دیابت حاملگی زنان را در معرض بیماری مزمن كلیه قرار می دهد

دیابت حاملگی زنان را در معرض بیماری مزمن كلیه قرار می دهد

پروژه آسان: ایرنا به نقل از ساینس دیلی نوشت: مطالعات محققان موسسه ملی بهداشت آمریكا نشان داده است دیابت حاملگی می تواند زنان را در معرض بیماری مزمن كلیه قرار دهد.
دیابت دوران حاملگی در بعضی زنان دیده می گردد. در این حالت سطح قند خون در دوران حاملگی افزایش می یابد؛ درحالی كه بیمار قبلاً سابقه دیابت یا قند خون نداشته است.
دیابت دوران حاملگی می تواند منجر به زایمان زودرس شود. از طرفی مطالعات جدید نشان داده است این عارضه زنان را مستعد بیماری مزمن كلیه می كند. بیماری مزمن كلیه (CKD) یك مشكل بهداشت عمومی در سراسر جهان با نتایج نامطلوب نارسایی كلیه و مرگ زودهنگام است.
مطالعات نشان داده است زنان به طوركلی بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند. بر مبنای آمار احتمال ابتلای زنان به بیماری مزمن كلیه 14 درصد و در مردان 12 درصد است. در سال حدود 195 میلیون زن در سراسر جهان به این عارضه مبتلا می شوند و بیماری مزمن كلیه هشتمین علت مرگ ومیر در جهان به حساب می آید.
بااین حال تعداد زنانی كه برای درمان بیماری كلیه، دیالیز و پیوند می شوند، در بسیاری كشورها به علت جنبه های روانی، اجتماعی و فرهنگی كمتر از مردان است. آمار نشان داده است در بعضی كشورها زنان تمایل بیشتری برای اهدای كلیه دارند؛ درحالی كه كمتر در میان دریافت كنندگان دیده می شوند. آگاهی و دسترسی به خدمات بهداشتی عادلانه در این زمینه ضروری می باشد.
مطالعات جدید با عنایت به ارتباط دیابت حاملگی و بیماری مزمن كلیه، اهمیت درمان و توجه به این عارضه را نشان داده است.نتایج این مطالعه در Diabetes Care منتشرشده است.


5656


1397/03/03
20:08:20
5.0 / 5
4681
تگهای خبر: بیمار , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه