كتب پایه دوازدهم بازنگری و تالیف می شوند

كتب پایه دوازدهم بازنگری و تالیف می شوند

پروژه آسان: رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه كلیه عناوین درسی را بستر تحقق الگوی هدف گذاری برنامه درسی ملی می دانیم اظهار داشت: در برنامه درسی ملی، ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری پیش بینی شده و رویكرد برنامه درس ملی دستیابی به مراتب حیات طیبه در ساحت های شش گانه تربیتی است.حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه برنامه درس ملی ذیل سند تحول بنیادین و همچون اسناد بدیع و قابل تأمل در نظام تعلیم و تربیت است اظهار نمود: رویكرد برنامه درس ملی دستیابی به مراتب حیات طیبه در ساحت های شش گانه تربیتی است.

وی اضافه كرد: در هرسال كتب درسی دو پایه تحصیلی در جهت استقرار نظام آموزشی 3-3-6 تغییر كردند. امسال 300 عنوان كتاب درسی جدید تالیف شد كه 30عنوان در پایه یازدهم شاخه نظری و 270 عنوان مربوط به شاخه های فنی و حرفه ای و كاردانش بود. در سال پیش رو هم بازنگری و تالیف جدید كتب پایه دوازدهم انجام می گردد.

رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه در سند تحول بنیادین به دستیابی به مراتبی از حیات طیبه اشاره شده است اظهار نمود: رویكرد ما در برنامه درسـی ملی هم شكوفایی فطرت اســت. در واقع پنج عنصر تفكر، ایمان، علم، عقــل و اخلاق ترجمه عملی و ذاتی شكوفایی فطرت است كه باید در یكی از عرصه های ارتباط با خویشــتن، ارتباط با خدا، ارتباط با خلق خدا و ارتبــاط با خلقت با محوریت رابطه با خداوند شكوفا شوند.

محمدیان تصریح كرد: در واقع در برنامه درسی ملی، شكوفایی فطرت به معنای التزام داشتن به عقل، قداست معنوی ایمان و باز بودن راه پرسشگری و دستیابی به حقایق عالم است، ازاین رو باید در برنامه درسی دوره ابتدایی و متوسطه به تناسب موضوعات الگوی متناظر و شبكه ای با این پنج عنصر و چهار عرصه در حوزه های تربیت و یادگیری یا ساحت های تعلیم وتربیت برقرار كنیم


وی با اشاره به اینكه باید مؤلفه های مختلف تعلیم وتربیت نظیر معلم، كتاب، فضا و تجهیزات در كنار یكدیگر كمك كنند تا برون داد نهایی یك دانش آموز بعد از فارغ التحصیلی، انسانی واجد مراتبی از حیات طیبه باشد اظهار داشت: به عبارتی باید ذهن وی مستدل و قانع، قلبش آرام و رفتارش زیبا و اخلاقی باشد.


رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه كلیه عناوین درسی را بستر تحقق الگوی هدف گذاری برنامه درسی ملی می دانیم عنوان كرد: در برنامه درسی ملی، ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری پیش بینی شده كه شامل حكمت و معارف اسلامی، قرآن و عربی، زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و هنر، سلامت و تربیت بدنی، كار و فناوری، علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، ریاضیات، علوم تجربی، زبان های خارجی و آداب و مهارت های زندگی و بنیان خانواده می گردد.


محمدیان اضافه كرد: این 11 حوزه تربیت و یادگیری در دوره ابتدایی به صورت تلفیقی عرضه می گردد اینها مجموعه ای هستند كه باید بسترهای متوازنی تولید كنند. بعنوان مثال در دل ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی هم گنجانده شده است، اما در دوره متوسطه مفاهیم توسعه یافته تر می شوند.


1397/01/05
12:27:50
5.0 / 5
4792
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه