رئیس مؤسسه ISC:

پایگاه جهان اسلام سومین پایگاه استنادی دنیاست

پایگاه جهان اسلام سومین پایگاه استنادی دنیاست

به گزارش پروژه آسان، رییس مؤسسه پایش علوم و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام در گزارشی با اشاره به شروع فعالیت رسمی این پایگاه از سال 1378، اظهار داشت: بعد از وب آو ساینس و اسکوپوس، پایگاه استنادی جهان اسلام سومین پایگاه دنیاست.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، سید احمد فاضل زاده در نشست شورای راهبری مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) که با حضور وزیر علوم و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید، اشاره کرد: چراغ راه فعالیت ما در این مرکز فرمایشات مقام معظم رهبری برای حفظ مرجعیت علمی در دنیا و حل مشکلات کشور است و در این دو سال از حمایت جدی دولت و وزیر علوم برخوردار بودیم.
فاضل زاده اضافه کرد: اساسنامه جدید مؤسسه در اسفندماه سال ۱۴۰۱ تصویب گردید و ارکان فعالیت در ۴ معاونت پژوهشی، دیپلماسی، اداری و مالی و فناوری دنبال شد و در کنار هیات امناء، شورای راهبری و کمیته اجرائی کشورهای اسلامی در مؤسسه به وجود آمد.
توزیع تولید علم در دنیا
رییس مؤسسه پایش علوم و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام اظهار داشت: جمعیت ایران یک درصد دنیاست، ولی دو درصد تولید علم جهان را بر عهده داریم، کل کشورهای اسلامی حدود ۸ الی ۱۰ درصد تولید علم دنیا را انجام می دهد و از کل تولید علم کشورهای اسلامی حدود ۱۸ الی ۲۰ درصد به ایران و ترکیه اختصاص دارد.
تعداد پژوهشگران دنیا
وی افزود: در پایگاه وب آو ساینس ۶ میلیون و ۷۰۰ پژوهشگر تا حالا مقاله ارایه داده اند و در اسکوپوس این تعداد، ۲۰ درصد بیشتر است؛ در کل دنیا ۸ میلیون نویسنده مقالات علمی وجود دارد که ۵۰۰ هزار نفر آنها در کشورهای اسلامی هستند و در ایران ۱۰۰ هزار نفر است.
فاضل زاده اظهار داشت: اکنون در وب آو ساینس ۱۷ و در اسکوپوس ۱۵ هستیم و در برنامه هفتم توسعه هم رسیدن به جایگاه ۱۴ دنیا هدف گذاری شده است. تخمین این است که محققان ایرانی سالانه بین ۷۰ الی ۸۰ هزار مقاله علمی در دنیا منتشر می کنند و در پایگاه جهان اسلام هم حدود ۷۰ هزار مقاله ایرانی منتشر می شود، به عبارتی تولید علم ایران سالانه ۱۵۰ هزار مقاله علمی به زبان های مختلف است.
ارزیابی راندمان پژوهشی دانشگاه ها
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وی اظهار داشت: از سال گذشته، تعدادی شاخص مثل سرانه مقالات به نسبت اعضای هیات علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و فاکتورهای کیفی هم تعریف کردیم و رتبه دانشگاه ها را استخراج کردیم. در تیرماه سال جاری در شورای عتف مصوب شد پنجره واحد نظام علم و فناوری ایجاد شود که طبق آن «سکوی نظام ایده ها و نیازها» (نان) به عنوان پنجره واحد نظام علمی و فناوری تلقی می شود.
منبع:

1402/08/28
12:22:42
5.0 / 5
92
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه