رشد 48 درصدی نرخ باسوادی كشور پس از انقلاب

رشد 48 درصدی نرخ باسوادی كشور پس از انقلاب

به گزارش پروژه آسان معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: نرخ باسوادی پیش از انقلاب ۴۸ درصد بود كه پس از انقلاب اسلامی و مطابق سرشماری سال ۹۵، نرخ باسوادی كشور با ۴۸ درصد افزایش به ۹۶ درصد رسیده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، شاپور محمد زاده در جلسه شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان اظهار داشت: در چهار دهه عمر بارکت انقلاب شکوهمند اسلامی، دستاوردهای خوبی در حوزه باسوادی جامعه را بدست آوردیم بطوری که هم اکنون بیشتر از ۹۶ درصد افراد کشور از نعمت سواد برخوردار می باشند.

وی ادامه داد: در حوزه سواد آموزی پیش از انقلاب و مطابق سرشماری سال ۱۳۵۵ تعداد افراد بی سواد سنین ۹ تا ۴۹ سال کشور ۵۲ درصد بود و فقط ۳۰ درصد زنان جامعه دارای سواد بودند.

محمد زاده افزود: طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ میانگین باسوادی کشور تقریباً ۹۶ درصد اعلام شده است و نرخ بی سوادی افراد کشور از ۵۲ درصد به ۴ درصد کاهش یافته است و امیدواریم با حمایتهای همه جانبه، جشن ریشه کنی بیسوادی را در کشور داشته باشیم.

رئیس سازمان سواد آموزی وزارت آموزش و پرورش به نرخ باسوادی استان هرمزگان اشاره نمود و اضافه کرد: وضعیت سواد آموزی استان هرمزگان مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ مطلوب و تقریباً به میانگین کشور نزدیک است و حدود ۹۶ درصد مردم استان هرمزگان باسواد هستند و از سویی سواد آموزی کشور برای بهبود بهتر وضعیت باسوادی در این استان، در مقابل اختصاص بودجه به طرح های سوادآموزی از طرق شورای آموزش و پرورش، دو برابر همان بودجه را به آن طرح اختصاص می دهد.

محمد زاده، عزم همگانی را برای ریشه کنی بیسوادی ضروری دانست و خاطرنشان کرد: برای ریشه کنی به کمک شورای آموزش و پرورش استان ها، کمک اهالی و معتمدین روستاها، امامان جماعت و ائمه جمعه، استانداران، فرمانداران و دهیاران احتیاج داریم.

معاون مقام عالی وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: سازمان سوادآموزی کشور به دنبال آن است که آموزش تارکان و بازماندگان تحصیل حوزه بزرگسالان را هم به سوادآموزی سپرده شود و در این راستا به دنبال ساز و کاری هستیم که آموزش در سواد اموزی به شکلی متفاوت از آموزش عادی صورت گیرد و یک فرد پس از تحصیل شش ساله یعنی دو سال در ابتدائی، دو سال تحصیل در متوسطه اول و دو سال تحصیل در متوسطه دوم بتوانند دیپلم خویش را دریافت کند.

محمد زاده به تقسیم بندی نحوه آموزش سواد آموزی در استان ها با رتبه های متفاوت اشاره نمود و تصریح کرد: استان هایی که نرخ باسوادی آنها بالاتر از نرخ میانگین باسوادی کشوری هستند، آموزش آنها در ابعاد تحکیم، تثبیت و تعمیق با جدیت بیشتری دنبال می شود و در استان هایی که نرخ باسوادی آنها زیر میانگین کشوری هستند، تاکید بر آموزش سواد ابتدائی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی، رئیس سازمان سوادآموزی کشور افزود: در استان هایی به مانند استان هرمزگان که نرخ باسوادی آنها مطابق میانگین باسوادی کشور است، فعالیت سواد آموزی آنها به صورت تلفیقی یعنی هم در حوزه افزایش سواد و هم در حوزه تحکیم و تثبیت است.
منبع:

1399/05/30
21:35:36
5.0 / 5
1764
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه