مقابله با مضرات چاقی به کمک ترامپولین

مقابله با مضرات چاقی به کمک ترامپولین

پروژه آسان: پژوهشگران کشور در یک مطالعه در عرصه علوم ورزشی، تمرینات پرشی ترامپولین را برای رهایی از چاقی و معضلات در رابطه با آن درباب سلامت به زنان دارای اضافه وزن سفارش کردند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، چاقی یکی از عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی است که به علت سبک زندگی غیرفعال، در چند دهه اخیر روند رو به رشدی داشته است. سازمان جهانی سلامت تخمین زده است در دنیا بیشتر از یک میلیون بزرگسال چاق و یا دارای اضافه وزن با نمایه توده بدنی یا BMI بالاتر از ۲۷ کیلوگرم بر متر مربع وجود دارد. از طرفی فعالیتهای ورزشی، یکی از روش های مطلوب و رایج در کنترل وزن و بهبود ترکیب بدنی بوده و معمولا در برنامه های کاهش وزن، از آنها استفاده می شود. تمرینات منظم و افزایش سطح فعالیت فیزیکی می تواند مانع از افزایش شیوع سندرم های متابولیکی و مانع بروز خیلی از عوارض مانند چاقی و افزایش عوامل خطر آفرین کلسترول تام و تری گلیسیرید همینطور افزایش لیپوپروتئین با چگالی پایین و کاهش لیپوپروتئین با چگالی بالا شود.
همچون تمرینات ورزشی مختلفی که در این حوزه قابلیت استفاده دارند، میتوان به تمرینات وزنه و دستگاههای پیشرفته ورزشی و همینطور تمرینات با استفاده از ترامپولین معروف به تمرینات جامپینگ اشاره نمود. با عنایت به سختی انجام تمرینات مقاومتی نظیر استفاده از دمبل و هالتر که احتیاج به نظارت دقیق مربیان در انجام این تمرینات و رعایت کامل نکات ایمنی دارند، تمرینات دیگری هستند که برای کار با آنها احتیاج به این همه نظارت نیست. روش تمرینات نوین جامپینگ از سال ۲۰۰۱ ابداع شده اند. جامپینگ فیتنس تمرینی است که در آن پرش های آهسته، سریع و فشرده با مراحل هوازی کلاسیک روی مینی ترامپولین و در ترکیب با موسیقی صورت می گیرد و برخلاف پرش های ترامپولین معمولی، در اینجا قسمت بالایی بدن خم شده و همچنان نگه داشته می شود، درحالی که فقط پاها حرکات پرش را انجام می دهند.
در تحقیقی که توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه سیستان و بلوچستان در همین زمینه انجام شده است، تاثیر تمرینات معروف به ریباند ترامپولین بر شاخصهای قلبی عروقی، BMI و نیمرخ لیپیدی زنان چاق و دارای اضافه وزن سنجیده شده است.
آنها برای اجرای این تحقیق، از مشارکت ۲۰ نفر از زنان چاق و دارای اضافه وزن شهر زاهدان بهره گرفته اند. این زنان در دو گروه تمرین (۱۰ نفر) و کنترل (۱۰ نفر) قرار گرفتند و گروه تمرین، ۶ هفته چهار جلسه ای و هر جلسه ۱.۵ ساعت با استفاده از تشک ترامپولین تمرین کردند. سپس شاخصهای فیزیولوژیکی، توده بدنی و لیپیدی این افراد اندازه گیری شد.
بر مبنای نتایج این تحقیق که در «فصلنامه یافته» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی لرستان انتشار یافته اند، انجام تمرین ریباند ترامپولین، تاثیرات سودمندی بر کنترل نیمرخ لیپیدی، شاخصهای قلبی عروقی و شاخص توده بدنی زنان چاق دارای اضافه وزن دارد.
محمدرضا باتوانی، استادیار و پژوهشگر مرکز تربیت بدنی دانشگاه صنعتی اصفهان و همکارانش در اینباره می گویند: «نتایج بررسی ما نشان داده است که آموزش منظم پرش با ترامپولین می تواند بعنوان جایگزینی برای ورزش های دیگر برای انجام به صورت فردی و یا گروهی بر مبنای سفارش های سازمان جهانی سلامت باشد».
به قول محققان فوق، «با توجه به این یافته ها، میتوان این پروتکل تمرینی را برای بهبود شاخصهای مختلف بدنی در گروههای هم جنس مبتلا به چاقی و اضافه وزن بخصوص جهت تنوع تمرین، پیشنهاد کرد».
بر مبنای اطلاعات عرضه شده در این پژوهش، این شکل از تمرین ترامپولین بر روی مفاصل با هزینه زیاد انرژی، ملایم به نظر می آید و فرض بر اینست که بعنوان تمرین استقامتی برای آموزش شکم، پاها، باسن و عضلات کمر مؤثر است.
باتوانی و همکارانش در پایان اشاره کرده اند: «برخلاف طناب زنی، درجا زدن و یا پیاده روی، بنابر اصل تنوع تمرینی، تمرینات جامپینگ بعنوان یک روش تمرینی نو، جذابیت و پویایی و تحرک لازم برای ایجاد انگیزه و رغبت در بانوان را داشته، می تواند نسبت بر سایر روش های تمرینی ارجح باشد».
منبع:

1402/08/07
09:13:45
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه