بلدید بگویید نه ؟

بلدید بگویید نه ؟

پروژه آسان: برخی افراد، هر خواسته ای را بی چون و چرا می پذیرند؛ حتی اگر واقعاً میلی به پذیرش آن نداشته باشند؛ تا جایی كه امكان دارد بعد از پذیرش خواسته‌ی طرف مقابل، در دلشان به او بد و بیراه هم بگویند و وقتی از آنها می پرسیم تو كه دوست نداشتی، چرا قبول كردی؟ می گویند: «روم نشد بگم نه».


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، افرادی كه در «نه گفتن» مهارت ندارند، در خانواده هایی بزرگ شده اند كه «نه گفتن» را نوعی بی احترامی می دانند.
فرزندانی كه بسیار به خانواده وابسته اند و از خود استقلالی ندارند و هم افرادی كه به قول معروف «هم رنگ جماعت اند» و در اصطلاح روان شناسی به آنها «توده چسبیده به گروه» می گویند هم، اغلب به چنین مشكلی گرفتار می شوند. همینطور افرادی كه از خود هیچ عقیده، آرمان و هویتی ندارند و هویت آنها همیشه تابع دیگران است، نمی توانند «نه» بگویند.
«عزت نفس پایین» هم دلیل دیگر نبود این مهارت است. فردی كه عزت نفس پایینی دارد و برای خود ارزشی قائل نیست، در خیلی از موارد برای جلب تأیید و توجه دیگران، خواسته های آنها را برآورده می كند تا از این راه، در نگاه دیگران پرارزش شود.
برخی دیگر هم به جهت روحیه حساس خود «نه» نمی گویند؛ چون كه فكر می كنند «نه» گفتن آنها، امكان دارد سبب رنجش خاطر و ناراحتی دیگران شود؛ از این رو هیچ وقت دست رد به سینه كسی نمی زنند تا مبادا از دست آنها ناراحت شود؛ البته این كار تا اندازه ای طبیعی است؛ اما اگر افراط شود، شكل غیر طبیعی به خود می گیرد.

چگونه نه بگوییم؟
اگر شما هم از نداشتن این مهارت رنج می برید، شاید بهتر باشد نخست، عزت نفس و احساس پرارزش بودن خویش را تقویت كنید. با مطالعه، انجام فعالیتهای مفید، تفكر یا صحبت با یك مشاور، می توانید این احساس را در خود رشد دهید. برای «نه» گفتن، لازم است شما شخصیتی «قاطع» داشته باشید. پس باید تمرین كنید كه گاه درخواست بی مورد افراد را با یك «نه» قاطعانه رد كنید.
اگر نگران این هستید كه نه گفتن شما، سبب رنجش افراد شود، بهتر است هنگام نه گفتن، همدلی و درك خویش را از شرایط آنها نشان دهید؛ برای نمونه، بگویید: «می دانم تو در چه وضعی هستی و به كمك من نیاز داری، اما من الان در شرایطی هستم كه نمی توانم به تو كمك كنم».
بدین سان احتمال ناراحت شدن طرف مقابل از پاسخ منفی شما، خیلی پایین می آید. اگر كسی به شما پیشنهادی منفی و ویرانگر داد (مانند دیدن یك فیلم مستهجن یا كشیدن سیگار و یا قلیان)، بهتر است با قاطعیت و جدیت به او پاسخ منفی بدهید و اگر بر درخواست خود پافشاری كرد، «نه» محكم خویش را تكرار كنید و در صورت لزوم، ادله پاسخ منفی تان را به او بگویید.
اگر سرتان خیلی شلوغ است و نمی توانید درگیر پیشنهاد طرف مقابل شوید، می توانید این گونه به او پاسخ دهید: «الان خودم اولویت های دیگری دارم و نمی توانم این كار را انجام دهم». این عبارت به دیگران می فهماند كه حالا وقت شما پر است؛ ازاین رو او باید دست نگه دارد.
اگر می خواهید كارتان آسان تر شود، می توانید بگویید كه به چه كاری مشغول هستید تا او بهتر متوجه شود؛ اما اگر دوست دارید به درخواست او پاسخ مثبت دهید، اما نمی خواهید حالا بله را بگویید، بهتر است این عبارت را به كار برید: «اجازه بده نخست درباره آن فكر كنم؛ بعداً به تو خبر خواهم داد».

پدر و مادرها بخوانند
اگر شما پدر یا مادر هستید، حتما مهارت نه گفتن را در فرزندانتان تقویت كنید. باید فضای خانه شما بگونه ای باشد كه فرزندان اجازه اظهار نظر و گاه مخالفت داشته باشند؛ چونكه بچه هایی كه در خانواده هایی با فضای تحكم آمیز بزرگ می شوند، هیچ وقت مجالی برای ابراز وجود و اظهار نظر نمی یابند؛ از این رو در جامعه هم به افرادی تبدیل می شوند كه هیچگاه قدرت نه گفتن به دیگران را ندارند.
اگر شما همیشه فرزندتان را مجبور می كنید خواسته هایتان را اطاعت كنند و به محض دیدن واكنش منفی او، عصبانی و پرخاشگر می شوید، نباید انتظار داشته باشید كودكتان به هم كلاسی اش كه می خواهد خوراكی هایش را از او بگیرد، نه بگوید و در آینده در مقابل خواسته های غیر منطقی كسی كه دوستش دارد، مقاومت كند.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، به نقل از شماره ۴ مجله رشد آموزش خانواده، برای نمونه، اگر از فرزندتان می خواهید لباسی را كه برگزیده اید، برای مهمانی بپوشد، اما به حرفتان گوش نمی دهد، به جای مجبور كردن او و گفتن «یا این كار را می كنی یا به مهمانی نمی رویم» به او حق انتخاب بدهید و با گفتگو و هم فكری، به انتخاب گزینه ای دل چسب تر بیندیشید. كودكی كه بموقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر می آموزد؛ ازاین رو به جای برآورده كردن همه خواسته های وی یا به جای بی پاسخ گذاشتن آنها، بكوشید او را گاهی با پاسخ منفی خود روبه رو كنید.1399/01/09
23:40:55
5.0 / 5
3603
تگهای خبر: آموزش , كلاس , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه