نتایج رتبه بندی لایدن ۲۰۲۴ انتشار یافت

رتبه اول جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی با حضور ۴۶ دانشگاه

رتبه اول جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای اسلامی با حضور ۴۶ دانشگاه

به گزارش پروژه آسان، رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: نظام رتبه بندی لایدن، نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در سال ۲۰۲۴ میلادی خویش را منتشر نمود. در رتبه بندی سالجاری این نظام، تعداد ۴۶ دانشگاه از ایران در جمع ۱۵۰۶ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، رئیس موسسه ISC اظهار داشت: لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر مبنای مجموعه ی پیچیده ای از شاخصهای معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. دانشگاه های جهان با دو دسته شاخص وابسته به اندازه و مستقل از اندازه در چارچوب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در رتبه بندی لایدن مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در رتبه بندی لایدن از تولیدات علمی دانشگاه ها در نمایه های پایگاه WoS استفاده شده است. بازه زمانی لحاظ شده در انتشارات دانشگاه ها ۲۰۲۲-۲۰۱۹ و استنادها تا آخر سال ۲۰۲۳ می باشد. در این رتبه بندی تنها شکل انتشاراتی پذیرفته شده مقاله و مقاله مروری هستند و سایر قالب های انتشاراتی مانند کتاب و مقاله کنفرانس و... از بررسی حذف می شوند.
در جدول ۱ معیارها و شاخصهای نظام رتبه بندی لایدن آورده شده است که عبارتند از:
فاضل زاده اظهار داشت: نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه های حاضر در نظام خود رتبه ای واحد محاسبه نمی کند بلکه دانشگاه ها بر مبنای معیارها و شاخصهای موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند. ازاین رو یکی از خصوصیت های رتبه بندی لایدن اینست که به دانشگاه های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تأثیر کلیه شاخص ها و وزن های در رابطه با آنها است، اختصاص نمی دهد بلکه، برای کلیه دانشگاه ها در این شاخص ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.
حضور دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی لایدن
رئیس موسسه ISC اظهار داشت: تعداد دانشگاه های حاضر از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی ۴۶ دانشگاه است که نسبت به تعداد دانشگاه ها پارسال تفاوتی نداشته است. نمودار زیر رشد عملکرد تعداد دانشگاه های کشور در رتبه بندی لایدن را نمایش می دهد.


در جدول ۲ رتبه دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در هر ۴ معیار قابل مشاهده می باشد.
جدول ۶. رتبه دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در ۴ معیار رتبه بندی لایدن
*جایگاه کشورهای اسلامی در رتبه بندی لایدن ۲۰۲۴
رئیس موسسه ISC اضافه کرد: ۱۶۴ دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه بندی لایدن ۲۰۲۴ حضور دارند. این تعداد پارسال ۱۴۵ دانشگاه بوده است. جمهوری اسلامی ایران با حضور ۴۶ دانشگاه در این نظام رتبه بندی، همچون سالهای گذشته در میان کشورهای اسلامی رتبه نخست را به لحاظ تعداد دانشگاه در اختیار خود دارد. بعد از ایران، ترکیه و عربستان سعودی به ترتیب با ۴۰ و ۱۶ دانشگاه رتبه های دوم و سوم را دارند. در جدول زیر تعداد دانشگاه های کشورهای اسلامی در نظام رتبه بندی لایدن، نشان داده شده است.1403/04/18
12:37:04
5.0 / 5
80
تگهای خبر: دانشگاه , شاخص , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه