مدیركل تربیتی آموزش و پرورش پاسخ داد

چرا برخی دانش آموزان در آزمون رغبت شركت نكردند؟

چرا برخی دانش آموزان در آزمون رغبت شركت نكردند؟

پروژه آسان: مدیركل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از شركت ۹۷۰ هزار دانش آموز كلاس نهمی در آزمون رغبت و توانایی جهت هدایت تحصیلی اطلاع داد و اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری حجم استقبال از رشته های فنی و حرفه ای و كاردانش امسال بالا بود به صورتی كه حدودا ظرفیت هنرستان ها تكمیل شد.


مسعود شكوهی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه همه ساله آزمون رغبت و توانایی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول در جهت هدایت تحصیلی برای ورود به رشته های مختلف تحصیلی انجام می گردد اظهار نمود: فرآیند هدایت تحصیلی از ماه های گذشته شروع شده است.
وی اضافه كرد: حدود ۹۷۰ هزار دانش آموز ما در پایه نهم در آزمون رغبت شركت كردند در حالیكه جمعیت دانش آموزی ما در این پایه حدود یك میلیون و ۲۰ هزار نفر است. جامانده از آزمون نداریم و آنهایی كه در آزمون شركت نكرده اند دانش آموزان بزرگسال ما هستند یا دانش آموزانی هستند كه الزاما نیازی به انتخاب رشته و هدایت تحصیلی ندارند.
مدیركل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه ما علاوه بر آزمون رغبت، آزمون سلامت روان را هم برای پایه های هفتم و هشتم برگزار می نماییم اظهار داشت: نتایج آزمون سال تحصیلی جاری به صورت محدود و به صورت آزمایشی اواخر اسفند گذشته در اختیار برخی بخش ها قرار گرفت و اوایل اردیبهشت ماه به صورت طبقه بندی شده در اختیار استان، منطقه و مدرسه هم قرار می گیرد و امكان برنامه ریزی را برای ارتقای بهداشت روان فراهم می كند.
شكوهی ادامه داد: اطلاعات در اختیار اداره صدمه های اجتماعی معاونت تربیت بدنی و سلامت هم قرار می گیرد و آنها برای كاهش صدمه های اجتماعی برنامه ریزی می كنند. عرضه آمار بدون راهكار مشكلات را حل نمی نماید. كمیته ای وجود دارد كه چهار پنج صدمه اول را مشخص و برای رفع آن طبق اولویت برنامه ریزی می كنند.
وی در پاسخ به اینكه آیا طبق آزمون رغبت و توانایی كه برگزار شد، تمایل دانش آموزان به سمت رشته تجربی كاهش یافته است یا خیر؟ عنوان كرد: اتفاقا یك تغییر تدریجی در حال وقوع است و ما بسیار امیدواریم. ابتدای سال تحصیلی فرمی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم. طبق اطلاعات دریافتی جالب بود كه انتخاب اول حدود ۱۹ درصد دانش آموزان فنی و حرفه ای و كاردانش بود. حجم استقبال از رشته های فنی و حرفه ای و كاردانش امسال بالا بود به صورتی كه حدودا ظرفیت هنرستان ها تكمیل شد.
مدیركل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش اضافه كرد: از آن شدت استقبال از رشته تجربی هم كاسته شده و امسال شاهد كاهش تقاضا در رشته تجربی بودیم هرچند كه این كاهش ناچیز بوده است و نشان دهنده آن است كه آگاهی سازی بیشتری انجام شده است هرچند عوامل بسیاری باید دست به دست همدیگر بدهند كه این تنظیم و ساماندهی در انتخاب رشته و هدایت تحصیلی رخ دهد.1397/02/05
19:31:26
5.0 / 5
5330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه