دقیق ترین ساعت اتمی كه هر ۶ ۰۰۰ ۰۰۰ سال فقط ۱ ثانیه خطا دارد

دقیق ترین ساعت اتمی كه هر ۶ ۰۰۰ ۰۰۰ سال فقط ۱ ثانیه خطا دارد

پروژه آسان دقیق ترین ساعت اتمی كه هر ۶ ۰۰۰ ۰۰۰ سال فقط ۱ ثانیه خطا دارد


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دانشمندان آزمایشگاه زمان و فركانس (LTF) دانشگاه «Neuchatel» سوئیس و شركای فرانسوی خود طبقه بندی جدیدی از ساعت های جت سزیمی حرارتی عرضه داده اند كه ۱۰ برابر دقیق تر از ساعت های اتمی موجود است. (شرح عكس فوق: نمونه ای از ابزارهای فوق دقیقی كه در این تحقیقات استفاده شده اند. )
اساس ساعت های اتمی را دیودهای لیزرتاب تشكیل می دهند. آن ها نوری با فركانس بسیار دقیق برای ارتباط با اتم هایی به وجود می آورند كه گذار الكترون هایشان برای سنجش زمان استفاده می گردد. تولید این نوع دیود لیزرتاب نیازمند فناوری پیشرفته و زیرساخت های بزرگی مانند اتاق های پاك بسیار بزرگ، سیستم های رسوب گیری لایه های نیمه هادی و فضای كنترل شده است.

«گیتانو مایلی» مدیر اجرایی LTF در این زمینه اظهار كرده است: «دیودهای لیزرتاب، عملكرد انواع ساعت های اتمی را بهبود می بخشند. در این تحقیق بر فرآیندهای فیزیكی جدید ایجادشده با نور لیزر و خصوصیت های تكنولوژیكی در رابطه با پیشرفت لیزر بعنوان مؤلفه خاص تاكید شده است. »

فركانس پرتو دیودهای لیزرتاب بسیار دقیق است و در مصارفی بیش از حد گیری زمان می تواند به كار برده شود. كاربردهای آینده این روش تجزیه و تحلیل میزان كربن دی اكسید در اتمسفر، تأثیر گازهای گلخانه ای و شناسایی امواج گرانشی با زیرساخت فیزیكی است. هم چنین این فناوری به ارتقای كیفیت و هماهنگی شبكه ارتباطی منجر می گردد و ارتباطات بین سیستم های ناوبری ماهواره ای را بهبود می بخشد.
۵۴۵۴

1396/10/19
23:16:22
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه