گاز آرگون چیست؟

گاز آرگون چیست؟

پروژه آسان: گاز آرگون در اصل گازی است كه به اندازه یك درصد در اتمسفر یا همان هواكره موجود است. این گاز بی رنگ و بی بو با نماد شیمیایی Ar جزء گازهای نجیب به شمار می آید. این گاز یكی از پركاربردترین گازها در فرآیندهای صنعتی است كه از تقطیر جزء به جزء بدست می آید.گاز آرگون در اصل بعنوان یك گاز بی اثر در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد، برای اینكه در دمای بسیار زیادی بعضی از موادی كه در حالت عادی واكنش پذیری ندارند، واكنش پذیر می شوند وآرگون می تواند مانع وارد شدن آنها به هر واكنش شیمیایی شود. باید گفته شود كه گاز آرگون حدودا ارزانترین گاز نجیب است كه جایگزین بسیار مناسبی برای نیتروژن بشمار می رود.
علت استفاده از گاز آرگون در پنجره دو جداره
همانگونه كه گفته شد گاز آرگون كاربردهای بسیار زیادی را دارد. از مهمترین كاربردهای گاز آرگون می توان به پر نمودن حباب های موجود در لامپ، جوشكاری، در پزشكی و پر نمودن حباب های موجود در پنجره های دو جداره اشاره نمود. حالا به بررسی علت استفاده از گاز آرگون در پنجره های دوجداره می پردازیم. گاز آرگون چگالی بیشتری نسبت به هوا دارد. بنا بر این محبوس شدن آن در وسط شیشه های دوجداره بازدهی عایق بیشتری دارد. گاز آرگون، دمای شیشه را نزدیك به دمای اتاق می كند ومانع از جریان یافتن هوای همرفتی در اثر اختلاف دما می شود.

گاز مونوكسید كربن چیست؟
از دیگر گازهایی كه به آن می پردازیم گاز مونو كسید كربن است. حتما تا كنون اسم گاز مونوكسید كربن یا همان مونوكسید كربن را شنیده اید. این گاز حاصل سوخت ناقص مواد دارای كربن به وجود می آید. زمانی كه اكسیژن كافی در محیط وجود نداشته باشد سوختن كامل انجام نشده و بجای كربن دی اكسید، كربن مونو اكسید خواهیم داشت. این گاز بی رنگ و بی بو كه با نام اختصاری CO در جو زمین در شكل گیری اوزون سطح زمین نقش دارد. تاریخچه كشف گاز مونو كسید كربن به سال 1800 برمی گردد كه شیمیدانی اسكاتلندی ساختار شیمیایی این گاز را كشف كرد.

علت استفاده مسمومیت با گاز مونوكسید كربن
نكته قابل توجه این است كه مرگ و میر در اثر تنفس گاز مونوكسید كربن یكی رایج ترین انواع مرگ در اثر تنفس گاز آلوده در دنیا است. این گاز بدون هیچگونه رنگ و بو و مزه ای بی نهایت سمی است. این گاز در خون انسان با هموگلوبین تركیب می شود و جلوی انتقال اكسیژن به وسیله هموگلوبین را می گیرد و در نتیجه موجب تشنج كما و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. گاز مونو كسید كربن دارای كاربرد بسیار زیادی در صنعت شیمیایی دارد و همین طور این گاز در تولید فلزات، در بسته بندی گوشت و ماهی و دیگر مواد غذایی استفاده می شود. شما می توانید با مراجعه به سایت زاگرس با انواع گازهای خلوص بالای آزمایشگاهی و همین طور اطلاعاتی به روز درباره انواع گازها آشنا شوید.
۲۱۲۱


منبع:

1398/06/26
15:01:21
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: پزشك , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه