کند. برای قانون اساسی هم از مردم مشورت می گیرد و آنرا به رفراندوم می گذارد. در سایر ارکان هم همچنین بود.
نوری اضافه کرد: در سیره امام، مشورت و مشارکت با مردم در حد اعلای امکان دیده شده است. مقام معظم رهبری هم همین مشی را به ما نشان دادند. در بیانیه گام دوم، مشارکت مردم در امور اجتماعی و سیاسی بعنوان سومین برکت انقلاب اسلامی دانسته شده است و ما مکلف هستیم در جهت فرمایش ایشان حرکت نماییم.
وی با اشاره به اینکه قانون شورای آموزش و پرورش در سال ۱۳۷۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و ۲۲ ماده دارد، اظهار داشت: این قانون مردم را به مشارکت فرا می خواند و یکی از شئون آن واگذاری تصمیم گیری ها به استان ها و مناطق بوده است.
وزیر آموزش و پرورش افزود: ۶۵۲ شورا در سطح کشور تشکیل شده و بیشتر از ۹۴۰۰ نفر عضو دارد که بیشتر از ۵۰۰۰ جلسه فقط در سال ۱۴۰۰ برگزار کرده اند و اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته است. یکی از برکات شوراها اینست که در سال ۱۳۷۷ مجمع خیرین مدرسه ساز کشور بوجود آمد و امروز از هر دوکلاس درس یک کلاس را این مجمع می سازد. در هفته گذشته در دو استان جشنواره خیرین برگزار شده و خیرین در استان اصفهان ۱۱۰۰ میلیارد تومان و در استان هرمزگان ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت مدرسه تعهد کردند.
نوری با اشاره به اینکه این همان مردمی هستند که وقتی جنگ بر ما تحمیل شد حضور یافته و ایستادگی کردند و پیام حضورشان این بود ما امروز در دنیا پرچم استقلال را با زعامت رهبری برافراشته ایم، مصوبه پارلمان انگلیس در رابطه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص قرار دادن نام این نهاد در لیست سازمان های تروریستی را محکوم و ضمن اعلام پشتیبانی از این نهاد، اظهارکرد: شوراهای آموزش و پرورش با ریاست استانداران تشکیل می شود و آنها در ۸۹ درصد جلسات حضور دارند. بیشتر از ۲۵ هزار مصوبه داشته ایم و در واقع جزو بهترین شوراهایی است که بالاترین مصوبات را داشته و ۸۷ درصد مصوبات محقق شده است.
وی افزود: بنای این کار خیر اینست که دسترسی عادلانه برای دانش آموزان را فراهم آورد و الگویی متنوع برای هر استان، شهرستان و منطقه باشد و ظرفیت های مردمی و نهادها را پای کار بیاورد؛ چه وقف و کمک های مردمی باشد و چه کمک دستگاه ها.
وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به این که نیاز داریم تغییراتی را در این قانون داشته باشیم و اختیارات بیشتری به مردم بدهیم اظهار داشت: همکارانم درحال تدوین هستند و با عنایت به شعار دولت در خصوص مردمی سازی باید شوراها بیشتر در مردمی سازی تلاش کنند و ما هم اختیارات را به آنها تفویض نماییم. به تعبیر رهبری، وقتی کار به نیروی عظیم و بی انتها مردم واگذار شود آن کار شکوفا شده و رشد می کند.
نوری همینطور آماری از وضعیت تعلیم و تربیت در کشور عرضه و اظهار داشت: رشد دانش آموزی ما دو برابر بوده و از هشت به ۱۶ میلیون رسیده، اما رشد کلاس های درس ما بیشتر از سه برابر بوده است. در ابتدای پیروزی انقلاب به ازای هر دانش آموز کمتر از ۱.۵ متر مربع فضای آموزشی داشتیم که حالا به ۵.۲ متر مربع رسیده است و یکی از برکات حضور مردم در کمک به نظام تعلیم و تربیت به حساب می آید.
وی به رشد بیشتر از ۱۶ برابری اردوگاه های فرهنگی - تربیتی دانش آموزان و رشد بیشتر از ۱۵۰ برابری مدارس استعداهای درخشان که سال جاری ۲۰ مدال طلا در المپیادهای جهانی داشتند اشاره نمود و اظهار داشت: همینطور رشد چهار برابری مدارس فنی و حر فه ای و ارتقای نرخ باسوادی را شاهد بوده ایم بگونه ای که میزان باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در ابتدای انقلاب حدود ۴۷ درصد بوده که حالا به ۹۷ رسیده و از برکت تشکیل نهضت سوادآموزی به فرمان حضرت امام بوده است.

منبع:

1401/11/01
12:32:57
0.0 / 5
166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه