روحانی در مراسم تجلیل از دانش آموزان مدال آور المپیادهای علمی جهانی سال:

تلاش دولت بهره گیری درست و مناسب از نخبگان در بخش های مختلف است

تلاش دولت بهره گیری درست و مناسب از نخبگان در بخش های مختلف است

به گزارش پروژه آسان رئیس جمهور نقش اولیاء دانش آموزان و محیط خانواده را در رشد و شكوفایی استعدادها و نخبگی دانش آموزان حائز اهمیت دانست و اظهارداشت: نخبگان و مدال آوران المپیادهای جهانی قهرمانانی در زمینه استعداد، آموزش و یادگیری هستند و پاسداشت این قهرمانی ها برای كشور حائز اهمیت می باشد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یكشنبه در مراسم تجلیل از دانش آموزان مدال آور المپیادهای علمی جهانی سال 2019 میلادی با اشاره به لزوم تلاش جهت استفاده هر چه بهتر از فرصت های زندگی، اظهار داشت: قسمتی از نخبگی مربوط به هوش و حافظه ذهنی افراد بوده، اما بخش عمده ای كه این نخبگی را ماندگار و درخشان می كند، به تلاش و كوشش فردی وابسته است.
رئیس جمهور اظهار نمود: با عنایت به معیارهای دینی و اسلامی حتی پیش از تولد نیز حالات روحی و روانی و شرایط زندگی اولیاء در چگونگی رشد و شكوفایی استعداد فرزندان تأثیرگذار و مهم می باشد.
روحانی با اشاره به اینكه معتقدم كشف استعدادهای درخشان باید در دوران قبل از مدرسه یعنی از پیش دبستانی و یا حتی دوره هایی پیش از آن آغاز شود، اشاره كرد: شكوفایی استعداد در انسان ها، همواره یكسان نیست و باید فرایندمحور دیده و مدیریت شود، یعنی امكان دارد فردی استعدادش در دوران دبستان شكوفا بوده و در دوره های بعد مانند دبیرستان گرفتار افت شود؛ بدین جهت باید در امتداد حفظ و ماندگاری استعدادها در نخبگان برنامه ریزی و تلاش داشته باشیم.
رئیس جمهور چگونگی محیط زندگی و تحصیل را در رشد استعدادها و تداوم شكوفایی آنها تأثیرگذار دانست و اظهار داشت: باید از نخبگان و استعدادهای درخشان كشور تا اختتام دوره تحصیل شان مراقبت نماییم تا خدای ناكرده غبار ناامیدی بر درخشان بودن آنها نیفتد.
روحانی با اشاره به اینكه اساس این رقابت ها در علم و دانش بوده و بدین جهت تقدیر از برتری ها مهم می باشد، اظهارداشت: رقابت سالم، عادلانه و برمبنای مبانی درست در همه زمینه ها سبب تحرك و پیشرفت خواهد بود.
روحانی با اشاره به اینكه باید در مشاغل گوناگون و حساس كشور به دنبال جذب افراد نخبه باشیم، اظهار داشت: اگر نخبگان را در زمینه های گوناگون جذب نماییم، هزینه های اداره كشور پایین آمده و شرایط بهتری در امتداد توسعه و پیشرفت ایجاد خواهد شد كه امروز خوشبختانه در سیستم جذب از طرف سازمان اداری و استخدامی كشور نسبت به جذب نخبگان اقدامات خوبی صورت گرفته است.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه استعداد و هوش ذاتی انسان ها در زمینه های مختلف می تواند حركت رو به توسعه و پیشرفت كشور را تسریع كند، اضافه كرد: امروز در دولت شاهد نظرات گوناگون از طرف برخی وزرا در حوزه های مختلف هستیم كه نشان از آگاهی و جامعیت آنها نسبت به مسایل در بخش های گوناگون است.
روحانی افزود: در دوران دفاع مقدس نیز فرماندهان نخبه ای بودند كه باوجود آنكه در مسایل جنگی تحصیل نكرده بودند، اما عملیات ها را بطور خارق العاده برنامه ریزی می كردند و نشان دادند كه یك نخبه می تواند سبب پیروزی در یك عملیات شود.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه تلاش دولت بهره گیری درست و مناسب از نخبگان در بخش های مختلف است، اضافه كرد: یكی از اقدامات دولت در این راستا پشتیبانی از شركت های دانش بنیان بوده كه زمینه بسیار مناسبی برای آینده نخبگان بوجود خواهد آورد.
روحانی با اشاره به اینكه امروز كشور در همه بخش ها و رشته ها نیاز به نخبگان و پرورش استعدادها دارد، اشاره كرد: اگر فردی در علوم انسانی دارای استعداد بوده و حقوقدان لایق و وكیلی مجرب شود می تواند در یك دادگاه بین المللی به نفع كشور اقدام نماید. همین طور یك هنرمند با استعداد هم می تواند با هنر خود افكار گوناگون را جذب و پرورش دهد؛ مهم این است كه چگونه و در چه مسیری از استعدادها استفاده نمائیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه نسبت به استفاده از نخبگان در وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی تاكید داریم، اظهار داشت: از نخبگان باید در حوزه مشاوره در وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی استفاده گردد و طی زمان این افراد می توانند حتی بالاترین مقام اجرایی را به دست آورند.
روحانی با اشاره به لزوم آموزش مهارت به دانش آموزان، اظهار داشت: امروز مهارت ها، علوم، دانش و فناوری ها بطور مداوم در حال تغییر است و به روز بودن در این حوزه بسیار حائز اهمیت بوده و باید دروس مربوطه در دبیرستان و دانشگاه بر این اساس به روز شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه علم، دانش و فناوری، تنها محدود به یك دوره نیست، اضافه كرد: درس خواندن و مهارت آموزی باید با آخرین تحولات جهانی دنبال شود.
روحانی با سفارش به مدال آوران المپیادهای جهانی بر تلاش در زمینه ادامه مسیری كه در پیش گرفته اند خطاب به آنها اظهار داشت: همه دستگاه های دولت وظیفه دارند حامی و پشتیبان شما بوده و محیط رشد و شكوفایی را برای شما فراهم آورند.
رئیس جمهور اشاره كرد: امروز در اقتصاد و فرهنگ دانش بنیان شاهد تحولات بسیار خوبی هستیم و دانش آموزان با استعداد و قهرمانان المپیادهای علمی می توانند آینده سازان خوبی برای كشور باشند
پیش از سخنان رئیس جمهور، آقای محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از چگونگی حضور دانش آموزان با استعداد و نخبگان كشور در المپیادهای علمی و بین المللی و برنامه های این وزارتخانه برای حمایت و پشتیبانی از آنان ارائه كرد.
حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه مدال آوران المپیادهای علمی سفیران فرهنگی و علمی كشور هستند، اظهار داشت: این قهرمانان شاخص معتبر و نماد برجسته ای از این هستند كه كشور ما ظرفیت های علمی بسیار خوبی را دارا است.
وزیر آموزش و پرورش تاكید كرد: هر چه بتوانیم شناخت دقیق تر و كامل تری از استعدادهای درخشان و نخبگان داشته و آنها را خوب كشف كرده و در امتداد تداوم شان تلاش نماییم، دستیابی به اهداف توسعه علمی در كشور میسرتر خواهد بود.
حاجی میرزایی گفت: نخبگان و مدال آوران المپیادهای علمی، قهرمانانی هستند كه به تقویت هویت و افتخار ملی كمك شایانی می كنند و این در شرایطی است كه امروز جامعه برای افزایش امید و اعتماد اجتماعی نیاز به تقویت سربلندی در جهان دارد و هر چه ركوردهای در رقابت های جهانی ارتقاء یابد این نیاز بهتر برآورده خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه سیاست این وزارتخانه توسعه میدان كشف استعدادها و تلاش بیشتر در امتداد تقویت آنان است، اضافه كرد: از سال 93 طرحی بعنوان طرح شهاب در آموزش و پرورش شروع شده كه هدف آن شناسایی استعدادهای برتر از پایه ابتدایی است.
حاجی میرزایی افزود: بر این اساس در سال تحصیلی 98-97 این طرح در 88 هزار مدرسه و در پایه های چهارم و نهم توسعه و 3 میلیون و 800 هزار دانش آموز را در برگرفت و تلاش ما توسعه این طرح در مناطق روستایی و محروم كشور برای شناسایی استعدادهای درخشان در این مناطق است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: معتقدیم مدرسه ای كه در آن كشف و استعدادهای فطری صورت گرفته و پاسخگویی به این استعدادها در آن صورت گیرد، مدرسه تراز 1404 است.
همچنین یكی از مدال آوران به نمایندگی از سایرین به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در زمینه ضرورت پشتیبانی از نخبگان و فراهم كردن زمینه ها و ملزومات لازم برای آنان در امتداد خدمت به توسعه و پیشرفت كشور پرداخت.1398/07/14
14:20:48
5.0 / 5
4223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه