صدمه های شغلی معلمان و چند سفارش پزشكی

صدمه های شغلی معلمان و چند سفارش پزشكی

پروژه آسان: به صورت معمول تمام مشاغل با صدمه های شغلی روبرو هستند؛ به مناسبت روز معلم در گف وگو با یك متخصص طب فیزیكی به بررسی صدمه های این شغل و عرضه راهكارهایی برای كاهش این صدمه ها پرداخته ایم.


دكتر فتانه اكبری در گفتگو با ایسنا، ضمن بیان اینكه صدمه های فیزیكی آموزگاری و معلمی بسته به نوع درس و رشته ای كه معلم تدریس می كند، متفاوت می باشد، اظهار داشت: به صورت معمول در شغل تدریس فرد باید مدت زمان طولانی را در حالت نشسته یا ایستاده قرار گیرد كه مهم ترین سفارش ما به معلمان این است تا هرچند دقیقه یك مرتبه حالت خویش را عوض كنند.
ایشان در ادامه با تاكید بر این نكته كه پوزیشن به هنگام نشستن نقش بسزایی در كاهش صدمه های فیزیكی دارد، اظهار داشت: نوع نشستن و قرار گرفتن اندام ها در این وضعیت بسیار مهم می باشد. نشستن باید بگونه ای باشد كه سر زیاد به سمت جلو خم نباشد و بدن هم برای نزدیك شدن به میز، حالت قوز دار پیدا نكند. همینطور هنگام نوشتن، ساعد باید تكیه گاه داشته باشد تا از خستگی عضلات بالای كتف جلوگیری شود.
اكبری در ادامه با تاكید بر ضرورت رعایت ارگونومی صحیح نشستن اظهار داشت: باید بین صندلی، میز و قد فرد تناسب برقرار باشد؛ به این صورت كه نشیمن گاه در انتهایی ترین قسمت صندلی قرار گیرد؛ بگونه ای كه زاویه بین ران و كمر حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه باشد. در حالت تكیه دادن هم بازوها در كنار تنه یا با فاصله یك الی دو سانتی متری قرار گرفته و آرنج هم با زاویه ۸۵ درجه باشد. در این حالت باید دست مماس با میز قرار گیرد و صندلی باید كاملاً به میز نزدیك باشد؛ بگونه ای كه هنگامی كه فرد تكیه داده، بدون خم شدن به جلو بتواند به راحتی دستش را روی میز گذاشته و كارش را انجام دهد.
وی افزود: نشستن در این وضعیت كه فرد به پشتی صندلی تكیه داده است و گردن در جهت شانه ها قرار دارد، سبب می شود سر به جلو خم نشده و طبیعتاً وزن اضافه ای به گردن تحمیل نمی گردد و از خیلی از صدمه های گردن جلوگیری می شود.
وی ادامه داد: طرز صحیح ایستادن هم بسیار مهم می باشد.توصیه می نماییم اگر مقرر است مدت زمان طولانی در حالت ایستاده قرار گیرند، بهتر است سكو یا چهارپایه ای زیر پای خود قرار دهند تا یكی از پاها روی آن قرار گیرد و هر چند دقیقه یكبار جای پاها را عوض كنند تا به عضلات فشار وارد نشود.
این متخصص طب فیزیكی با بیان این كه معلمان هنگام نوشتن بر روی تخته باید به نوع قرار گرفتن بدن خود دقت كنند، اظهار داشت: هنگامی كه مقرر است مطلبی را در قسمت بالای تخته یادداشت كنند، چهارپایه ای را زیر پای خود قرار دهند تا از خم شدن زیاد گردن به سمت بالا و كشیدگی طولانی مدت عضلات دست جلوگیری نمایند.
اكبری در انتها ورزش روزانه برای معلمان را موضوعی مهم دانست و اضافه كرد: ورزش منظم روزانه برای آمادگی عضلات نقش بسزایی داشته و نباید از آن غفلت شود.1398/02/12
12:28:07
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: پزشك , علم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه