در میان معلمان و دانش آموزان بررسی شد

میزان شیوع سندروم ساختمان بیمار

میزان شیوع سندروم ساختمان بیمار

پروژه آسان: سندروم ساختمان بیمار شرایطی است كه برای برخی افراد هنگام ورود به ساختمان ایجاد می شود. پژوهشگران میزان شیوع علایم این سندروم را در بین دانش آموزان و معلمان بابلی بررسی نموده اند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، سندروم ساختمان بیمار موجب بروز یك سری علایم تحریكی و ذهنی می شود كه با ورود به ساختمان در عرض چند دقیقه و ساعت ایجاد و معمولا با خروج از ساختمان برطرف می شود، البته در بعضی موارد این علایم حتی با خروج از ساختمان در اشخاص وجود دارد. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان "بررسی شیوع سندروم ساختمان بیمار در دانش آموزان و معلمان مدارس راهنمایی شهرستان بابل در سال ۱۳۹۶" این مساله را بررسی نموده اند.
در این پژوهش آمده است: « علل خاصی را نمی توان برای بروز این حالت بطور قطعی برشمرد؛ اما تحقیقات مختلف نشان دادند كه این علایم و نشانه ها در ساختمان هایی كه برای حفظ انرژی از سیستم تهویه بسته یا مركزی به همراه عدم تعبیه پنجره استفاده می نمایند، شایع تر است.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « علایم این بیماری در دو گروه علایم تنفسی و سیستم عصبی مركزی، شامل سردرد، تحریك گلو و بینی و چشم، سرفه های خشك و خارش دار، احساس سبكی سر، تهوع و اختلال در تمركز حواس و احساس بوی نامطبوع در محیط بسته است.»
در بخش دیگری از این پژوهش كه توسط احمد زارعی، عبدالایمان عموئی، زهرا آقالری، مجتبی افشارنیا، مهدی قاسمی و زهرا گرایلی از دانشگاه های علوم پزشكی بابل و گناباد انجام شده، آمده است: « مطالعه مقطعی و توصیفی- تحلیلی حاضر در زمستان ۱۳۹۶ بین دانش آموزان و معلمان مدارس راهنمایی شهرستان بابل انجام شد. از مجموع ۳۶ مدرسه راهنمایی در شهر و ۱۱۵ مدرسه راهنمایی در مناطق روستایی شهرستان بابل، 10 درصد از مدارس در هر دو منطقه شهری و روستایی یعنی به ترتیب چهار و ۱۱ مدرسه با استفاده از نمونه گیری چند مرحله ای انتخاب شدند.»
زارعی و همكارانش می گویند: « تعیین حجم نمونه با استفاده از جدول مورگان انجام شد. باتوجه به تعداد دانش آموزان راهنمایی در مدارس شهری مورد مطالعه از مجموع ۱۴۵ دانش آموز، حجم نمونه ۱۰۳ نفر تعیین شد كه در نهایت فقط ۶۵ دانش آموز همكاری كردند. همین طور در مدارس راهنمایی روستایی باتوجه به مجموع تعداد دانش آموزان كه ۲۰۷ دانش آموز بود، حجم نمونه ۱۲۷ نفر تعیین شد كه در نهایت فقط ۸۵ دانش آموز همكاری كردند.»
پژوهشگران پرسشنامه ی استانداردی درباره ی علایم سندروم ساختمان بیمار در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار دادند و آنها نظرات خودرا پیرامون علایم در چارچوب گزینه های «اغلب»، «گاهی اوقات» و «هرگز» بیان نمودند. علائمی در دسته «اغلب» قرار گرفتند كه بیشتر از سه بار در هفته تكرار شدند و علائمی كه یك یا دو بار در هفته اتفاق افتادند، در گزینه« گاهی اوقات» قرار گرفتند.
بر طبق فراوانی سندروم ساختمان بیمار، دانش آموزان و معلمان به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول «فاقد هرگونه علائم» گروه دوم دانش آموزان و معلمانی كه بین یك تا چهار نشانه را داشتند، «افراد با علایم خفیف» بودند و گروه سوم دانش آموزان و معلمانی كه بین پنج تا ۹ نشانه را داشتند، افراد با علایم متوسط و گروه چهارم دانش آموزان و معلمانی كه بیشتر از 10 نشانه را داشتند در دسته افراد با «علائم شدید» طبقه بندی شدند.
در این مقاله آمده است: « مطالعه حاضر نشان داد از ۱۵۰ دانش آموز مورد بررسی ۶۶.۷ درصد و از ۹۵ معلم ۶۷.۳ درصد علایم سندروم ساختمان بیمار را داشتند. بیشترین تعداد دانش آموزان و معلمان به ترتیب با فراوانی ۴۱.۳ درصد و ۵۴.۷ درصد در دسته افراد با علایم خفیف قرار گرفتند.»
پژوهشگران در بخش دیگری از این مطالعه می گویند: « از آن جا كه علایم سندروم ساختمان بیمار با بعضی ریسك فاكتورها ارتباط داشت و با شرایط فیزیكی محیط كلاس و مدرسه نیز در ارتباط است؛ بدین سبب پیشنهاد می شود با نظارت اداره آموزش و پرورش و مسئولین مدارس و بوسیله همكاری با كارشناسان بهداشت محیط حداقل سالی یك دفعه وضعیت بهداشت محیط مدارس از نظر تمام جنبه های بهداشت ساختمان بررسی شود و در صورت مغایرت با استانداردها ملی و بین المللی گزارش شود تا مشكلات بهداشتی مدارس برطرف شود.»
این پژوهش در دومین شماره جلد هشتم نشریه بهداشت و توسعه انتشار یافته است.
منبع:

1398/11/04
16:08:55
5.0 / 5
4367
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه